CSU Asesoft a câștigat al doilea meci din deplasare în grupa E din EuroCup

Așa cum și-au propus, baschetbaliștii de la campioana en-titre a României, CSU Asesoft Ploiești, au reușit să câștige și în Bosnia-Herțegovina, după ce învinseseră, în prima etapă a întrecerilor grupei E din EuroCup, la Moscova, pe Khimki, trupă de Euroligă. Miercuri, 30 octombrie 2013, a venit rândul celor de la Igokea Aleksandrovac să se încline în fața lui Cătălin Burlacu și a coechipierilor acestuia: 77-84 (22-18; 12-27; 24-16; 19-23). La Asesoft, a debutat Rawle Marshall, înlocuitorul americanului Jermaine Jonte Flowers, cel care a fost operat cu succes la tendonul ahilian, cu o zi înaineta disputei cu bosniacii, și se va recupera în România, dar abia peste trei luni se va ști exact cât va dura până va reveni pe teren. Compatriotul lui Flowers a bifat, la prima sa apariție în echipamentul ploieștenilor, 24 de minute și 30 de secunde pe parchet, marcând 4 puncte (2/3). Eroul învingătorilor a fost sârbul Dragan Zekovic (Foto: Mirela OPREA), care a terminat partida cu 25 de puncte (5/6 la aruncările din afara semicercului), în 29 de minute și 9 secunde, el fiind secondat excelent de c[tre Gerald Raymond Lee jr., cu 17 puncte, finlandezul de origine americană evoluând cu 1 minut și 8 secunde mai puțin. O evoluție remarcată a a avut și Cătălin Burlacu (9; 1×3), rămas pe teren echivalentul a unui sfert și puțin peste timpul acestuia. De la învinși, cei mai buni realizatori au fost Dușko Bunic, un pivot foarte puternic și înalt, care a adunat 21 de puncte pentru Igokea, în 26 de minute și 46 de secunde, Nemanja Gordic (20; 4×3) și Branko Jorovic (15; 2×3), alt jucător cu talie.

Pentru echipa antrenată de Vladimir Arnautovic, care s-a aflat aproape de orașul în care s-a născut, Banja Luka, și Constantin Mircea au mai punctat următorii baschetbaliști: Filip Adamovic, ex-conducător de joc al gazdelor (2), Christopher Lee Dunn (8), Alhaji Mohammed (11) și Vladimir Tica (8). În sala Laktasi, din Aleksandrovac, s-au aflat doar 500 de iubitori ai baschetului, a șasea parte din capacitatea totală, semn că bilanțul de până la ora jocului cu ploieștenii, două eșecuri, al bosniacilor, în EuroCup, i-a supărat pe suporterii lor. CSU Asesoft va reveni în week-end la meciurile din campionat, iar miercuri, 6 noiembrie, se va deplasa la Ierusalim, pentru partida-tur cu Hapoel Migdal. În runda a treia, Khimki Moscova s-a impus în Israel cu scorul de 87-80, după două reprize de prelungiri: 21-13; 19-21; 17-18; 11-16; 8-8; 11-4. În celălalt meci al etapei, la Izmir, Pinar Karșiyaka, liderul neînvins al grupei, a câștigat în fața bulgarilor de la Akademik LukOil Sofia: 84-69 (24-17; 17-23; 19-16; 24-13). De subliniat că, în prima rundă, cei de la Pinar se impuseseră la 30 de puncte diferență în dauna învinșilor de-acum ai Asesoftului. Clasamentul la zi arată astfel. 1. Pinar Karșiyaka Izmir – 3 victorii, 0 înfrângeri; 2. CSU Asesoft – 2 victorii, 1 înfrângere; 3. Khimki Moscova – 2 victorii, 1 înfrângere; 4. Hapoel Migdal Ierusalim – 2 victorii, 1 înfrângere; 5. Akademik LukOil Sofia – 0 victorii, 3 înfrângeri; 6. Igokea Aleksandrovac – 0 victorii, 3 înfrângeri. În faza imediat următoare a competiției se vor califica primele trei clasate.