Gigacaloria s-a scumpit la Ploieşti
Redactia -

Ieri, în şedinţa de Consiliu Local, aleşii au aprobat noul preţ de referinţă pentru energia termică facturată populaţiei. Din această iarnă, ploieştenii vor plăti 160 de lei pe gigacalorie, cu TVA, faţă de 139,92 de lei pe gigacalorie, cu TVA, cât era tariful până acum. Proiectul a trecut cu 14 voturi pentru şi şase împotrivă. Municipalitatea s-a angajat că va acoperi din bugetul local diferenţa până la 244 de lei cât este preţul de producere, transport şi furnizare al agentului termic.


![Consiliul Local Ploieşti, convocat marţi pentru zece proiecte importante Thumbnail [200x250]](https://gazetaph.ro/wp-content/uploads/2025/11/sedinta-cl-ploiesti.jpg)
![Proiect major de reabilitare a reţelei de transport și distribuție termică din Ploieşti Thumbnail [200x250]](https://gazetaph.ro/wp-content/uploads/2025/12/reabilitare-termie.jpg)
![Ploieşti: S-a prelungit măsura blocării parcării din zona fostului cinema Modern Thumbnail [200x250]](https://gazetaph.ro/wp-content/uploads/2025/11/parc-vest-cinema-modern.jpg)