Eșec la limită înșelător al „lupilor”, la Turnu Severin. Lemnaru a marcat primul gol, în campionat, în echipamentul găzarilor

Parcă a trecut o groază de vreme de când meciurile dintre Pandurii și Petrolul erau veritabile spectacole, echilibrate, în care, nu o dată, gorjenii nu reușeau să profite de avantajul terenului propriu, fie remizând, fie chiar pierzând în fața prahovenilor. Acum, pe un teren neutru, la Dorbeta-Trunu Severin, acolo unde își dispută partidele de „acasă” jucătorii lui Edward Iordănescu – obligat să ia loc într-o lojă, cu… căștile de la telefonul mobil urechi, fiind suspendat două etape! -, Pandurii a ajuns relativ repede la un scor de… forfait. Soarta întâlnirii a fost decisă, practic, după nici o oră de joc. Asta însă după ce Petrolul a avut prima mare ocazie a duelului de pe „Municipalul” mehedințean, în tribunele căruia au luat loc foarte-foarte puțini spectatori. Semn că fotbalul nu mai este… rege nici măcar într-o urbe care nu mai beneficiază de echipă în primul eșalon! În minutul 6, fundașul central  brazilian Vasco și-a început „recitalul” de erori grave, pasând aiurea, Zoubir a scăpat spre buturile adverse, i-a trimis pe stânga lui Varga, cel care i-a retransmis balonul, în careu, mai în față, dar pasa francezului a fost blocată și Moussa nu a mai putut relua, apoi, spre poartă, Mingote fiind mai rapid și aruncându-se salvator pe obiectul de joc. Fără să acuze prea mult acest semnal de alarmă, după 300 de secunde Pandurii a trecut, și ea, pe lângă deschiderea scorului, atunci când Hora s-a „distrat” cu Tudose, la 16 metri, a trimis tare spre buturi, Benga a deviat spre lateral dreapta, Nistor a fost mai iute decât Peteleu și Pecanha, ieșit hazardat, a trimis spre poarta goală, dar Bucșa, cu un efort lăudabil, a împiedicat golul ca și făcut. După nici alte 10 minute, Tudose a mai făcut o… nefăcută, agățându-l pe Ciucur în suprafața de pedeapsă, iar centralul Andrei Chivulete a arătat pe loc punctul cu var. Speranța petroliștilor rămăsese în Pecanha, care apărase trei lovituri de la „11 metri” în acest sezon. Puțin a lipsit să împiedice și transformarea celei de-a patra, brazilianul atingând mingea trimisă tare de Săpunaru către colțul din dreapta. Pe un fond de joc mai echilibrat, reușita gorjenilor a avut efectul unei… bombe explodate pe neașteptate. „Amețit” de driblingurile lui Ciucur, fundașul stânga francez Faug-Porret (22) a căzut în propriul careu, pe balon, reluările TV arătând că l-a atins, chiar de două ori, dar clar fără intenție. Asistentul de la tușa a doua, bucureșteanul Vlad Bârleanu, a ridicat fanionul, Chivulete a avut câteva momente de ezitare, după care a lăsat jocul să continue, în ciuda protestelor vehemente ale lui Nistor și compania. Nu au fost însă elemente care să-l oblige pe arbitru să acorde încă un penalti. Scăpați ca prin minune de un eventual 0-2, petroliștii au ripostat după doar două minute, mingea aruncată de Ropotan a fost deviată de Filipetto, iar Moussa, care a i- a urmărit traiectoria, a reușit să tragă, din cădere, de la 8 metri, din poziție centrală, dar peste bară, accidentîndu-l și destul de serios la picior pe Mingote. În finalul primei reprize (42), Hora l-a întrebuințat pe Pecanha, cel care puțin mai devreme pierduse un duel… umăr la umăr cu Nistor, reluarea celui din urmă fiind respinsă, din nou, din fața porții goale, de Bucșa!

Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru jucătorii lui Mihai Stoichiță, cei care au primit gol când era posibil ca puținii spectatori să nici nu fi revenit la locurile lor: la cornerul de pe dreapta al aceluiași Nistor, Moussa a respins greșit la Hora, centrarea acestuia, paralel cu linia de fund a terenului, fiind fructificată din apropiere de Filipetto, de data aceasta Bucșa nemaiputând interveni. Deși cu două goluri avantaj pe tabelă, gorjenii nu au oprit deloc „motoarele” și, în minutul 68, Săpunaru l-a deschis perfect pe Hora pe stânga, viteza superioară a celui din urmă l-a ajutat în fața lui Peteleu și Benga, iar reluarea a fost una de generic – sus, în colțul lung, pe lângă un Pecanha neputincios. Abia atunci, la 3-0, fotbaliștii de la Pandurii au micșorat „strocul”, oferindu-le… rezervelor utilizate de către Stoichiță să reducă din handicap. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-2, unul mincinos, deoarece Petrolul a arătat până la cel de forfait ca o… „lanternă roșie”! Nu trebuie omis, altfel, că primul gol al ploieștenilor a fost, de fapt, un cadou al lui Vasco, sud-americanul nemaifiind iertat și de Marinescu, cel care l-a executat pe Mingote cu o „scăriță”, în minutul 75. Reușita lui Lemnaru (foto; www.digisport.ro), prima a lui în echipamentul galben-albastru, în campionat, a venit la… spartul târgului, adică în ultimul minut de prelungiri, dintre cele trei acordate de arbitru. A fost însă consecința unei pase inteligente a lui Tamuz, cu exteriorul, colaborarea dintre cei doi foști golgheteri fiind finalizată, de fostul echipier al Pandurilor, cu un cross perfect, de la 7 metri, pe lângă goal-keeper-ul portughez advers. Deci, două goluri ale oaspeților la care au concurat exact cele trei rezerve utilizate de tehnicianul Petrolului. Impresia artistică nu se cuantifică însă și nu apare statistic nicăieri, astfel încât găzarii au bifat al 11-lea meci consecutiv fără succes, în acest sezon al Ligii I! Ce-ar mai fi de spus?!?

PANDURII: Mingote 6.5 – Ungurușan 6.5 (69 – Pleașcă 6.5), Vasco 4, Filipetto 7, Momcilovic 6 – Săpunaru 8, Droppa 7 – Ciucur 7 (82 – Khalouta), Nistor (cpt) 7, V. Munteanu 6 (62 – Trifu 6.5) – Hora 8. Antrenor: Edward Iordănescu.

PETROLUL: Pecanha 5.5 – Peteleu 5.5 (75 – Lemnaru 7), Benga 5.5, Tudose 4.5, Faug-Porret 5.5 – Ropotan (cpt) 5.5, Bucșa 6.5 – Nepomuceno 5.5, Zoubir 6, Varga 5 (64 – Marinescu 7) – Moussa 5.5 (75 – Tamuz 6.5). Antrenor: Mihai Stoichiță.

Au arbitrat: Andrei Chivulete 6 (București) – Sebastian Stoianov 7 (Constanța) și Vlad Bârleanu 5.5 (București).

Arbitru de rezervă: Viorel Nicușor Flueran (Craiova).

Observatori: Aurel Beldeanu (Craiova), pentru joc, și Ioan Onicaș (Zalău), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Faug-Porret (11), Varga (45+1), Pecanha (67).

Făcând o caracterizare a fiecărui jucător al Petrolului, din acest meci, constat că Pecanha începe să cam dea „rateuri”, Peteleu poate mai mult, dar oferă… mult prea puțin, Benga riscă să-și piardă aplombul lângă o „pereche” ca Tudose sau Genev, cei care „produc” aiuyrea penaltiuri, primul, acum, la Turnu Severin, al doilea – la Berceni, Faug-Porret, când a scăpat de „amețelile” provocate de Ciucur, în primul mitan, a fost capabil să avanseze, să intre frumos în combinați, să paseze perfect la coechipierii ofensivi și, chiar să dea o diagonală fabuloasă, dintr-o parte în alta a terenului, la Nepomuceno, Ropotan, deși muncește, e la… ani-lumină de actualul „american” Mustivar, colegul de tandem al lui, Bucșa, a fost singurul căruia nu prea i se poate reproșa mare lucru, deja-amintitul Nepomuceno nu are constanță, Zoubir a condus inteligent jocul, dar a și irosit o fază importantă, ce ar fi dat alt curs jocului, Varga… nu trebuia reprimit în lot, Moussa nu are vreun lipici la gol, Marinescu a schimbat ceva, iar Tamuz și Lemnaru ar fi meritat să intre pe teren mai devreme. Cât despre faultul în careu al lui Moussa asupra lui… Zoubir, petrecut în suprafața de pedeapsă a… Pandurilor, merită să fie inclus cu siguranță într-o antologie a umorului!

Înainte de primul fluier, golgheterul Ligii I, acum având 10 reușite, Ioan Hora, a primit, din mâinile președintelui executiv al său, Narcis Răducan, trofeul „Fotbalistul lunii octombrie”, sărbătorindu-l cu un gol de generic. La final, Mihai Stoichiță a apreciat că echipa lui a primit goluri stupide. Îl poate contrazice, oare, cineva? Cu Edi Iordănescu în lojă, în spațiul tehnic a stat preparatorul fizic Ionuț Stelescu, iar pe bancă – Alexandru Radu, zis „Cartof”, toți trei făcînd parte, odată, din staff-ul tehnic al defunctei Fortuna Brazi, în al treilea eșalon. Petrolul are doar patru zile până la viitorul meci din campionat, unul la fel de dificil, contra formației CFR Cluj, de vineri, 27 noiembrie 2015, ora 20.30, de pe arena Ilie Oană, în direct la televiziunile Look TV, DigiSport și Dolcesport. Dacă nici atunci nu găsește cheia victoriei, riscă, pe termen scrut, ca nici cu punctele primite, eventual, de la TAS, să nu o mai ajungă, în ierarhie, nici măcar pe FC Voluntari. Echipă care a scăpat printre degete un succes meritat pe terenul echipei FC Botoșani, tot luni, scor 2-2, după  ce a răsturnat tabela și a înscris un gol senzațional, prin Hamid Kone, șut superb de la aproape 40 de metri!