Cu Perendija ca şi în meciul cu Steaua, Astra nu a avut emoţii s-o bată pe campioana en-titre

Un meci aprioric dificil pentru FC Astra Ploieşti, cel cu echipa campioană en-titre, Oţelul Galaţi, care venea după un insucces pe teren propriu, în etapa trecută, în faţa Stelei, s-a dovedit până la urmă aproape floare la ureche pentru „draci”. După o primă repriză ca o bulină pentru somn, salvată de penaltiul provocat de sârbul Milan Perendija, driblat ca în curtea şcolii de Kehinde Fatai (foto; www.gsp.ro), căruia i-a pus piedică la marginea careului mare, deşi îl avea aproape pe coechipierul Cristian Sârghi, nigerianul transformând cu fentă penaltiul just acordat, în minutul 43, a urmat o parte a doua ceva mai interesantă. Asta mai ales fiindcă brazilianul Cleidimar Didi a egalat la patru minute după scurgerea primului sfert de oră, brazilianul fiind autorul – atenţie! – ultimelor patru goluri marcate de către „oţelari” în ultimele trei partide! A fost o adevărată canonadă la poarta lui Silviu Lung jr, cel care a deturnat incredibil – după ce fusese salvat, la lovitura de cap a lui Marius Pena, de respingerea cu pieptul a lui Liviu Băjaneru, după cornerul lui Marius Sălăgeanu – două şuturi din apropiere ale lui Sârghi şi Didi, olteanul nemaiputând însă replica şi la următoarea reluare a actualui golgheter al Oţelului. Meciul părea că merge, ulterior, spre un 1-1, dar nu a fost de acordd Juliano Spadacio, un alt brazilian, dar din tabăra „alb-negrilor”. Scăpat liber pe dreapta, după o pasă perfectă a lui Constantin Budescu, aflat la jumătatea terenului, Spadacio a ridicat privirea la 14 metri de buturi şi l-a învins, plasat, pe Cristian Brăneţ. Era minutul 80 şi speranţele reînviaseră în Săptămâna Luminoasă pentru Astra că putea lega trei succese consecutive. Doar patru minute mai târziu, acelaşi penibil Perendija a risipit emoţiile gazdelor, preluând larg o minge şi, apoi, alunecând în faţa speculativului Fatai, care nu a refuzat cadoul, a preluat şi a înscris cu latul, de la 12 metri, stabilind scorul final: 3-1 (1-0).

ASTRA: S. Lung jr. 6.5 – Bărboianu 7, V. Găman 7, Oprsal (cpt) 7, Junior Morais 7 – Fl. Pătraşcu 6.5 (69 – B. Pătraşcu 6), Băjenaru 7 – William de Amorim 6 (56 – Budescu 5.5), Spadacio 8, Al. Stan 6.5 (66 – B. Rusu 6) – Fatai 9. Antrenor: Mircea Rednic.

OŢELUL: Brăneţ 5.5 – Râpă 5.5, Sârghi 5.5, Perendija 4, Sălăgeanu 6 – I. Filip 5.5 (46 – I. Neagu 6) – L. Iorga 5.5 (65 – Stromajer 5), Didi 7.5, G. Giurgiu (cpt) 6, L. Buş 5 (85 – Punosevac) – Pena 5.5. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan 7.5 (Arad) – Sebastian Gheorghe 7.5 (Suceava) şi Octavian Şovre 7.5 (Oradea).

Supervizor: Ion Neagu (Bucureşti).

Observator de joc: Romeo Paşcu (Braşov).

Cartonaşe galbene: I. Filip (36), Perendija (43), Budescu (58), Băjenaru (73), Pena (88).

Următoarea partidă a Astrei, în campionatul Ligii I, se va disputa sâmbătă, 28 aprilie 2012, ora 19.00, la FC Vaslui, echipă care a dispus tot vineri, 20 aprilie, pe arena din bulevardul Ghencea, cu 1-0, prin reuşita golgheterului întrecerilor primului eşalon, brazilianul Wesley Lopes (58), de Steaua Bucureşti. Wesley a bifat cel de-al 22-lea gol al său în această ediţie.