Fortuna Brazi îşi continuă drumul spre Liga a II-a

Deşi a remizat, scor: 1-1 (1-1), la Piteşti, cu echipa locală din Seria a VI-a a Ligii a III-a, SCM Argeşul, după un meci în care echilibrul pe teren s-a consemnat doar în prima repriză, pe cea de-a doua având-o la discreţie oaspeţii, Fortuna Brazi, lider la zi, îşi menţine intacte şansele de a tranşa, pe arena Astra, vineri, 26 aprilie 2013, lupta pentru promovare, cu Unirea Tărlungeni. Asta chiar şi în eventualitatea în care ardelenii se vor impune în această săptămână în dauna fostelor gazde ale prahovenilor, meciul urmând să aibă loc tot la Piteşti. Robert Elek (foto, cu numărulm 10; www.argesport.ro), prin golul său din minutul Anghel_Iordanescu_Radu_Calin_si_Grigore_Sichitiu_in_tribuna_la_SCM_Argesul_Pitesti_-_Fortuna_Brazi_12.III.2013_sportarges.ro28, părea să fi deschis drumul spre victorie, pe „Nicolae Dobrin 2”, dar ex-jucătorul fostei prim-divizionare CS Mioveni, Andrei Nilă (41), a egalat puţin înainte de pauză. A doua parte a jocului a fost un duel exclusiv între echipierii Fortunei şi portarul argeşean Andrei Valentin Vlăsceanu, cel care a făcut minuni între buturi, opunându-se cu brio tuturor ocaziilor de gol ale băieţilor lui Eduard Iordănescu. Oaspeţii au şi marcat, prin Ionuţ Cioinac, în minutul 73, dar centralul de prim eşalon, Dan Dreve, din Cluj, nu a validat reuşita acestuia, pe o semnalizare de la margine, din cauza unui ofsaid. În ultimele secvenţe ale partidei, Cătălin Avramescu a fost eliminat pentru un fault din postură de ultim apărător asupra unui jucător al Fortunei, însă era prea târziu pentru a se mai forţa o victorie, altfel meritată de Bogdan Minciună şi coechipierii lui.

Preşedintele executiv Virgil Munteanu s-a declarat nemulţumit la finalul întâlnirii, pe bună dreptate, de calitatea gazonului de pe arena secundă a complexului sportiv cu numărul unu din Piteşti, dar mai ales de dimensiunile foarte mici ale incintei de joc, bănuind chiar că ar fi sub cele regulamentare! De-acum, toate gândurile se îndreaptă spre derbiul promovării, cu Unirea Tărlungeni, un succes la două goluri diferenţă putând da verdictul clar, încă de la finele acestei luni, în privinţa formaţiei care va evolua din sezonul viitor în al doilea eşalon. Şi la o lungime poate câştiga acel meci Fortuna, dar va depinde atunci de golaverajul general, care oricum îi este favorabil, în prezent. La meciul de la Piteşti a fost prezent şi fostul selecţioner Anghel Iordănescu (foto, primul de la stânga la dreapta; www.sportarges.ro), tatăl tehnicianului Fortunei Brazi, Edi Iordănescu, generalul luând loc în tribună alături de patronul oaspeţilor, Radu Călin, şi de oficialul „roş-negru-albilor”, Grigore Sichitiu. Cu „Tata Puiu” prezent la meciurile echipei sale, Iordănescu jr. este invincibil în retur!