Dragul loc 3 al Petrolului i-a ținut pe loc pe „lupi” la Giurgiu!

Duminică seara, după un meci cu scântei și ecouri ce se vor propaga luni întregi din cauza arbitrajului lui Istvan Kovacs, Steaua a pierdut, scor: 0-1, la Târgu Mureș, în fața nou-promovatei ASA, ulterior unui gol al lui Axente, beneficiarul unei degajări a portarului Stăncioiu. În acel moment, ocupanta locului secund din ierarhia la zi, CFR Cluj, regreta că nu câștigase mai mult de un punct la Chiajna, la capătul partidei cu Concordia, dar și că un succes, a doua zi, al Petrolului, la Giurgiu, în dauna Astrei, o putea trimite cu o treaptă mai jos, indiferent de diferența de rezultat de pe tabela arenei Marin Anastasovici. Dacă ar fi învins, Geraldo și coechipierii săi i-ar fi egalat la puncte pe ardeleni, dar ar fi avut un golaveraj mai bun, ambele grupări – la doar două lungimi de lider. Cum Petrolului parcă îi tot place locul 3, visul de a sări peste clujenii din „Gruia” nu a prins contur! Asta deși, Tamuz a încercat să marcheze cel mai rapid gol al campinantului, imediat după primul fluier al arbitrului Alexandru Tudor. În secunda 3, după ce Astafei a mișcat balonul din punctul de la centrul terenului, masivul atacant israelian și l-a așezat pe dreptul și a trimis un lob ireal, Lung jr. (foto sus, deviind mingea de deasupra adversarului Satli și a coechiperilor Seto și Laban; www.gsp.ro) având ceva emoții să rețină aproape de sub bară. După doar două minute, la o pasă înapoi a aceluiași Astafei, tot Tamuz putea deschide scorul, atunci când a șutat pe jos, de la 20 de metri, din poziție centrală, însă urmașul lui Silviu Lung și-a arătat din nou clasa, respingând în corner. Apoi, nici Teixeira (20) – cel mai faultat jucător (foto mijloc, tras de tricou de Enache; www.gsp.ro), cel mai faultat jucător de pe arena din Giurgiu! – a reluat la câțiva centimetri de bara dreapta, din afara careului mare, după o lovitură de colț, printr-o pădure de picioare. Avea să fie ultima ocazie de gol a primei reprize a oaspeților, la poarta lui Pecanha junele brazilian William de Amorim dând emoții mari cu două „diagonale” trase la indigo, stânga-dreapta, compatriotul său dintre buturile adversarilor reacționând însă ca o felină. Mai ratase și Seto o oportunitate mare de gol, fiind de altfel ziua neagră a japonezului, care și-a clădit viitorul pe fosta arenă Ilie Oană, pe vremea echipei CSM FC Ploiești, dar au dat fiori și alți astriști, într-o primă repriză în care Petrolul a avut mai multe șuturi la și pe poartă, câteva cornere în plus și, mai ales, o posesie clar superioară.

Imediat la reluare, dacă Oleg Protasov l-a scos pe nipon și a mizat tot pe o „mână moartă”, ex-internaționalul Florescu, omologul Gheorghe Mulțescu (foto jos, dreapta; www.gsp.ro) a mutat inspirat, renunțând la perpetuul „cap de linie” Priso în favoarea laboriosului Marinescu. S-a jucat totuși cam pe același calapod, cu „galben-albaștrii” la posesie, iar „alb-negrii” – cu ocazii mai multe și cu grad mare de periculozitate. Faza serii a fost cornerul lui Budescu, de pe stânga, când ex-petrolistul a trimis mingea în stâlpul opus, declarând – la final – că a vrut să marcheze din nou prin acest procedeu rarisim, dorindu-și să copieze astfel reușita din debutul campionatului, de la meciul cu Concordia, de la Chiajna! Nu a mai fost să fie. Din acest mitan secund, a fost de reținut și o fază din minutul 63, atunci când – urmărind un balon protejat de Morais – Astafei (foto, căzut în iarbă; www.gsp.ro) s-a trezit trântit în careul mare de Youssef. Dar centralului nu i s-a părut nimic suspect, atunci. Așa cum nu a avut reacție nici în prima parte a 2jocului, când a apreciat drept involuntară lovirea mingii cu cotul, tot în careul mare, de către grecul Pliatiskas, la centrarea lui Teixeira. La urmă, oricum, părțile au convenit că, per total, a fost un arbitraj bun, iar rezultatul final, 0-0, drept unul echitabil. Petrolul a rămas pe locul trei, la 4 puncte de Steaua, iar Astra – la 7, clasată acum a șasea, mai jos, printre altele, decât nou-promovata ASA Târgu Mureș, revelația de până acum a turului. Fostul derbi al Ploieștiului i-a oferit câteva certitudini lui Gigi Mulțescu – că lui Pecanha trebuie să i se ofere musai o prelungire de contract pe cel puțin trei ani, că Alcenat trebuie obligat să mai rămână pe loc, cum-necum, măcar tot atât, că pentru Geraldo nu a venit încă vremea cântecului lebedei, că Gerson, fără gafele „marcă înregistrată” (la Giurgiu una fiind rezolvată fabulos de goal-keeper-ul cariocas!), ar fi fundaș central de nădejde, ca și Satli, de altfel, Fanchone având totuși prim-planul în fața algerianului în lateral, că de Lucas renaște din cenușă, de la o repriză la alta, precum Pasărea Phoenix, că Teixeira, chiar și când cară mingea în exces, este un titular inamovibil, că Marinescu încă mai este util în joc. Dar mai are și alte certitudini, de data asta mai puțin plăcute – că Priso și-a „trăit traiul și și-a mâncat mălaiul”, că lui Filip, dincolo de a fi un fotbalist onest, îi este cvasi-imposibil să intre în morișca de pase din prima, de sorginte iberico-lusitană, că pentru Astafei trebuie schimbat tot registrul, dacă se vrea a fi cel mai bine pus în valoare, că Tamuz, dacă e ținut de un „munte” precum Youssef – ce bine era să nu fi fost refuzat acum doi ani și câteva luni de… Mircea Rednic! – cam are probleme, că Satli alternează bunele cu relele și poate costa, că Nepomuceno i-ar putea călca pe urme lui… Priso, că talentul imens al lui Albin începe să ajungă aproape la paritate cu neimplicarea prea mare a lui în joc, că – bref – Petrolul nu mai e ce-a fost până de curând! Nu-i o critică, ci doar realitatea de moment.

ASTRA: Lung jr. 7.5 – Pliatsikas 6, Oros 6, Ben Youssef 7, Junior Morais 7 – Laban 6.5 (69 – Alibec 6), Yahaya 6.5 – G. Enache 6, Seto 5.5 (46 – Florescu 5), William de Amorim 7.5 (84 – M. Cristescu) – Budescu (cpt) 8. Antrenor: Oleg Protasov.

PETROLUL: Pecanha 8.5 – Alcenat 7.5, Geraldo (cpt) 7, Gerson 6.5, Satli 6 – Priso 5 (46 – L. Marinescu 7), I. Filip 6 (72 – Albin 6), de Lucas 6.5, Teixeira 7 (80 – Nepomuceno) – Astafei 6.5, Tamuz 6.5. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Au arbitrat: Alexandru Tudor 6.5 (București) – Aurel Onița 7 (Constanța) și Octavian Șovre 7 (Oradea).

Arbitru de rezervă: Dragoș Istrate (București).

Observatori: Octavian Goga (Brașov), pentru joc, și Victor Dan Berbecaru ( Râmnicu Vâlcea), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Ben Youssef (39), I. Filip (40), Pliatsikas (60), Astafei (74), Florescu (76), L. Marinescu (81), Oros (85), Alcenat (87), Junior Morais (90+2).

3La final, Gigi Mulțescu a declarat, pentru „Look TV”, că „puteam să facem mai mult, puteam câştiga, dar puteam să şi pierdem, este un rezultat echitabil. Am pierdut pe imprecizie şi neşansă, însă şi ei au pierdut la fel. Am început bine în primele 15 minute de joc, dar meciul s-a așezat. Le-am spus jucătorilor să joace dinamic, rapid, dintr-o atingere. Astra este o echipă valoroasă, a câștigat Cupa României în dauna Stelei, ca și Supercupa, are o problemă de lot, dar beneficiază şi de 15-16 jucători valoroşi, joacă în Europa League. Noi nu am reuşit să profităm de perioada lor mai neagră. La pauză, le-am corijat greşelile băieților, le-am spus să joace mai direct şi să înscrie. M-au ascultat, dar până la treaba cu golul! Am văzut că se puteau acorda două penaltiuri, aştept să văd şi reluările. Ne-am obişnuit la fiecare meci să nu se acorde penalti, să se anuleze goluri, asta e. Una peste alta însă, Tudor a arbitrat bine. Arbitrajul a fost bun, per total, repet”. Apărut la sincronul aceleiași televiziuni aproape cu lacrimi în ochi, Astafei a declarat: „Ştiam că o să fie greu. Sunt supărat, 4pentru că voiam să câştigăm neapărat, pentru a ne apropia de primul loc. Din păcate, nu a intrat mingea în poartă. Sper ca, la următoarele meciuri, să ne revanşăm şi să câştigăm. Am început bine meciul, am dominat, ne-am creat ocazii. Dar am jucat cu o echipă bună a campionatului, era normal să avem probleme. Dar, judecând după a doua repriză, cred că meritam să învingem. Doar neşansa a făcut să nu înscriem”. Din tabăra „dracilor” a vorbit, la „DigiSport”, tot mai vocalul din ultimii trei-patru ani patron al acestora, Ioan Niculae, cel care – după ce s-a luat de… Răzvan Burleanu, în cazul „Kovacs” – s-a referit, tot cam acid, și la echipa sa: “Nu puteam câştiga azi, dacă nu marcam! Echipa suferă la goluri, din cauza politicii falimentare de transferuri. Echipa asta nu exista fără mine. Mă bucur de rezultatele obţinute. Aveam o şansă să fim printre echipele tari din Liga 1, dar nu mai cred. Momentan, nu am de ce să fiu nemulţumit de Protasov. I-am pus la dispoziţie nişte jucători, dar nu are ce să facă. Pe Alibec nu îl foloseam pentru că nu-i plăcea unui antrenor. Avem jucători foarte buni care nu sunt trecuţi pe lista UEFA”. Pentru trupa găzarilor urmează partida din optimile Cupei României-Timișoreana, cu Rapid CFR Suceava, de pe stadionul muncipal din Botoșani, programată a debuta joi, 30 octombrie 2014, la ora 18.30, în transmisia live a primului canal al postului de televiziune „DigiSport”.