Florin Stăncioiu s-a ținut de cuvânt: i-a pregătit lui Dinamo mai multe surprize. Păcat că doar pentru 90 de minute!

Cu 24 de ore înainte de meciul cu Dinamo București, din „16”-imile Cupei României-Timișoreana, la antrenamentul oficial de pe arena ploieșteană Ilie Oană, antrenorul principal al Fortunei Poiana Câmpina, Florin Stăncioiu (foto jos; www.gsp.ro), a anunțat că le-a pregătit adversarilor câteva surprize, de o să-l țină minte! Așa a și fost, încă din prima repriză, jucătorii lui Flavius Stoican neștiind dacă au în față o formație de eșalon secund sau… o colegă de întrecere din Liga I! Debutul meciului a fost unul de coșmar pentru „câinii roșii”, care au beneficiat de o oarecare îngăduință a arbitrului zălăuan Paul Unimățan, acesta cam închizând la două faze de penalti ale prahovenilor, portarul Samoilă arătându-și atunci… limitele. Scăpați cu fața curată, dar nu și fără emoții ulterioare, Honciu ratând cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute, el șutând peste buturi, din poziție de unu la unu cu goal-keeper-ul advers! Nici la reluare, dinamoviștii nu aun fost feriți de fiori, drept dovadă că „renegatul” Cioinac a reușit deschiderea scorului, după o nouă gafă a aceluiași Samoilă, care a prins în brațe un balon trimis spre el, cu piciorul, de către un coechipier. S-a dictat lovitură liberă indirectă, de la 12 metri, ușor lateral dreapta, cu fotbaliștii Fortunei menționați mai sus în prim-plan. Honciu a mișcat ușor mingea, iar Cioinac a găsit o fisură în zid, strecurând balonul în plasă, în colțul din stânga (foto sus; www.gsp.ro). Era minutul 51 și „gluma” părea să prindă tot mai mult contur. Mai mult chiar, 420 de secunde mai târziu, nu prea refăcutul după o accidentare Durimel a pierdut o minge pe stânga, Chipirliu a scăpat singur, dar s-a speriat în fața unui 2-0, ce putea fi chiar decisiv, și a șutat cu ochii închiși direct în portar! Cum ocaziile ratate se răzbună, într-un interval de doar două minute (61- 63), adversarii – treziți din pumni – au întors scorul de pe tabelă, mai întâi, Rotariu beneficiind de o pasă ideală a lui Fai și, mai ales, de naivitatea lui Popescu, care a primit șutul dinamovistului cu „fereastra deschisă”! Apoi, tot nepotul ex-internaționalului Iosif Rotariu a concretizat simplu, cu latul, de la 7 metri, bară-gol, o minge trimisă în spate de către ex-petrolistul Lazăr, trecut ca prin brânză însă printre Aldea și Cioinac! Dar, Fortuna nu a depus deloc armele și a continuat să spere măcar la a împinge meciul în prelungiri. Ceea ce a și reușit, egalând în minutul 72, când Minciună a trimis o pasă lungă… adevărată pe dreapta, vitezistul Munteanu (foto mijloc dreapta, cu numărul 10 pe șort; www.gsp.ro) l-a lăsat în urmă pe internaționalul Filip și l-a făcut, ulterior, șah-mat pe Samoilă, cu un șut sec, expediat de la 14 metri. Văzută deja cu sacii în căruță înaintea acestei faze, Dinamo a 2_altaînceput să se gândească că trebuia să amâne revenirea la București și să se mai și obosească în plus, în perspectiva derbiului de altădată cu Rapidul, din „Giulești”, formație care avusese și ea parte de prelungiri, cu o zi mai devreme, calificându-se abia după executarea loviturilor de departajare, în dauna echipei FC Botoșani. Și cum de ce ți-e frică nu (prea) scapi, la finele celor 90 de minute regulamentare, centralul a trimis echipele să se pregătească de… extra-time. Eh, până aici le-a fost băieților de la Fortuna, cei care îi pierduseră, pe rând, pe Șandru, Zsiga și Cioinac (foto mijloc stânga, alături de noul medic al câmpinenilor, ex-arbitrul FIFA, Carmen Neagu Morariu; www.gsp.ro), accidentați, dintre care al doilea ceva mai serios, potența lor fizică fiind aproape de limita minimă, destui acuzând crampe musculare. Ceea ce s-a observat chiar din debutul prelungirilor, fostul golgheter al 4_altaprimei ligi din Lituania, piolonezul Bilinski, introdus inspirat în locul lui Alexe spre finalul reprizei secunde, bifând o „dublă” de mare efect, care a decis soarta întâlnirii și, implicit, calificarea. Având parte de o centrare de manual, de pe stânga, a lui Rotariu – „omul meciului” -, atacantul dinamoviștilor, lăsat incedibil de singur pe linia careului mic, a trimis,  cu capul, balonul sub bară, Popescu doar atingându-l puțin în drumul spre plasă (92). După patru minute, a profitat de lipsa de marcaj, a înaintat nestingherit și, de la 25 de metri, perpendicular pe poartă, a șutat senzațional, înscriind la vinclul drept, de data aceasta apărătorul buturilor câmpinenilor nemaiavând vreo vină. La 2-4, zarurile erau deja aruncate, tot Dinamo mai marcând încă o dată, prin Rotariu – cu o „triplă” în acest meci -, el primind o pasă numai bună de exploatat eficient de la tot mai promițătorul Gavrilă. Din nou, goal-keeper-ul nu a mai avut cum să se opună. Scorul final, 5-2, a fost însă total nedrept și nu a reflectat situația de pe teren, cel puțin din primele 90 de minute. Cu trei jucători accidentați, cu Buhuși, care a cam făcut figurație, după ce a fost lovit, la laba piciorului drept, pe parcursul antrenamentului oficial, cu acumularea oboselii după 120 de minute de fotbal intens, cei de la Fortuna se gândesc deja cu teamă la disputa de sâmbătă dimineață, din campionatul Ligii a II-a, cu Unirea Tărlungeni. Rămâne de văzut dacă Florin Stăncioiu și staff-ul său vor face minuni 3_altapână atunci! Așa cum antrenorul a făcut și miercuri noapte, în trei sferturi din meciul cu Dinamo!

FORTUNA: I. Popescu – Al. Aldea, M. Marin (cpt), B. Șandru (52 – Dobrosavlevici), G. Damian – Cioinac (70 – Antohi), B. Minciună – V. Munteanu, Honciu, Zsiga (66 – Buhuși) – Chipirliu. Antrenor: Florin Stăncioiu.

DINAMO: Samoilă – Fai, Durimel, Cordoș, S. Filip (90+5 – I. Șerban) – Bărboianu, Miranda – Firțulescu (55 – Gavrilă), D. Rotariu, V. Lazăr (cpt) – M. Alexe (74 – Bilinski). Antrenor: Flavius Stoican.

Au arbitrat: Paul Unimățan (Zalău) – Daniel Demetrescu și Alexandru Mihăilă (ambii din Râmnkcu Vâlcea).

Rezervă: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov).

Observatori: Daniel Dincă (Călărași), pentru organizare, și Iosif Olah (Sfântu Gheorghe), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Al. Aldea (45+2), Chipirliu (47), M. Alexe (48), Miranda (75), Fai (78).

La conferința de presă de după meci, tehnicianul bucureștenilor a avut cuvinte de laudă la adresa jucătorilor de la Fortuna și a omologului de pe banca adversarilor și s-a declarat bucuros că echipa sa a reușit să se califice, deși nu a beneficiat de serviciile portarului titular Marc și de cele ale jucătorilor de câmp Grecu, Boubacar, Elton și Matei, cu toții accidentați. Stăncioiu a mărturisit că a fost puțin nemulțumit de scorul final, a apreciat că se putea acorda un penalti pentru echipa lui, că a trebuit să epuizeze schimbările numai cu fotbaliștii loviți și a avut un mic dinte împotriva lui I. Popescu, de la care se așteptase să fie mai inspirat la unele faze. Însă, per ansamblu, a apreciat dăruirea băieților săi, care evoluează cu un nivel mai jos decât învingătorii lor.