Egalitate în duelul Surdu versus Mutu, după un autogol și un penalti în prelungiri

O cronică „răutăcioasă” a meciului dintre FC Brașov și Petrolul Ploiești, de pe arena Silviu Ploieșteanu-Tineretului, ar începe cu… „dubla” bifată de către Hamza Younes, în partida dintre noua sa echipă, Botev Plovdiv, și învingătoarea de joi, 20 februarie 2014, a lui Lazio, de pe „Stadio Olimpico”, din Roma, în Europa League, Ludogoreț Razgrad. A fost, la debutul oficial al fostului golgheter, un 2-2 de infarct. În același stil, ar continua cu prima reușită a lui Damien Boudjemaa, la cea dintâi apariție în echipamebntul Slaviei Praga, într-un joc pe puncte. Însă, trecutul e trecut, așa că „fitilele” nu-și au rostul, acum. Lotul „lupilor” este cel din prezent și orice raportare la ceea ce s-a întâmplat în tur devine un nonsens. Da, e adevărat că, în opinia majorității suporterilor, echipa de-atunci era mai bună decât cea de-acum, opinie pe care o împărtășesc pe deplin. Nu și pe cea a lui Cosmin Contra (foto jos; www.gsp.ro), de după disputa de la FC Brașov, că arbitrul Cristian Balaj ar fi „aștepat-o la cotitură pe Petrolul”. Îl cauționez însă pe antrenorul trupei găzarilor că a „vorbit la cald”, fără a fi văzut măcar o reluare a fazelor litigioase din acest 1-1 (0-0), în care gazdele au evoluat, per total, 54 de minute cu un om mai puțin pe teren, ulterior eliminării juste a lui Adnan Aganovic (43), pentru două avertismente corect arătate, primul pentru o ținere a lui Pablo de Lucas (foto sus, blocând un șut al lui Leko; www.gsp.ro), scăpat pe contraatac, iar al doilea pentru un atac întârzat asupra aceluiași mijlocaș la închidere spaniol. Contra a recunoscut franc că jocul din prima repriză al băieților săi a fost unul slab. Ceea ce a fost perfect adevărat. Cu doar două ocazii de gol, una în debutul jocului (2), când Priso i-a pasat în urmă lui Guilherme, cel care – după preluare – a șutat pe jos, la colțul scurt, de la 14 metri, dar fără mari probleme pentru debutantul Iacob, iar alta – aproape de pauză, la lovitura liberă a lui Mutu, de la 26 de metri, deturnată spectacolos în corner de către tânărul portar al „galben-negrilor”. În schimb, adversarii  – 11 pe teren aproape un mitan – au periclitat de mai multe ori buturile lui Pecanha, Surdu – șut blocat – și Jorginho, reluare din voleu, mult peste transversală, de la 6 metri, după o centrare a lui Vagner și o trimitere în spate a balonului a aceluiași Surdu, fiind cele mai mari. La reluare, e drept, pe gazon a fost doar o singură echipă: Petrolul. Insuficient totuși pentru un gol până la acel noroc din minutul 69, când – la lovitura liberă de pe dreapta, de lângă linia de margine, executată cu efect de c[ătre Walter Feranandez, Hoban a deviat cu capul la colțul lung, iar Bruno Madeira a trimis, tot cu capul, direct spre bara a doua, Iacob nereușind decât să împingă mingea, cu brațele, în stâlpul din apropiere, acolo de unde a ajuns în plasă. Apoi, petroliștii s-au jucat cu ocaziile, deși au avut pe teren atuurile Albn, deja-amintitul Fernandez și Tamuz, introduși la timp de către Cosmin Contra. Iar când ratezi, știți cum se zice, se poate răzbuna acest mod de a trata jocul. S-a întâmplat în al doilea minut de prelungiri, când se spune că, de fapt, decizia acordării penaltiului ar fi fost sugerată de arbitrul adițional Marian Noua_banderola_de_capitan_al_Petrolului_Instagram_Adrian_Mutu_mica_InstagramBalaci. Clar a fost că Geraldo, cel care l-a luat în brațe pe Fonseca în „6 metri” și-au căzut unul peste altul, și-a continuat atunci eroarea de a-l fi scos din ofsaid pe Szekely, autorul centrării spre atacantul portughez. Faza însă a pornit din cauza supeficialității lui Albin și Tamuz, care l-au lăsat pe cel mai bun om al brașovenilor, Ricardo Machado, să iasă lejer din defensivă, să „urce” liber în terenul advers, Hoban nu l-a întâmpinat decisiv, iar Guiherme a fost prins avansat, ușurându-i astfel sarcina lui Vagner, venit fără marcaj, de a-i pasa pe dreapta lui Szekely. Restul se știe deja la ceea ce a condus. Mai precis, la pierderea în ceasul al 12-lea – lovitura de la „11 metri” fiind transformată, cu fentă, de Cristi Ionescu de-abia după scurgerea celor 4 minute de prelungire arătate de la margine – a două puncte ca și câștigate. Dar, un meci, se știe și așa ceva, se termină numai după ce fluieră arbitrul pentru ultima oară! Din rerpiza secundă ar mai fi de comentat faza în care același Vagner a lovit intenționat balonul cu mâna, la un „un-doi” Albin-Hoban, însă reluările televiziunii DigiSport, cu zoom, au dovedit că infracțiunea s-ar fi petrecut totuși în afara suprafeței de pedeapsă. Asta deși senzația inițială a fost că ar fi fost henț în careu. Este însă posibil și ca brașoveanul să fi atins mingea, cu brațul stâng, deasupra liniei careului mare, ceea ce ar fi însemnat că trebuia acordat penalti!

La Brașov, ploieștenii au avut în primul „11” doi nou-veniți – Zicu și Mutu. Primul a fost șters, ieșind în evidență doar puțin înainte de a fi înlocuit cu Albin, printr-o reluare cu călcâiul, „a la Ibrahimovic”, în urma unui corner, atunci când obiectul de joc, expediat din apropiere, a aterizat pe plasă. Prea puțin pentru un jucător de talia lui! În schimb, al doilea, care a purtat tot meciul banderola de căpitan originală, tricoloră, cu emblema Petrolului și inițialele sale inscripționate (foto mijloc; Instagram), a avut un debut destul de bun în echipamentul galben-albastru. Dacă ar fi reușit să și marcheze la pasa excelentă a lui Albin și nu ar fi șutat slab, pe lângă bara stângă, ar fi fost poate chiar „omul meciului”. Mutu a vrut, a avut atitudine, a luptat, s-a băgat la joc și a arătat că este o soluție bună pentru actuala sa echipă. Venit de pe bancă, și Tamuz a arătat bine, dar și lui i-a lipsit un gol la debut. Dacă îl bifa, ar fi fost chiar o revelație. Al patrulea nou-venit, Gerson, a rămas pe tușă, iar acolo ar putea sta mai mult, fiindcă – după un debut mai timid – Enza-Yamissi a arătat ce poate cu adevărat! Petrolul a debutat cu un semieșec, cel puțin așa l-a considerat antrenorul principal al echipei, și paote ajunge la un deficit de 7 puncte față de lider, Steaua, care va juca luni, 24 februarie, la Concordia Chiajna, și de 4 față de Astra Giurgiu, învingătoare vineri, 21 februarie, acasă, în dauna Coronei Brașov, cu scorul de  3-0 (1-0).

FC BRAȘOV: Fl. Iacob 6.5 – Vagner 6, R. Machado 7, Leko 6, Cr. Ionescu (cpt) 5.5 – Szekely 6.5, Mateiu 6, Aganovic 4, Jorginho 6 (46 – Bruno Madeira 4.5) – A. Cristea 5.5 (75 – Fonseca 6.5), Surdu 6 (64 – Enceanu 5.5). Antrenor:  Cornel Țălnar.

SC FC PETROLUL: Pecanha 6 – Alcenat 6.5, Geraldo 5, Enza-Yamissi 6.5, Guilherme 5.5 – Hoban 6, Pablo de Lucas 6 – Priso 6 (69 – Tamuz 6.5), Zicu 5 (52 – Albin 6.5), Morar 6 (52 – Walter Fernandez 6.5) – Ad. Mutu (cpt) 6.5. Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Pavel Cristian Balaj 6 (Baia Mare) – Adrian Radu Ghinguleac 6.5 (București) și Daniel Mitruți 6.5 (Craiova).

Arbitri adiționali: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin) și Marcel Bârsan (București).

Arbitru de rezervă: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova).

Observatori: Rodion Cămătaru (Craiova), pentru joc, și Aron Huzu (Sibiu), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Aganovic (28 și 43), Alcenat (36), Priso (39), Bruno Madeira (70), Guilherme (78), Cr. Ionescu (90+5).

Cartonaș roșu: Aganovic (43).

Cosmin_Contra_La_meciul_cu_FC_Brasov_fcp.roAjuns primul la microfonul televiziunii DigiSport și încă sub impresia finalului de meci, tehnicianul Petrolului a izbucnit: „Am făcut o primă repriză foarte proastă, dar în a doua parte, jocul s-a apropiat de ceea ce vreau eu de la echipă. Totuşi, am pierdut două puncte şi cred că pentru noi campionatul s-a terminat! S-a dovedit că am dreptate referitor la arbitraj. Cunosc sistemul. Cei care au delegat şi-au făcut datoria încă o dată. Nu mi-am făcut iluzii să mă bat la campionat, mai ales că nu sunt lăsat. Cum să câştig cu șase arbitri (n.r. o dată cu aparița celor doi adiționali de poartă), când eu nu câştigam cu patru? Cristi Balaj ştie să facă tot ce e mai bine. Îl felicit! Sunt foarte dezamăgit de toată lumea, aici îi includ şi pe Mutu, dar şi pe Zicu”! În schimb, Adrian Mutu l-a contrazis, tot la „DigiSport”, și în pirivnța arbitrajului, pe care l-a apreciat drept bun, și în privința șanselor la titlu, care nu crede că ar fi fost deja irosite! Antrenorul echipei FC Brașov și-a lăudat fotbaliștii pentru risipa de energie, mai ales în 10 oameni pe teren, și a apreciat astfel că rezultatul final a fost unul echitabil, reprizele fiind împărțite – prima a gazdelor, iar a doua, a oaspeților. Duminică, 2 martie, de la ora 19.30, în direct pe „Dolcesport 1”, Petrolul va primi vizita Oțelului Galați. O formație care a dispus în etapa a XX-a, acasă, de Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 1-0, și a lăsat și o impresie deosebită, fiind mult schimbată în bine de către tehnicianul german Ewald Lienen, cel care i-a debutat deja pe nou-veniții Goicoechea (portar), Tritz (fundaș dreapta), Prestia (fundaș central stânga) și Lovin (mijlocaș la închidere) – cu toții evoluând de parcă ar fi jucat de multă vreme în echipamentul gălățenilor. Meciul Petrolului cu Oțelul a fost devansat cu 24 de ore, iar asta la solicitarea postului TV care îl va transmite live, LPF fiind de acord cu solicitarea acestuia și primind și acordul combatantelor.