La Voluntari, final de meci cu rezultatul favorit din ultima vreme al FC Petrolul: remiză albă! Alt episod, pentru „lupi”, din serialul „Cartonaș roșu, direct”! L-o trimite Comisia de Disciplină mai devreme în vacanță pe Diomandé?

Dragos Trestioreanu -

Meciul de vineri, 1 Decembrie, de Ziua României, desfășurat pe arena de lângă… casa lui Gigi Becali, dintre FC Voluntari și FC Petrolul Ploiești, încheiat cu un rezultat ce devine tot mai obișnuit, în acest sezon regular, pentru oaspeți, 0-0, a fost „structurat” în două reprize distincte. Prima, cu 2-1 la ocazii mari pentru Petrolul, ambele ale lui Grozav, respectiv una a lui Andrei; a doua – cu FC Voluntari prezentă mai mult la poarta lui Zima, apărător al buturilor care a făcut minuni, reușind să-și mențină „năvodul”… gol! Combatantele au terminat duelul în nouă jucători de câmp. Diomandé (minutul 77) a primit cartonașul roșu, direct, pentru un fault grosolan asupra lui Dumiter (foto la titlu), cel care a fost scos cu targa de pe teren. Un tackling dur, nejustificat de zona duelului, taxat pe loc de arbitru, aflat în apropriere. Motiv pentru care, se anticipează o suspendare de mai lungă durată a ivorianului, la Comisia de Disciplină. După două cartonașe galbene (52 și 88), cel din urmă pentru proteste vehemente la adresa centralului George Găman, și argentinianul Matricardi a plecat mai devreme la vestiare. De altfel, agresivitatea fizică din acest meci i-a uimit, bănuiesc, pe cei care au urmărit partida, și Grozav scoțând din joc un adversar, Boboc, încă din prima repriză (35), fostul echipier al Viitorului Ovidiu plecând, ulterior, șchiopătând la cabine. Exceptând momentele dure, neașteptate, confruntarea a și plăcut. Iar asta fiindcă s-a jucat deschis, de ambele părți.

Florin Pârvu i-a/le-a opus lui Ilie Poenaru (Marin Dună), cel dintâi, tehnician fără licență PRO, fiind mai prezent, ieri, în spațiul tehnic, decât cel care o are, adică al doilea, un prim „11” cu o așezare clasică, să-i zic astfel: cu un Zima excepțional în poartă, cu trioul devenit deja obișnuit când nu există suspendări sau accidentări, Papp-Meijers-Huja, cu cvintetul Doua, Diomandé, Jefferson, Jair, Țicu (cpt) și duetul „fals” de atacanți Musi-Grozav, fiecare dintre cei doi alternând în postură de vârf împins, predilect pe partea obișnuită, pe dreapta, respectiv pe stânga. Sincer, mi-a fost cam dificil totuși să-l așez pe Jair în acest modul, deoarece mijlocașul cariocas pare tot mai mult a… nu avea un post fix, unul clar ochiului, mai exact. Asta chiar dacă „apleacă” terenul, mai ales, spre stânga. Mulțumit de prestația acestei formule, din meciul de la Voluntari, Pârvu a făcut numai trei schimbări, pe parcursul jocului, și acelea târziu, forțate de eliminarea lui Diomandé, introducerea lui Seto (78), respectiv de încercarea de a forța… victoria, cu doi atacanți specializați, Omrani și Răducan, care i-au înlocuit pe „falși”, Musi și Grozav.

Dacă, inițial, și-a dorit asigurarea un mijlocaș defensiv strict defensiv, cum e niponul, antrenorului ploieștean i-a ieșit pe deplin. Dacă, apoi, chiar având numai 10 jucători pe teren, a vrut să câștige totuși duelul, nu i-a mai mers, algeriano-francezul și tânărul român, la ora actuală, nu sunt mai mult decât oameni de stat pe bancă, nimic mai mult. Trebuie subliniat însă, în acest context, că Florin Pârvu chiar și-a dorit mult să obțină victoria la Voluntari, fapt absolut lăudabil, cu deficit de jucători pe teren. Nu a putut însă, din păcate pentru el și jucătorii săi, nici 11 versus 11, în 76 de minute, nici 10 versus 11, vreme de 11 minute, nici din nou în 11 contra 11 (ultimele 6 minute).

Altfel, în general, exprimarea pe gazon a „lupilor” nu a displăcut deloc. Chiar fără să încânte, a „respirat” totuși, mai ales în primul mitan, forță defensivă, stăpânire la mijloc și un mic grad de periculozitate în atac. Caracteristici dispărute în mare parte, surprinzător, în a doua repriză, atunci când FC Voluntari putea să se impună pe tabelă. De „vină” că nu a putut s-o facă a fost cehul dintre buturile Petrolului. Acest goal-keeper, căruia „lupii” îi datorează mult în ceea ce privește seria de nouă meciuri fără eșec, a fost cât pe-aici, acum trei luni și ceva, să fie dat afară, debutul lui, cu multe greșeli, obligându-i pe conducătorii clubului găzarilor să caute, atunci, o soluție alternativă. Din fericire, așa se vede, cel puțin, din toamnă încoace, oficialii ploieșteni au fost refuzați, și-așa, volens-nolens, a trebuit să se aibă răbdare cu Zima. Cel care și-a arătat, ulterior, clasa. Și la Voluntari a făcut-o din plin, fiind absolut senzațional la ocaziile lui Andrei, Armaș, de două ori, și Carnat. În contrapartidă, omologul ilfovean, spaniolul Jesus Fernandez, a avut, și el, un reflex de portar mare, la capul lui Grozav, bine plasat. Iar la a doua oportunitate de a marca a aceluiași fotbalist al Petrolului, care a încercat să-l copieze pe Chipciu, la golul acestuia în poarta Rapidului, recent, în Giulești, ibericul a avut șansă, balonul șutat spre colțul lung aproape ștergând pe exterior bara din stânga sa.

A fost de altfel, vineri, un veritabil duel al îngerilor păzitori, ambii străini, pe care cehul, din punctul de vedere al numărului de parade, l-a câștigat cu brio. După acest tot mai des 0-0, ploieștenii au urcat, deocamdată, pe poziția a cincea, cu 26 de puncte, iar FC Voluntari, pe a noua, cu 21 de puncte. Luminița de la capătul tunelului play-off-ului este vizibilă, în prezent, și pentru una, și pentru alta dintre combatante. Având ajutorul unui VAR „amnezic”, Farul a câștigat la limită un meci, la Iași, în dauna echipei CSM Politehnica, după ce a avut 3-0, la pauză, dar ar fi putut fi egalată, dacă gazdele ar fi primit, la 2-3, un penalti absolut justificat. Astfel, Larie & Co. au urcat și ei, fiind acum pe 7, la numai un punct de Petrolul. O echipă care va juca duminica viitoare, pe 10 decembrie, pe arena de la Ovidiu, într-n derbi al calificării în play-off, în fața și a minunaților săi suporteri fideli, 410 dintre ei fiind la înălțime (și) la Voluntari, sărbătorind cum se cuvine și Ziua României (foto text), nu numai încurajându-și frenetic favoriții.