Doar cu… „Frații Dinamită” nu a fost suficient! Ce nevoie mai era și de Pulhac?!?

La Botoșani, Petrolul a început „pe pistol” meciul cu formația locală, Fotbal Club, speriind-o peste poate! Adept al principiului „echipa învingătoare în etapa precedentă nu se schimbă”, Mihai Stoichiță i-a trimis pe teren, în Moldova, pe 10 dintre cei 11 totulari din duelul câștigat cu cinci zile mai înainte în dauna CFR-ului și l-ar fi trimis și pe al 11-lea, dacă nu ar fi fost suspendat – portarul brazilian Pecanha. Cobrea, înlocuitorul goal-keeper-ului sud-american, a intrat bine în joc, având câteva intervenții salvatoare, ajutat și de Tudose, e drept, o dată, cel din urmă făcând un meci apreciat. Numai că, după golul senzațional marcat de Zoubir (foto, în echipament galben-albastru, cel mai apropiat de linia careului mare; www.digisport.r0), în minutul 8 – unul după care, dacă ar fi fost văzut în campionatele mari, elogiile nu s-ar fi terminat zile întregi -, încet-încet a apărut în joc și Botoșaniul, raidurile de pe extreme ale lui Martinus, un „cap” al acestuia, de la 8 metri, apoi și un șut la firul ierbii, de la semi-distanță, ca și centrările de manual ale lui Dimitrov, dând mari emoții ploieștenilor. În absența lui Vașvari, mai puțin cunoscutul Bordeianu a „arat” terenul și a pus, și el, presiune pe careul advers. Totuși, raportul de faze periculaose din prima repriză a fost egal, incluzând și golurile, deschiderea scorului fiind anulată, în minutul 38, de către ex-petrolistul Hadnagy, „veteranul” trimițând în plasă, din trei metri, mingea centrată de pe dreapta de fundașul bulgar. Scorul la ocazii: 5-5. Deci, chiar dacă Moussa a fost aproape să mărească avantajul, când cronometrul arăta scurgerea primei jumătăți de oră, însă nu a profitat la maximum că Miron trecuse pe sub minge la centrarea de pe stânga a lui Varga, preluarea mai lungă a lui, cu pieptul, nepermițându-i să trimită mai tare spre poartă, rezultatul la pauză a fost unul echitabil. Deși a mai irosit o ocazie imensă și Zoubir.

La reluare, am asistat parcă la un alt joc, singura oportunitate notabilă fiind și… unica demnă de a fi fost consemnată – cea a golului decisiv al Botoșaniului, care a răsturnat tabela, în minutul 68, moment din care Petrolul nu a mai contat deloc pe atac, schimbările antrenorului „lupilor” nemaifiind la fel de inspirate precum cele de altădată. În primul rând, deși Faug-Porret nu a făcut vreun meci grozav, dar nici slab nu a fost, Stoichiță a decis, la 1-1, în „foame de puncte”, să facă o înlocuire post pe post a… fundașului stânga. Pesemne, din dorința de a-l folosi pe Pulhac ca titular… contra fostei sale echipe, Dinamo, i s-au oferit acestuia mai multe minute decât la disputa cu ardelenii. O decizie care avea să conducă însă la producerea unui.. penalti, pur și simplu de curtea școlii. De fapt și de drept, au fost chiar două ale lui Pulhac, într-un interval de câteva secunde. Fulop a aruncat mingea peste mai nou-intratul pe gazon, la o lovitură liberă, Pulhac s-a întors brusc și l-a trântit, în careu, pe Hadnagy, centralul Dragoș Istrate lăsând jocul să curgă, dar prima rezervă utlizată a Petrolului a urmărit mingea și, devansat de către omologul său din trupa Botoșaniului, Acsinte, l-a trântit și pe acesta în suprafața de pedeapsă! Normal, nu mai putea fi iertat, iar același Fulop a transformat, cu fentă, de la punctul cu var, pentru 2-1. Asta după ce Pulhac a văzut al doilea cartonaș galben în echipamentul galben-albastru, deși a adunat cu totul, până acum, minute nici măcar de-un meci întreg: 84. Așa, cu prelungiri cu tot. Să nu cumva s-o ia pe urmele „fratelui” Ropotan, cel care a bifat patru avertismente unul după altul, după ce-a debutat la Petrolul!

Introduși în ultimul sfert de oră, nici Marinescu și, mai ales, nici Lemnaru nu au adus nimic importanta. Așa că, FC Botoșani nu numai că a obținut un succes în oglindă (2-1), față de cel din tur, dar a redescoprit gustul plăcut al izbândelor, în fața cui trebuia. Iar asta fără a se fi întrebuințat prea mult, golurile fiind mai degrabă cadouri ale oaspeților. Unele în prag de sărbători de iarnă! Un „cadou” i-a făcut lui Benga centralul partidei, cartonașul galben fiind unul de suspendare, luni, 7 decembrie 2015, la meciul cu Dinamo, de pe arena Ilie Oană! În rest, concluzia finală ar fi că numai cu… „Frații Dinamită”, așa cum i-a numit, plastic, pe Zoubir și pe Moussa, într-un frumos reportaj din cotidianul Libertatea, de marți, jurnalistul ploieștean Mihai Toma, nu-i deloc suficient pentru a câștiga și al doilea meci consecutiv!

FC BOTOȘANI: Pleșca 6 – Dimitrov 7.5, Ngadeu 6, A. Miron 6, Acsinte (cpt) 7 – Cucu 6.5, Bordeianu 7 – Martinus 7 (78 – Patache), Cabrera 6 (62 – Ivanovici 6), Fulop 7.5 – Hadnagy 7.5 (82 – R. Costin). Antrenor: Cristian Pustai.

PETROLUL: Cobrea 6.5 – Tudose 7, Benga 6, Genev 6.5, Faug-Porret 6 (56 – Pulhac 2) – Bucșa 6, Ropotan (cpt) 5.5 – Nepomuceno 6 (73 – Marinescu 5.5), Zoubir 8, Varga 6.5 – Moussa 6 (76 – Lemnaru). Antrenor: Mihai Stoichiță.

Au arbitrat: Dragoș Istrate 7 (București) – Sebastian Gheorghe 7 (Suceava) și Iulius Timar 7 (Marghita).

Arbitru de rezervă: Cristian Georgescu (București).

Observatori: Constantin Tolea (Galați), pentru joc, și Szekely Zoltan (Baia Mare), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Benga (19), Nepomuceno (54), Pulhac (67), Hadnagy (71), Cucu (75), Dimitrov (77), Acsinte (90+3).

După meci, foarte nervos, tehnicianul găzarilor a declarat: „Le-am spus, la pauză, să nu mai repete greșelile pe care le-am făcut în prima parte, când i-am băgat pe cei de la Botoșani în joc. Ce pot să mai spun? Faci fault în careu, într-o zonă care nu e periculoasă, iar mingea se ducea în corner! N-ai cum să faci așa ceva! Am avut două ocazii importante, când conduceam, și puteam rezolva meciul. Sunt foarte supărat pe Pulhac! Dar și pe ratarea mare a lui Zoubir, una <<superbă>>”! Mai mult ca sigur, Mihai Stoichiță a rămas uimit de-un… deja-vu, faza în care ultimul venit în tabăra „galben-albaștrilor” a făcut penalti semănând ca două picături de apă cu aceea dintr-un derbi Steaua-Dinamo, în care Bărboianu a faultat de două ori în suprafața de pedeapsă a propriei echipe de-atunci, cea a „câinilor roșii”, parcă pentru a fi „sigur” că se va dicta lovituă de la „11 metri”! De altfel, apooi a fost dat afară de patronul Ionuț Negoiță, cel care l-a acuzat chiar de fapte necurate! Nu-i cazul acum la Pulhac, dar fazele chiar au semănat perfect! Dar, știți cum se zice, parafrazând, nu-i de vină cine face penalti, ci acela care l-a trimis pe teren pe „împricinat”!

Dincolo de note, ca de obicei, aproape, iată care ar fi scurtele caracterizări ale petroliștilor învinși la Botoșani:

Cobrea – dacă nu ar fi fost faza egalării, ar fi luat o notă mai bună, la lovitura de pedepasă neavând vreo vină, execuția fiind perfectă;

Tudose – cel mai bun meci al lui la Petrolul, salvând de pe linia porții un gol ca și făcut, în prima repriză, la 1-0 pentru Petrolul, apoi blocând un șut ce se anunța foarte periculos pentru Cobrea, în cea secundă, la 1-1;

Benga – a început bine, a continuat pe aceeași linie, dar avertismentul de suspendare, cel de-al șaptelea, l-a mai descumpănit. Omul lui, cum se zice, Hadnagy, a egalat simplu, Tudose nemaiputând să se opună, iar Cobrea a fost nedecis la acel moment;

Genev – fără greșeli majore ca în alte meciuri, pare într-o ușoară creștere de formă, depunând din nou un efort mare, ca și în partida împotriva CFR-ului;

Faug-Porret – lăsat mereu singur de Varga, a făcut față cu greu atacurilor de pe partea sa, purtate de un Martinus bine susținut de Dimitrov, ultimul fiind lăsat, tot timpul, să „urce” de către mijlocașul de bandă stângă al Petrolului. Schimbarea francezului a fost… fatală pentru Stoichiță;

Bucșa – risipă mare de energie, ca întodeauna, dar aport la construcție – zero! Este mult prea departe de ce-a fost Pablo de Lucas, de exemplu, și nici un back-up cât de cât competitiv nu are;

Ropotan – capabil să rupă ritmul ca nimeni altul, la Botoșani parcă și… adversarii, având noroc că a fost iertat de vreo trei-patru ori! Când scapă spre buturile adverse, zici că-i apare brusc un zid în față și nu mai știe ce să mai facă. Să paseze? Să tragă? Soluțiile alese, fie una, fie alta – foarte slabe, în Moldova;

Nepomuceno – geniu al sclipirilor, pare însă mereu… supărat pe toată lumea, dar mai ales pe sine însuși! Pasă de senzație pentru Zoubir, atunci când francezul a ratat imens, cap-umăr, paralel cu linia porții, deși liber aproape de careul mic, alternată cu dispariții din joc, minute bune, rezultând astfel, evident, un minim de realizări, raportat la calitățile lui tehnice incontestabile;

Zoubir – de departe „diamantul” de-acum al echipei, devenit rapid și golgheterul ei, cu trei reușite, diferite ca execuții, în ultimele patru meciuri – plasare a balonului la firul ierbii, reluare sub bară, din apropiere, șut fabulos, după preluare aeriană, cu dreptul, la 18 metri, și șut, tot din aer și tot cu același picior, de la 15 metri, în vinclu! Dacă ar avea și cu cine să joace, s-ar vedea 90 din 90 de minute pe teren, la nivel maxim. Cum nu are, mai dispare din joc, mai ratează ocazii mari. Dar, e FOTBALIST;

Varga –  după două centrări bune, una la Moussa, în faza golului, l-au apucat iar… nervii și a devenit haotic în acțiuni, pierzându-se în unele fără vreo finalitate. Nu rezistă pe parcursul jocului la nivelul la care debutează;

Moussa – nu a reeditat partida bună făcută contra CFR-ului, dar a „construit”, cu același Zoubir ca marcator, al doilea gol consecutiv al Petrolului în ultimele tot atâtea confruntări. Cât să mai reziste și el, de unul singur, în față, după numai cinci zile de efort uriaș? Înlocuirea lui cu Lemnaru, forțat mereu degeaba, ar fi fost ilară, dar la Botoșani – totuși scuzabilă, pe bancă nefiind Tamuz, ci doar Milinceanu;

Pulhac – la cum joacă, i-ar mai trebui vreo lună să ni-l reamintească pe cel de altădată! Dar, până atunci, pe Petrolul o… costă puncte! Un transfer total nejustificat, până acum. La Botoșani, niciun plus, ci numai minus. Minus… infinit, de fapt;

Marinescu – ar fi trebuit trimis pe teren mai devreme. Poate chiar imediat după penaltiul transformat, forțându-se astfel egalarea prin scoaterea unui mijlocaș central. Numai în 20 de minute nu putea face mare lucru, într-o echipă deja debusolată de pierderea printre degete a unui avantaj de-un gol;

Lemnaru – alt transfer nejustificat, care la iarnă, la braț cu unii dintre coechipierii de-acum, ar trebui să ia cap-compas… alte zări. Ținut pe loc, încasează banii de pomană!