Fără Ronaldo, dar cu… Eder, în finală, câștigând un singur meci în 90 de minute, Portugalia – noua campioană a Europei!

Finala de la EURO 2016, chiar dacă a durat 120 de minute, a fost, de fapt, o poveste ce a durat… 110! Adică, din minutul 9 – cel al accidentării celui mai titrat fotbalist de pe teren, Cristiano Ronaldo – și până în 119, cel al înscrierii unicului gol al meciului! Este greu de presupus ce-a fost în mintea lui Dimitri Payet, „bestia nera”, la debutul turneului final, pentru echipa națională a României, atunci când l-a atacat tare pe CR7. Perceput drept un fotbalist tehnic, ci nu un „rupător”, Payet a atacat corect balonul în fața bocanului din piciorul drept al lui Ronaldo, dar – în virtutea inerției? – s-a dus mult prea tare și peste genunchiul stâng al căpitanului Portugaliei. Unul care a cedat, atunci! Putea fi o accidentare foarte gravă, dar și așa, lusitanul tot a părăsit terenul după 16 minute de îngrijiri medicale și încercări de a-l mai face bun de joc. Dacă, și cu Cristiano Ronaldo pe teren, și în momentele în care se afla pe margine, pentru puțin timp, Franța avusese ocaziile mari, după înlocuirea lui, parcă a fost la fel de… anesteziată, niciuna dintre combatante nemaivând faze calde de poartă. Deși cu o posesie superioară, cu șuturi mai multe pe poartă și la poartă, gazda EURO 2016 a plecat totuși la vestiare, pentru pauză, cu același 0, de la început, pe tabelă. Cum perioada de șoc pentru Portugalia, după ieșirea liderului incontestabil al ei, s-a prelungit până în minutul 45, nici adversara „cocoșilor” nu a putut s-o modifice. Pe fondul accidentării lui Ronaldo și avându-se credința, de către simpatizanții portughezilor, că arbitrul englez Mark Clattenburg a greșit la faza respectivă, nedictând nici măcar fault, scorul alb le-a părut oarecum echitabil fanilor lusitani, ba chiar și… neutrilor. Chiar dacă, vezi statistica de mai sus, cifrele fusesseră favorabile Franței, oprită doar de un portar în zi fastă, Rui Patricio, să nu conducă, atunci când s-a mers la cabine.

Nu s-a marcat nici în repriza secundă, una în care goal-keeper-ul lui Sporting Lisabona a continuat să facă… minuni, nu degeaba fiind o țintă a italienilor de la Internazionale Milano. Dar, momentul pishologic s-a consemnat la ultima fază din timpul regulamentar, atunci când rezerva Andre-Pierre Gignac l-a întors pe Pepe, în colțul stâng al careului mic și a șutat apoi la raădăcina barei, Rui Patricio fiind doar atunci depășit. Cum balonul a deviat într-o zonă în care golgheterul de la EURO 2016, Antoine Griezmann, nu-l mai putea ajungea, remiza albă s-a păstrat. Intrată în pelungiri, culmea, Portugalia s-a simțit precum peștele în apă, contraatacul funcționându-i mai bine. În plus, Fernando Santos, cel care îl scosese din… joben, dincolo de grupe, pe junele Renato Sanches, a făcut-o la fel cu Eder, care bifase, înainte de EURO, doar trei selecții la echipa națională și un singur gol. Al doilea, cel din minutul 109, avea să aducă însă titlul european Portugaliei – primul din istoria sa! Obosiți parcă prea mult – drept dovadă că omul primei reprize, Moussa Sissoko, ajunsese să… umble pe teren, după ce arătase, ca și Kingsley Coman, ceva mai târziu, spinturi demne de Usain Bolt -, francezii din apărare, cu precădere Samuel Umtiti, l-au scăpat pe echipierul… francezilor de la Lille OSC. Eder (foto, în mijloc, felicitat de coechipierii lui; www.gsp.ro) a șutat pe jos, de la 25 de metri, direct în colțul din dreapta al porții căpitanului Hugo Lloris. Reușită care a venit însă după o transversală ochită din lovitură liberă, executată cam de la aceeași distanță, ca la gol, de către fundașul stânga portughez Raphael Guerriero, de la o altă grupare din Hexagon, Lorient! Pormițător fotbalist acest tiz al fostului petrolist Ludovic Guerriero! Deși au mai avut la dispoziție 11 minute, ba chiar o fază bună în ultima secundă a finalei, „cocoșii” au terminat… jumuliți! Cu 55%-45% avantaj la posesie, 17-6, la raportul șuturilor la poartă, și 7-1 la cel pe poartă, după 90 de minute de joc, dar cu 0-1 pe tebală, după 120 de minute, Franța nu se va mai… plimba prin Paris, în autocarul deschis pregătit pentru campioana Europei! A învins-o o echipă care l-a pierdut repede pe cel mai bun om al ei, a făcut trei remize în grupă, a eliminat Croația în minutul 117, în optimi, a avut nevoie de lovituri de departajare în sferturi și a câștigat un singur meci în 90 de minute, semifinala cu Țara Galilor! Dar, știți cum se zice, așa-i fotbalul! Îi trebuia și lui Cristiano Ronaldo un trofeu la nivel de echipă națională și l-a cucerit. Cum îl va cuceri cert și pe cel de fotbalist al anului 2016, după ce a câștigat și Liga Campionilor, cu Real Madrid!