Dacă huliganii croați și-au bătut joc de naționala lor, Spania a făcut show pentru fanii frumoși ai săi. Iar Italia rămâne… Italia!

Italia continuă să joace cu mare entuziasm și ambiție la EURO 2016, iar cine-i pică în mână nu scapă fără eșec! Mai devreme sau mai târziu! La o săptămână după debutul turneului final, victimă i-a fost trupa condusă de către superstarul Zlatan Ibrahimovic, Suedia. Sau… Suecia, cum îi pronunță numele „macaronarii”, pentru care nu există altă limbă în afară de-a lor! Dar nici fotbal mai pragmatic și mai eficace nu prea ar mai fi! Gianluigi Buffon și coechipierii lui au așteptat cu răbdare… 88 de minute, până ce un fotbalist naturalizat, Eder Citadin Martins, avea să-l învingă pe Andreas Isaksson, printr-un șut de la 15 metri, trimis în colțul din stânga, după o rapidă aruncare de la margine a stoperului Giorgio Chiellini și o deviere, din cădere, cu capul, a unui alt coechipier al lor. Simplu ca bună ziua, când ești italian cu… sânge brazilian! Scor final: 1-0 (0-0) pentru „squadra azzurra” lui Antonio Conte. Șase puncte și deja calificare în optimi.

Al doilea meci al zilei i-a adus-o în față Croației – una dintre selecționatele „beton” de la EURO – pe cea a Cehiei, din rândul căreia, e drept, mai amintesc de trecutul frumos doar Petr Cech, Tomaș Rosicky și, eventual, Jaroslav Plașil. Căpitanul Darijo Șrna – abia întors de la funeraliile tatălui său – și colegii de echipă ai săi i-au luat tare pe cehi, dominându-i copios vreme de trei sferturi din meci. Cifre incredibile pentru prima repriză: 67%-33% (raport identic cu acela consemnat, în prima repriză, în favoarea Elveției, la meciul de pe „Parc des Princes”, contra României!), la posesie, 7-0, la cornere, 9-0, la șuturi spre poartă! Și totuși, golul avea să vină destul de târziu, în minutul 37 mai precis, atunci când croații au făcut o deposedare aproape de propriul careu mare, a urmat o lansare a lui Ivan Perișic, iar mijlocașul lui Internazionale Milano nu s-a mai oprit decât în „16 metri” advers, pentru o fentă și un șut la colțul lung, de pe stânga, la care portarul purtător de cască al Cehiei nu a mai avut nicio replică. Cavalcada Croației a continuat la reluare și se părea că golul de 2-0 al lui Ivan Rakitic a rezolvat ecuația învingătoarei, mai ales că oponenții păreau sufocați de superioritatea evidentă a „albaștrilor”. Mijlocașul Barcelonei l-a executat pe Cech cu o „scăriță” elegantă, după ce a țâșnit printre fundașii centrali, la o pasă de manual, pe culoar. Era minutul 59 și, cu siguranță, nici cel mai super optimist suporter al Cehiei nu mai credea că echipa națională a sa mai putea riposta în vreun fel. Și așa ar fi și fost, chiar dacă, în disperare de cauză, selecționerul Pavel Vrba a băgat pe teren… Șkoda! Intrat din postură de rezervă, Milan – purtător al numelui celebrului producător de automobile – a marcat, cu capul, un gol de generic TV, în minutul 76. Suporterii cehi se consolau că au văzut și o reușită a favoriților, neîndrăznind să mai viseze la mai mult. Dar, spre final de joc, au primit o… gură de oxigen tocmai de la cine se așteptau mai puțin. Sai, mai bine zis, deloc. Postați în spatele porții lui Petr Cech, ultrașii croați – despre care s-a aflat că ar fi în… război deschis cu federația din țara lor! – au început să arunce cu torțe, fumigene și petarde, pe gazon (foto; www.gsp.ro)!!! Arbitrul adițional a fugit speriat din zonă, unui steward i-a explodat o petardă lângă picior și a făcut un salt disperat pe iarbă, iar centralul a întrerupt jocul pentru vreo șase minute, înșiși internaționalii lui Ante Cacic implorându-și susținătorii să înceteze cu actele iresponsabile. Au făcut-o până la urmă, dar… răul era deja făcut. Meciul a fost prelungit cu aproape 10 minute, iar în al patrulea, la un duel aerian din suprafața de pedeapsă a coraților, Domagoj Vida (Dinamo Kiev) a atins balonul cu mâna, Tomaș Necid transformând în forță, sub bară, apoi, penaltiul just acordat. Culmea, ulterior, cehii au trecut chiar pe lângă victorie, însă ar fi fost prea de tot! Urmează cu siguranță pedepse mari de la UEFA, cea care a manifestat totuși destulă clemență în cazul incidentelor provocate de către fanii ruși și englezi! După 2-2 (1-0), Croația nu a mai putut fi a treia echipă națională, din grupele EURO, după Franța și Italia, deja calificate în optimi, cu câte 6 puncte. Însă, mai mult ca sigur, și Șrna & Co. vor merge mai departe. Prin această remiză, i-au oferit și naționalei Cehiei șansa de a mai spera la ieșirea din grupă. Asta deși până în minutul 90+4, era sigură că va… pleca acasă!

În vedetă, la Nisa, aflați în arena echipei locale din Ligue 1, purtând același nume cu al stațiunii de lux de pe Coasta de Azur, formație ce va fi antrenată – și în Europa League – (și) de fostul petrolist Adrian Ursea, spectatorii și-au spus cât de frumos poate fi fotbalul atunci când îl joacă echipa națională a Spaniei! Fie iberic, fie neutru, fie chiar turc, niciun iubitor al sportului rege prezent la fața locului nu a putut avea decât cuvinte de laudă față de prestația minunată a trupei lui Vicente del Bosque. Deși nu este deloc o națională de mâna a doua, Turcia lui Fatih Terim a fost redusă la statut de… sparring-partner de vedetele de la Barcelona și Real, dar nu numai! O centrare a lui Nolito, deviată în plasă, cu capul, de Alvaro Morata (35) și o reluare din cădere a omului cu assist-ul, la mingea pusă excelent de Cesc Fabregas, în minutul 37, a lămurit pe toată lumea cine este… ȘEFUL! Cu 2-0, la pauză, Spania – care nu are fanii… Croației, ci dimpotrivă! – era cu siguranță a treia selecționată calificată după două meciuri, bifând și ea 6 puncte! Cum era de așteptat, Sergio Ramos și compania au continuat să evolueze la același maxim nivel, iar același Morata – fotbalistul pe care îl remarcasem în… România, la un turneu final de campionat european de juniori – a risipit orice speranță de replică a Tuciei, punctând, de la 7 metri, printre picioarele nefericitului portar turc Volkan Babacan și fructificând astfel un balon trimis cu măiestrie de Andres Iniesta, „creierul” naționalei Spaniei! Din minutul 48, cel al bifării „dublei” atacantului lui Juventus Torino, provenit de la academia Realului Madrid, ibericii au mai avut destule ocazii, au mai replicat și adversarii, însă nu s-a mai marcat. Astfel, câștigătorii au reușit cea mai mare diferență de scor de până acum de la EURO: 3-0! Cu Spania, Italia, Franța – și vom mai vedea – vom avea parte de meciuri frumoase, dincolo de grupe.