Fără victorie, încă, pentru găzari în Antalya. Remiză, astăzi, cu a șasea clasată din Bulgaria

Redactia -

Nici în al patrulea joc-test desfășurat în Antalya, la Side, pe terenul de la baza sportive Fanatik Fire, echipa Petrolul Ploiești nu a reușit să se impună. Conduși după un gol primit în minutul 69, reușit de către atacantul cu numărul 17 pe echipament al lui Levski Sofia, Valeri Domovchiyski, adus de la Cerno More Varna, „lupii” au reușit să egaleze abia după un sfert de oră, prin tânărul George Mareș, așa cum notează, în live-textul său, siteul clubului găzarilor. Astfel, amicalul cu bulgarii de pe locul 6 al ierarhiei primei ligi a lor s-a încheiat nedecis: 1-1 (0-0). Antrenorul principal Mircea Rednic a mizat, la început, pe poate cel mai bun „11” avut la dispoziție în acest moment, primele schimbări fiind făcute începând cu minutul 56. Tehnicianul a folosit în total, în acest meci-text, 17 jucători: Pecanha (76 – Bolboașă) – Alcenat, Geraldo, Satli, Beța (76 – Peteleu) – Nepomuceno (56 – L. Marinescu), I. Filiip, Pablo de Lucas (76 – Al. Chiriță), Teixeira (71 – Vasilache) – Astafei, N’Koyi (61 – Mareș). Rednic nu a putut apela la Toto Tamuz, în convalescență după o intervenție chirurgicală la genunchi, Jean-Alain Andre Fanchone, nepus la punct cu pregătirea după o ruptură musculară suferită toamna trecută și menajat din acestă cauză, Alberto Cobrea, care a acuzat dureri la spate, și Kristian Ipsa, plecat în dimineața partidei cu Levski, acasă, în Croația, pentru a-și trata leziunea suferită, recent, la gambă.

Dacă în debutul testului cu bulgarii, petroliștii au avut două ocazii, prin I. Filip (2), lovitură de cap peste buturi, în urma unei lovituri libere executate de Teixeira, și N’Koyi (9), dribling bun, dar urmat de un șut prea moale, Pecanha (foto, în echipament verde; www.levski.bg) a avut mult de furcă la acțiunile oponenților formației sale, reconfirmându-și clasa la cele din minutele 4, 17 și 22, o bună oportunitate de deschidere a scorului irosind, la o fază fixă, și norvegianul de origine africană Liban Abdi (11). A fost o repriză în care startul a fost al Petrolului, dar replica lui Levski a venit repede, ploieștenii având parcă noroc că au plecat vestiare cu un rezultat de egalitate afișat pe tabelă. În partea a doua a testului, au apărut și modificările de efectiv, de care am scris mai sus, dar tot bulgarii au fost mai periculoși (54 și 60), la cea din urmă fază Domovchiyski anunțându-și reușita de peste aproape 10 minute. Până atunci însă, de Lucas (64) a trimis un „trasor” peste buturile lui Levski. Din fericire pentru petroliști, a venit și șutul plasat al lui Mareș, expediat din marginea careului mare, reușita lui stabilind scorul final al jocului. Următorul va fi joi, 12 februarie, atunci când adversara va fi, aprioric, mai puternică, ȚSKA, trupă ce a terminat pe primul loc turul în cea dintâi ligă din Bulgaria, la finele turului.