Eliminat de la EURO, Zlatan Ibrahimovic a spus adio echipei naționale a Suediei! S-a stabilit tabloul optimilor

După 13 zile de la debut, meciurile din grupele de la EURO 2016, din Franța, au luat sfârșit miercuri, când s-au consemnat și câteva surprize, și s-a stabilit și tabloul optimilor, care se vor desfășura în week-end și în prima zi a săptămânii viitoare. A fost o zi tristă pentru Suedia, care își face nu numai bagajele să plece acasă, ci și l-a pierdut pe Zlatan Ibrahimovic (foto, în dreapta, în duel cu belgianul Yannick Ferreira Carrasco; www.gsp.ro), marea vedetă anunțând, chiar înaintea partidei contra Belgiei, că va renunța la prima reprezentativă a țării sale, după ultimul joc disputat de Suedia la turneul final. Cum scandinavii au pierdut utimul duel, după golul frumos al excentricului Radja Nainggolan, șut în cross, ușor deviat, din afara careului mare, bifat în minutul 85, Ibrahimovic a devenit istorie pentru naționala suedeză!

Meciul zilei a fost, fără doar și poate, cel dintre surprinzătoarea Ungarie și Portugalia lui Cristiano Ronaldo. Incredibil, lusitanii au trebuit să alerge de nu mai puțin de trei ori după egalare, adversarii lor punctând elegant, dar și cu ceva noroc, prin „veteranul” Gera Zoltan și căpitanul Dzsudzsak Balazs , în minutele 19, respectiv 47 și 55. Starurile Portugaliei au ripostat prompt după fiecare reușită a maghiarilor, Luis Carlos Almeida da Cunha, alias Nani (42), și Ronaldo (50 și 62) restabilind echilibrul pe tabelă, CR7 fixând-o la 3-3 (1-1)! A atras atenția și un… bilețel trimis pe teren de către selecționerul Fernando Santos căpitanului echipei sale. Momentul a fost urmat de suspiciuni, deoarece, de-atunci, s-au cam „relaxat motoarele”! Poate o fi fost vorba despre o strategie pentru optimi, poate doar de o simplă indicație tehnico-tactică, numai cel care a scris și, respectiv, cel care a primit hârtia și a citit-o știind exact ce și cum! În celălalt joc disputat la aceeași oră, Islanda a câștigat în dauna Austriei, după un duel cu de toate, așa cum se mai spune: debut cu o bară și o altă ocazie bună a nordicilor, care au anunțat golul lui Jon Dadi Bodvarsson, din minutul 19, apoi un penalti ratat de Aleksandar Dragovic, la a doua… nefăcută, după eliminarea din primul meci de la EURO al Austriei, și o repriză secundă cu două reușite ale unor fotbaliști veniți de pe bancă, mai întâi egalând Alessandro Schoepf (60), ulterior unei acțiuni individuale remarcabile, iar în ultimul minut de prelungiri, al patrulea, Arnor Ingvi Traustason a finalizat un contratac rapid, survenit ulterior asaltului adversarilor la buturile lui Hannes Halldorsson, pentru a decide ei meciul! Astfel, Ungaria și Islanda au terminat cu același număr de puncte, dar lider, cu un golaveraj mai bun, a fost prima, pe treapta a III-a rămânând Portugalia, cu un bilanț sufiecient de calificare în optimi.

În vedetă, în afara susccesului Belgiei în dauna Suediei, Irlanda a dat lovitura, în același minut în care marca și Nainggolan, adică 85, Robbie Brady sancționând ieșirea târzie dintre buturi a lui Salvatore Sirigu printr-o lovitură de cap, exepdiată de la 8 metri, cât pentru o victoria în dauna Italiei! Mai departe merg, în ordine, squadra azzura, trupa lui Mark Wilmots și cea a lui Martin O’Neill, care a devansat-o pe Suedia, ultima din clasamentul grupei E. Dintre formațiile de pe locul 3, Albania și Turcia vor pleca și ele acasă, fiind mai slabe ca palmares ca Slovacia, Irlanda de Nord, Irlanda și Portugalia.

Iată care este tabloul optimilor, pe zile și cu specificarea arenelor, orașelor și, respectiv, orelor de disputare: