CSU Asesoft și-a asigurat linștea în „dubla” de la Timișoara

După ce a debutat cu stângul în sferturile play-off-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin, la Ploiești, în fața câștigătoarei Cupei României, BC Timișoara, campioana en-titre, CSU Asesoft, a intrat în pielea fiarei rănite și a câștigat, acasă, al doilea meci, la o diferență de scor zdrobitoare. În acest context, era foarte important ca la Tmișoara să atace foarte curajos partida a treia, un succes aducând cu sine liniștea abordării următoarei confruntări. Una care poate aduce calificarea în semifinale și mai multe zile de pregătire a disputelor cu Energia Târgu Jiu, calificată deja, după un sec 3-0, în dauna gazdelor Final Four-ului competiției KO, BCM U Pitești. Ca la sala Olimpia, în primul duel, Asesoftul a plecat „pe pistol” și a terminat cel dintâi sfert cu un ecart confortabil: 20-8! Iar asta grație jocului foarte bun al lui Flowers, care a bifat 12 puncte. Și Pot a avut o evoluție apreciată, numai că el, din cauza tinereții și a lipsei de experiență, alternează momentele bune cu greșelile neforțate, folosind un termen uzitat mai ales în tenis, pierzând astfel, ilar, câteva posesii. În actul al doilea, a venit „revanșa” Timișoarei, bătută „ca pe covoare” la Ploiești, în al doilea meci. Drept urmare, forcingul bănățean a redus avantajul oaspeților, înainte de pauza mare, la numai 5 puncte, după un neașteptat 21-14, în favoarea lui Jovanovic (foto, aruncând la coș, cu toată opoziția lui Stefan Pot; www.digisport.ro) și compania! Sașa Ocokoljic a folosit din plin minutele de relaș, motivându-și jucătorii pentru a nu cădea psihic, așa cum se întâmplase în returul din Cupa României, de dinaintea turneului final din județul Argeș. Nu s-a câștigat sfertul al treilea, dar Runkauskas și-a continuat explozia începută în actul precedent și a ținut-o tot așa până la finele meciului. Ulterior unui strâns 23-21, pentru BC Timișoara, și a unor momente în care băieții lui Dragan Petricevic au ajuns până la posesie în urma ploieștenilor, actul al patrulea a fost gestionat excelent de Burlacu & Co., care nu au mai avut emoții în ultimul minut, tocmai căpitanul – printr-un capac de zile mari, la Tica – risispind orice dubii în privința posibilității „alb-violeților” de a răsturna scorul de pe tabelă. La 70-63, după 15-11, Flowers și-a permis să bată mingea de pământ până s-au scurs ultimele 10 secunde din meci. Urmează vineri, 17 aprilie, ora 19.00, al patrulea joc, de data aceasta netelevizat.

Punctele învingătorilor au fost bifate de următorii baschetbaliștii: Marius Runkauskas (25; 4×3), Jermaine Jonte Flowers (15; 3×3), Stefan Pot (8; 1×3), Christopher Cooper Williams (7), Cătălin Burlacu (4), Szijarto Levente (4), Ivan Zigeranovic (4) și Michalis Pelekanos (3; 1×3). Au rămas tot meciul pe bancă Vlad Dogaru, Vlad Negoițescu și Adrian Movileanu. Cei mai buni realizatori ai Timișoarei au fost Zlatko Jovanovic (15; 2×3), Dalibor Persic (12; 2×3), Bogdan Popescu (11) și Vladimir Tica (9). De subliniat că, încă din primul sfert, Ocokoljic a avut emoții mari cu greșelile personale ale celor doi centri ai săi, Cooper fiind și eliminat în minutul 32! Interesant este că ploieștenii au bifat nu mai puțin de 5 capace în acest meci, fapt mai puțin întâlnit, autorii lor fiind Flowers (2), Burlacu, Cooper și Zigeranovic, câte unul. Jucătorul Timișoarei, Popescu, a terminat întâlnirea în „double-double”, 11 puncte și 12 recuperări. Arbitrajul trio-ului Laurențiu Grigoraș-Bogdan Podar-Bertalan Istvan, primul din Buzău, ceilalți doi din Cluj, a fost cam confuz, favorizând pe rând fiecare dintre combatante, neînclinând în niciun caz balanța în favoarea vreuneia.