Fetele de la CSM Ploieşti, din înfrângere în înfrângere în acest an

Nici în cel de-al şaselea meci consecutiv disputat în anul 2012, în campionatul Ligii Naţionale, în fapt primul din retur, nu s-a putut opri degringolada echipei de handbal femininCSM Ploieşti, care a pierdut la scor partida de sâmbătă, 4 februarie, de la Braşov, în faţa formaţiei locale, Corona. Gazdele s-au impus cu scorul de 34-25 (20-11), după un început de coşmar, tabela de marcaj arătând, după doar 10 minute de joc, 8-1, în favoarea Coronei, după ce ploieştencele marcase primele. A doua repriză a fost egală, însă diferenţa decisivă se făcuse din cea dintâi jumătate a întâlnirii. Pe parcursul partidei, braşovencele au avut chiar un ecart de 10 goluri (23-13 şi 29-19), fapt care spune totul despre replica adversarelor lor. Opinia antrenorului CSM-ulu, Gheorghe Ionescu, exprimată pe www.handbalvolei.ro, a fost că „nu am reuşit să facem faţă meciului, am comis multe greşeli, în faţa unei echipe foarte bine pregătite. Meciul s-a rupt la 8-1, diferenţă care s-a menţinut până la final, pentru că, în repriza secundă, scorul a fost egal. Corona este o echipă bună, care are şanse mari să prindă cupele europene. Noi am fost limitaţi la capitolul schimbări, pentru că avem un lot restrâns. Obiectivul fixat, locul opt la finalul campionatului, este acum în pericol”. Într-adevăr, situaţia devine dramatică la echipa ploieşteană, care nu-şi poate reveni absolut deloc.

La Braşov, Gigi Ionescu a apelat la următoarele handbaliste: Carmen Tănase – Nicoleta Gâscă Alexandrescu (3 goluri), Janina Luca, Andreea Dospin (5), Aneta Barcan Gheorghe (5), Daniela Crap (foto, www.sportulsalajean.ro; 4), Ramona Ştefan (3), mai intrând, pe parcurs, portăriţa Gabriela Cristescu şi Alina  Moroianu, Nica (2), Codruţa Zavragiu (2) şi Raluca Năstase (1). Următorul meci al acestor jucătoare va avea loc sâmbătă, 11 februarie 2012, la sala polivalentă din Plopeni, în compania formaţiei CSM Bacău, care pare într-o revenire de formă, după ce a transferat-o pe internaţionala Amelia Busuioceanu, de la HCM Roman.