Fortuna s-a răzbunat pe Titu, Conpetul – la doua remiză, CSM Câmpina joacă sâmbătă la FC Zagon

În ziua obișnuită a etapei din campionatul Ligii a III-a de fotbal, doar două dintre echipele prahovene au evoluat, ambele acasă. La debutul său oficial pe propria arenă” – fosta „Poiana” – în al treilea eșalon, Fortuna Câmpina s-a răzbunat pe debutul cu stângul în noua ediție – eșecul de la Bradu, cu Atletic, scor: 1-2. Victima lui Vali Munteanu și a coechipierilor săi a fost formația dâmbovițeană ACS Urban Titu, învinsă cu 3-0 (1-0). Totuși, nu a fost chiar atât de simplu precum o aratră rezultatul final, trupa antrenată de Cătălin Gheorghe, Marius Vișan și Bogdan Pârvu punctând de-abia la finalul celor două reprize – un fel de obicei perpetuat din sezonul precedent -, prin Andrei Antohi (Foto: www.gsp.ro), în minutele 43 și 90+2, și căpitanul V. Munteanu (90). Echipa finanțată de Radu Călin și condusă executiv de către Virgil Munteanu a reușlt astfel să treacă la un golaveraj pozitiv, acumulând și primele trei puncte. Semn bun, în condițiile în care principalei contracandidate la promovare, SCM Argeșul Pitești, i-a trebuit o repriză să revină jocul de acasă, contra nou-promovatei FC Păpăuți, care a condus din minutul 1 al meciului și până în cel dintâi al mitanului secund. Aidcă, până când ex-divizionarul A Pavel Dulcea a egalat, tot el răsturnând rezultatul de pe tabelă 600 de secunde mai târziu. Ionuț Bucuroia – fratele fostului echipier al lui FC Argeș, Sorin Bucuroaia – a rispit emoțiile unei eventual neașteptat semieșec, cu trei minute înainte de fluierul final. După acest 3-1 (0-1), SCM Argeșul are maximum de puncte, la fel ca și surprinzătoarea trupă de la Bradu, care a câștigat și în deplasare, 1-0 la ACS Civitas Făgăraș, după golul lui Gabriel Jenaru (25).

Și în etapa a II-a, Conpet Ploiești a bifat tot o remiză albă, după acel 0-0 de pe arena Rafinărie, cu nou-promovata CSM Câmpina, jucătorii lui Florin Pârvu au pus indigoul pe scorul din derbiul local, nici măcar pe arena proprie de la Strejnic nereușind să spargă gheața la coloana victoriilor și a golurilor marcate. E drept, nici câmpinenii de la CSM și nici ardelenii de la FCM Avântul Reghin nu au reușit să le „perforeze” poarta transportatorilor de țiței prin conducte, care au acumulat până acum doar două puncte în clasament, cu unul mai puțin decât Fortuna Câmpina. A treia formație prahoveană, CSM Câmpina, va juca sâmbătă, de la ora 17.00, la FC Zagon, una dintre echipele cu pretenții, și ea, la promovare. În derbiul Dâmboviței, din etapa a II-a a întrecerilor Seriei a VI-a, Chindia a dispus, în deplasare, la Șotânga, de FCM Târgoviște, cu scorul de 2-0.