Fosta echipă a lui Florian Walter a învins-o, în deplasare, pe… actuala: „U” Cluj – Petrolul 0-1

Din data de 20 iulie 2013, demisionarul din funcţia de preşedinte al Consiliului de Administraţie al SC FC Petrolul Ploieşti, Florian Walter, a redevenit, şi în acte, acţionar majoritar al societăţii comerciale care deţine licenţa de joc în Liga I a Universităţii Cluj. Ironia soartei, în chiar prima etapă a actualei ediţii a campionatului Ligii I de fotbal, fosta grupare a vizitat-o, pe „Cluj Arena”, pe actuala, de fapt locul unde „lupii” evoluaseră pentru ultima oară pe teren străin în sezonul trecut. Ca şi atunci, şi acum, „galben-albaştrii”, echipaţi astăzi de „Puma”, s-au impus, de data aceasta la limită. În urmă cu puţin timp a fost 4-2, acum doar 1-0, după reuşita golgheterului rămas pe loc, Hamza Younes (foto, în stânga, atacându-l pe Emilian Dolha, protejat de Szilagyi Szolt; www.gsp.ro), care a fost pericolul numărul unu pentru buturile ardelenilor, în afara reuşitei, tunisianul mai lovind ambele bare verticale ale porţii „alb-ngerilor”, de fiecare dată în repriza secundă, când a şi marcat. A făcut-o în urma unei centrări de pe stânga a lui Gheorghe Grozav, care a bifat din nou un meci foarte bun, şi un şut tare de la 10 metri, din unghi de 45 de grade dreapta, care a trimis balonul printre picioarele goal-keeper-ului „şepcilor roşii” (minutul 58). Atunci, Younes a spart ghinionul ce l-a urmărit toată partida cu Vikingur Gota, de pe arena Ilie Oană, în manşa tur din turul II preliminar al competiţiei Europa League, dar şi – 120 de secunde mai devreme de golul său -,  când a reluat în stâlpul drept, cu capul, de la 6 metri, lateral stânga, la centrarea excelentă a lui Damien Boudjemaa. Apoi, africanul şi-a mai arătat încă o dată clasă, trimiţând în bara stângă, din lateral dreapta, un balon expediat dintr-un unghi destul de închis (65). În minutul 90, cum „maurul” îşi făcuse datoria, Hamza Younes – cel care le-a arătat, după golul victoriei, fanilor petrolişti din peluză, un tricou alb cu chipul lui Octavian Tatomir, într-o inimă îndoliată! – i-a lăsat locul lui Constantin Grecu, fiind felicitat de către antrenorul principal Constantin  Grecu şi de toată „banca” oaspeţilor.

Chiar dacă, în prima jumătate a întâlnirii de pe „Cluj Arena”, nu a făcut un joc foarte bun, Petrolul s-a arătat oricum echipa superioară, ambiţia adversarilor nefiind suficientă pentru a trece peste experienţa ploieştenilor. În a doua parte a confruntării, pe fondul unei posesii zdrobitoare a oaspeţilor – au fost minute bune când băieţii lui Ionel Ganea nu au atins mingea!!! -, „lupii” l-au pus în real pericol pe Dolha, cu „regizorul” Filipe Teixeira la pupitru, portughezul bifând toate minutele şi jucând cu mult suflet, aşa cum nu l-am mai văzut nici la FC Braşov, nici la Rapid! Semn că se simte deja foarte bine la Ploieşti. Când Teixeira va fi pregătit 100%, cu siguranţă că el va fi play-maker-ul care i-a lipsit Petrolului de când s-a accidentat Laurenţiu Marinescu. La Cluj, Peterson dos Santos Pecanha a fost pus să rezolve o singură fază critică, dar atunci a avut o intervenţie providenţială, în minutul 89 brazilianul securizând victoria noii sale echipe, la şutul franco-nigerianului Roy Odiaka, din „6 metri”, reflexul portarului fiind absolut de senzaţie. Sebastian Achim şi-a continuat seria de centrări de manual, Geraldo Alves nu a avut deloc emoţii cu Alexandru Benga alături, Guilherme Haubert Sitya a văzut cum este să ai lângă tine un Grozav… grozav, Sony Mustivar a „arat” iar terenul, dar a fost mai puin limpede la construcţie, ca şi Ovidiu Hoban, de altfel, în zi ceva mai slabă, Boudjemaa a făcut ce ştie – şi a ştiut ce face! -, iar Romario Santos Pires arată tot mai sigur pe el şi mai integrat, Grecu şi Elhad Naziri intrând la trecerea timpului. Petrolul a câştigat cu 1-0 (0-0) şi porneşte cu un succes în noua ediţie, adunând al 18-lea meci consecutiv de când nu a mai fost învinsă în campionatul Ligii I, în acest an nicio oponentă negăsind cheia depăşirii „lupilor”!

UNIVERSITATEA: Dolha 6.5 – Ciupe (cpt) 6, Ninu 6, Raţiu 6 (20 – Szilgayi 6), L. Turcu 6 – Bucşa 6.5 – Borza 6, Ad. Popa II 6 (60 – Săndulescu 5.5), Cristocea 5.5, Târnăcop 6 – C. Dedu 6 (46 – Odiaka 6). Antrenor: Ionel Ganea.

SC FC PETROLUL: Pecanha 8 – Achim 7, Geraldo 7, Benga 7, Guilherme 6.5 – Mustivar (cpt) 6.5 (66 – Romario 6.5), Hoban 6.5 – Boudjemaa 7 (90+3 – Naziri), Teixeira 7.5, Grozav 8 – Younes 8.5 (90 – Grecu). Antrenor: Cosmin Contra.

Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) 6.5 – Sebastian Gheorghe 6.5 (Suceava) şi Dragoş Iliescu 6.5 (Craiova).

Arbitru de rezervă: Robert Dumitru (Braşov).

Observatori: Romeo Paşcu (Braşov), pentru joc, şi Nicolae Grigorescu (Timişoara), pentru arbitraj.

Cartonaşe galbene: Mustivar (38), Szilagyi (76), Benga (76), Ninu (76), Săndulescu (79), Younes (86), Romario (88).

La finalul meciului, tehnicianul trupei găzarilor a făcut cunoscut că doi atacanţi au semnat deja cu SC FC Petrolul, fără a-i şi nominaliza, unul dintre aceştia fiind însă sigur Abel Camara, din Guineea-Bissau, dar având şi paşaport portughez, celălalt fiind ţinut încă top-secret! Dar, curând, se va risipi misterul, odată ce www.fcpetrolul.ro va face public numele nou-veniţilor, care au rolul de a acoperi… golul lăsat de Jeremy Bokila. Tot Contra a mai declarat pentru emisiunea Fanatilk Show, de pe „Digisport 1”, că ”sunt mulţumit de jocul echipei. Chiar dacă nu am marcat în prima repriză, am dominat-o, am avut posesie, ne-am creat ocazii de gol. Mi-a plăcut atitudinea băieţilor, era foarte important pentru noi să începem cu dreptul acest sezon. În repriza secundă, am avut un ritm mult mai bun şi am reuşit să şi înscriem. Am avut în faţă o echipă a lui Ganea bine ordonată tactic, care aleargă, se bate pentru mingi, dar cred că victoria noastră este una meritată. Nu mă gândesc la contracandidate, mă gândesc la fiecare meci în parte, toate echipele au o pregătire tactică bună şi nu cred că se mai poate vorbi de echipe mici. Pentru noi vine o perioadă grea. Avem un meci în Insulele Feroe, pe un teren artificial, apoi confruntările cu Pandurii, Vitesse şi FC Braşov. Mă gândesc cum să-i refac pe băieţi din punct de vedere fizic, să fie la acelaşi nivel ca şi în jocul cu Uinversitatea Cluj, şi sper să terminăm cu bine cele două săptămâni ce urmează”.

În altă ordine de idei, marţi, 23 iulie, delegaţia Petrolului va zbura spre Toftir, acolo unde joi, 25 iulie, va oferi replica echipei Vikingur Gota, cei dintâi manşă încheindu-se cu succesul clar al „galben-albaştrilor”, scor: 3-0. Apoi, luni, 29 iulie, se va reveni la meciurile din Liga I, odată cu primirea vizitei unei alte echipe ce combate în aceeaşi competiţie europeană, Pandurii Târgu Jiu, care a debutat cu dreptul în noul sezon, dispunând acasă de FC Braşov cu 3-1, după „dubla” lituanianului  Deivydas Matulevicius şi reuşita noului căpitan al gorjenilor, cipriotul Christou Paraskevas, golul oaspeţilor oaspeţilor fiind înscris tot de un străin, vârful de atac brazilian Diogo Fonseca, nouă achiziţie a trupei lui Adrian Szabo. Suporterii Petrolului care vor să-i vadă pe „lupi” în al doilea joc cu Vikingur se pot înscrie, la sediul clubului ploieştean, până luni, 22 iulie, ora 17.00, la telefon 0244/517.594 sau fax 0244/596.050. Costul unui pachet, prin care se asigură transport cu un avion charter (plecarea va fi miercuri, 24 iulie, ora 16.00, de pe Aerportul Internaţional „Henri Coandă”-Otopeni), cazare la hotel de 4 stele, transfer aeroport-hotel-stadion şi bilet de intrare la meci, este de 790 de euro/persoană, iar întoarcerea în România se va face imediat după partidă.