Cu Vlahovic şi Burlacu în zi de graţie, campioana baschetului autohton s-a impus clar în faţa liderului Ligii Naţionale

În sala Antonio Alexe, plină ochi, celor 1.500 de fani frenetici ai liderului bihorean al ierarhiei sezonului regulat din Liga Naţională de Baschet Masculin, CSM, nu le-a venit să creadă că echipa lor favorită poate fi depăşită atât de clar de către campioana en-titre, CSU Asesoft Ploieşti, învinsă în patru dintre ultimele şase meciuri disputate în campionat. De data aceasta, nu numai că au avut start bun, dar Cătălin Burlacu (ăn dreapta, depăşindu-l pe Hristo Iancev Nikolov, de la „U-Mobitelco Cluj-Napoca; Foto: Mirela Oprea) şi colegii lui – chiar şi în lipsa „shooter”-ului Ivars Timermanis, indisponibil – au reuşit să menţină un stroc ridicat aproape pe toată durata partidei cu băieţii lui Cristian Achim. După primele 10 minute, încheiate cu un ecart de patru puncte, scor parţial: 20-16, „alb-albaştrii” au apăsat şi mai mult pe acceleraţie şi s-au desprins la 15 lungimi până la pauza mare, după un sec 24-13. Mai rămânea doar ca, în ultimele 20 de minute ale meciului, să nu se înregistreze vreo scădere a puterii de concentrare, „banca” Asesoftului fiind şi mai scurtă prin absenţa letonului. Iar după cum a început actul al treilea, teama că se va irosi tot ce s-a câştigat până atunci a apărut în sufletele fanilor ploieşteni, aflaţi în faţa micilor ecrane. Revenit pe teren cu mare ambiţie, pivotul gazdelor, Saşa Topciov, a bifat trei coşuri consecutive, de câte două puncte, William Edward Franklin înscriind şi el pentru un „run” de 8-0 în favoarea gazdelor! Astfel, CSM Oradea s-a apropiat până la 37-44, moment în care Predrag Miletic, tot mai în formă de la meci la meci, a punctat prima oară, în acest sfert, pentru oaspeţi. Însă, Nemanja Maric & Co. au continuat cursa deCatalin_Burlacu_cu_U_mirela_oprea urmărire, ajungând chiar la patru lungimi distanţă, după un neaşteptat 13-2! A fost momentul în care ploieştenii s-au adunat şi au început să mărească din nou diferenţa, răspunzând cu un 9-0, graţie unui Cătălin Burlacu de neoprit – a terminat cu „double-double”: 19 puncte şi 17 recuperări, dintre care 13 defensive! – şi a unui Aleksandar Vlahovic (în stânga, la minge; Foto: MIrela Oprea) la nivel maxim. CSU Asesoft a pierdut acest act, dar la numai trei puncte (20-23), avantajul cu care ei au intrat în decisiv fiind destul de confortabil: 64-52. Cum şi ultimul sfert a fost gestionat perfect, chiar dacă orădenii au încercat să oprească prin faulturi repetate atacurile adversarilor, pe final, mână sigură de la „libere” a jucătorilor lui Vladimir Arnautovic a făcut să se adjudece şi acest parţial, 27-25, rezultatul final fiind 91-77, ploieştenii sfârşind prin a fi aplaudaţi, la sfârşitul partidei, de spectatorii din sală, întâlnirea beneficiind de un cadru de deplin fair play. Cu această victorie, Asesoft revine pe linia de plutire, una dintre oponentele sale importante, BC Timişoara, pierzând, tot vineri, la Piteşti, în faţa localnicilor de la BCM Universitatea (65-76), argeşenii urmând a veni duminică, 17 februarie, la Brazi, pentru meciul din etapa a XXII-a, cu ploieştenii, programat a debuta la ora 18.00. Întrerupând seria eşecurilor în meciurile cu adversari dificili, „alb-albaştrii”i vor putea reveni acum aproape de podium sau chiar să urce din nou acolo.

CSM ORADEA: William Edward Franklin (13 puncte; 1×3), Nemanja Maric (10; 1×3), Daniel James Dillon (15; 1×3), Miloş Peşic (12; 1×3), Saşa Topciov (11)/Ivan Stefanovic (1), Bogdan Ţâbârnă (5), Silviu Lupusavei (10; 2×3). Antrenor: Cristian Achim.

CSU ASESOFT: Aleksandar Vlahovic (28; 5×3), Predrag Miletic (18; 2×3), Robert Nyakundi (5; 1×3), Cătălin Burlacu (19; 3×3), Vladimir Tica (10)/Szijarto Levente, Virgil Stănescu (5; 1×3), Adrian Tudor (6). Antrenor: Vladimir Arnautovic.

Au arbitrat: Alin Mircea Faur (Timişoara), Ciprian Stoica (Sibiu) şi Bertalan Istvan (Cluj).

Comisar FIBA: Ion Olaru (Bucureşti).

Eliminări pentru 5 greşeli personale: Szijarto Levente, Silviu Lupusavei.

Dacă la precedenta partidă, de pe teren propriu, pierdută în faţa echipei „U”-Mobitelco Cluj-Napoca, ploieştenii au suferit mult la aruncările din afara semicercului, la Oradea, au obţinut un procentaj foarte bun, 67%, fructificând 12 dintre cele 18 încercări. Asta în vreme ce adversarii lor bihoreni au avut doar 25% (6 din 24). Profitând de absenţa liderului ierarhiei „luneştilor”, Ivars Timermanis, orădeanul Silviu Lupusavei a trecut pe primul loc, concretizând două aruncări de la distanţă, cât să-l depăşească pe jucătorul Asesoftului: 50-49. De remarcat, altfel, şi diferenţa zdrobitoare în favoarea învingătorilor – care au condus, la un moment da, la 18 puncte diferenţă -, la capitolul „recuperări”: 40-23! La fel, merită laude speciale Aleksandar Vlahovic pentru procentajul aruncărilor din afara semicercului: 83% (5 din 6 încercări)!