FC Petrolul, din nou remiză albă, în „deplasare”, cu divizionara secundă Unirea Slobozia. Șansele „lupilor” de a mai depăși grupele actualei ediții a Cupei României s-au redus aproape de zero. Asta chiar și cu norocul de a fi avut toate meciurile pe teren propriu!

Pe 15 mai 2022, în ultima etapă a play-off-ului campionatului Ligii a II-a de fotbal, la Slobozia, în meciul cu Unirea, echipa FC Petrolul Ploiești, liderul de-atunci, își securiza primul loc și titlul de campioană a eșalonului secund după un 0-0, care a împiedicat-o pe formația locală să ajungă la baraj. Marți, 8 noiembrie, de data aceasta în Cupa României, într-un duel acceptat de ialomițeni – care aveau statutul de gazde – a se desfășura pe arena Ilie Oană, din cauza absenței instalației de nocturnă de la stadionul din Slobozia, confruntarea dintre aceleași grupări s-a încheiat tot cu o remiză albă. Acum, ambele combatante se pare că vor avea ce pierdut, data trecută numai team-ul antrenat, sezonul trecut, de Adrian Mihalcea ratând un țel. Cu numai un singur punct, fiecare, după două partide bifate, Unirea și Petrolul se apropie mai degrabă de eliminarea din competiție, decât de o accedere în faza imediat superioară.

Ca și la jumătatea lui mai, și ieri ploieștenii au jucat cu – de așteptat, însă – rezervele, în condițiile în care oaspeții cu statut de „gazde” au avut totuși mai mulți titulari obișnuiți pe teren. Cu Budescu (foto sus) în formula de echipă propusă de Nae Constantin din minutul 1, ba chiar integralist după un mini-recital de pase cu adresant bine gândit și găsit, Petrolul a avut și posesie, și ocazii mai mari. Dar, nu-i mai puțin adevărat și că Unirea s-a străduit să ofere o replică de apreciat, iar – pentru că aceasta a încheiat meciul fără eșec – înseamnă că i-a reușit de minune. Căci, e ceva să nu pierzi pe terenul unei prim-divizionare clasate în prezent pe un loc de play-off! Rezultatul final a demonstrat – mai ales în condițiile în care, din minutul 66, în trupa de la Slobozia am numărat nu mai puțin de cinci „underi”, Ciobanu, Bolohan, Lemnaru jr., Dorobanțu și Silaghi! – că poziția a doua din ierarhia la zi a Ligii a II-a a ialomițenilor este una absolut meritată. Evident, dacă i-a rezistat și astfel Petrolului, care avea, atunci, pe gazon numai unul singur, doi abia din minutul 87, când a fost introdus și căpitanul Țicu, echipa oaspete cu statut de… gazdă merită laude. Ex-antrenor al găzarilor, Costel Enache le-a oferit minute, în repriza a doua, și sărbătoriților zilei, deja-amintitul Mihăiță Lemnaru (32, cu prelungiri cu tot), fiul președintelui Unirii, cel care a aniversat foarte recent 51 de ani de viață, și Gabriel Lazăr (36). Enache a profitat de ocazie și i-a testat, și el, ca și omologul său, pe unii dintre jucătorii aflați mai mult pe bancă, în campionat.

Nae Constantin – poate și influențat de anunțul din presă, din aceeași zi, că fostul jucător al Petrolului, fundașul central Gabriel Tamaș, un alt sărbătorit de onomastică, i-a făcut plângere penală pentru înregistrare neautorizată a unei convorbiri private – nu a mai găsit cele mai bune soluții. Și astfel echipa lui s-a îndepărtat, repet, de calificare, acest drept fiind cvasi-câștigat de Sepsi Sfântu Gheorghe, învingătoare aseară cu 3-2, la „Arcul de Triumf”, în dauna lui Dinamo. Pentru al doilea loc de accedere mai departe au rămas să se mai bată FC Voluntari și FC U 1948 Craiova, adversare joi, 10 noiembrie, în Bănie. În acest context, un succes al ilfovenilor ar putea transforma meciurile din ultima etapă, cea de la începutul lui decembrie, în… jocuri amicale! Revenind la plângerea lui Tamaș, oare, cum rămâne totuși cu vocabularul de gang al acestuia, a se citi limbajul jignitor, la adresa oficialilor clubului și a suporterilor Petrolului? Nu reprezintă ceva grav?!? Altfel, după ocaziile irosite, ca număr și ca posibilitate mare de a deschide scorul și a tranșa partida, în dreptul celor intrați pe gazon, în echipament galben, ar trebui puse mai degrabă bile negre decât gri și nicidecum albe. Dar, nici nu trebuie făcută chiar o tragedie dintrr-un rezultat de egalitate, chiar dacă a fost o diferență de eșalon.

A bucurat numai evoluția lui Budescu, mai puțin unele gesturi ale sale, care amintesc de un fost coechipier al lui, Alibec. În rest, neintenționând, repet, a marșa pe latura dramatizării cu orice preț a unui semieșec, destul de mulțumitoare au fost revenirea lui Manzala (foto mijloc, sus, la minge), deocamdată numai pentru 49 de minute, ambiția și seriozitatea căpitanului Olaru și a lui Velisar (foto mijloc, jos), cei mai vechi echipieri de pe vremea Petrolului ’52, siguranța lui Leitner, Mathaus și Meijers, vivacitatea de atlet a lui Pashov, devotamentul lui Cebotaru, plus prezența îmbucurătoare a „underului” Tolea, venit de pe bancă, dar titular la Slobozia, în meciul mai sus-amintit. Au dezamăgit Dumitriu, Bratu, Tucaliuc, Ivanovski și Măzărache (foto jos, în „galben”, alături de Prejmerean, în „negru”), vâlceanul putând fi însă cel care ar fi adus victoria, dacă nu ar fi a ratat imens, din apropiere, în minutul 80. Tot de lăudat ar fi și… petrolistul Unirii, deja-amintitul Prejmerean, intrat în primul „11”. Oricum, în Covasna, vineri, 11 noiembrie, de la ora 21.00, în Superligă, alta va fi distribuția pe care o va alinia Nae Constantin în fața trupei lui Cristiano Bergodi, puternica Sepsi, într-un meci extrem-extrem de dificil.