După o pauză de patru meciuri disputate pe teren propriu, în ediţia de campionat 2011-2012 a Ligii I, suporterii bărbaţi ai Petrolului au revenit pe „Ilie Oană” cu o mare bucurie, dar şi cu speranţa urmăririi unui joc bun al favoriţilor, într-o confruntare de o importanţă capitală pentru menţinerea lor şi în sezonul viitor în Liga I. Galeria de la peluza I (foto: Ionuţ Borcan) a fost din nou în formă maximă, deschiderea scorului sporind numărul de decibeli de pe arenă, prima egalare a acestuia neîmpieducând-o să-şi continue recitalul. Revenirea „lupilor” la conducere, aproape de finalul primului mitan, a fost astfel bomboana de pe tort. Iar când s-a făcut, la reluare, de 3-1, nimeni şi nimic nu-i mai putea opri pe fani, în joc prinzându-se atunci şi cealaltă peluză şi tribuna a II-a.

Dar, parcă dracul şi-a băgat coada, a venit – în minutul 85 – golul de 3-2, care a zdruncinat moralul celor 6.000 de spectatori. Atunci, s-au auzit, primele contestări răzleţe, ce au atins apogeul în ultimul minut regulamentar, la a doua egalare. Aproape că răstunarea scorului, din pelungiri, nici nu a mai contat, scandările „demisia, demisia!” nemaiterminându-se. Fapt care l-a obligat, avea să recunoască, la două ore după meci, directorul general executiv Alexandru Crângu, să-şi depună demisia, împreună cu managerul general Vivi Răchită. E clar, pe noul stadion nu mai există răbdare, spectrul revenirii Petrolului în eşalonul în care a stat şapte ani născând monştri, în tribune şi peluze.