Fortuna și-a luat revanșa la Târgoviște, în fața Chindiei, și speră la promovarea în Liga a II-a!

După ce a pierdut, destul de recent, la Târgoviște, pe terenul Chindiei, scor; 1-2, meciul din returul sezonului regulat și a intrat cu un decalaj de șase puncte în play-off, față de gruparea dâmbovițeană, lider al Seriei a VI-a din Liga a III-a, FC Fortuna Poiana Câmpina nu avea decât șansa unei revanșe în același loc, în cadrul primei părți a fazei la capătul căreia se va decide formația promovată în eșalonul secund. Marian Marin și coechipierii lui au conștientizat foarte bine că derbiul din județul vecin era unul de „totul sau nimic”, desprinderea la nouă puncte a actualului șef de pluton din play-off urmând a fi spulberat orice șanse de a se mai accede la nivelul imediat superior. Dacă, în urmă cu două săptămâni, prima repriză a fost adjudecată de către gazde, care s-au detașat la tot atâtea lungimi până la pauză, iar oaspeții, deși au dominat copios mitanul secund, nu au reușit decât un singur gol, de data aceasta, pe 26 aprilie, situația a fost exact inversă. „Dubla” lui Valentin Munteanu (foto, cu brațul ridicat; www.sportcampina.ro), în minutele 3 și 32, a adus liniștea, după 45 de minute, în tabăra pahovenilor. Ca și la penultima dispută directă, scorul a fost redus, acum fiind rândul lui Dragoș Pătru (83) să marcheze, dintr-un penalti. S-a terminat tot 2-1, dar pentru oaspeți, care au ajuns astfel la trei puncte de liderul dâmbovițean și vor disputa partida presupus a fi decisivă pentru promovare pe noul gazon al arenei Poiana, de la Câmpina, aflată în proprietatea patronului lor, Radu Călin. Evident, dacă între timp, nu se vor face eventuali pași greșiți în meciurile contra celorlalte echipe calificate în play-off. Mai sunt de disputat trei etape din tur și încă cinci, în retur, verdictul putând fi dat însă mai devreme, în runda a doua a p[ríi a doua. Dacă se va mege cap la cap, până atunci.

Meciul de la Târgoviște a fost arbitrat de un purtător al ecusonului FIFA, Radu Petrescu (București), care a fost ajutat la cele două linii de Constantin Cantemir, din Făgăraș, și Daniel Demetrescu, din Râmnicu Vâlcea. :i observatorul pentru arbitraj a fost unul de Liga I, ex-cavalerul fluierului Stan Prodan (Alexandria). În prezent, Chindia are 25 de puncte, iar Fortuna – 22.