Handbalistele de la CSM Ploieşti au revenit bine motivate după lunga pauză competiţională

Redactia -

Ameninţate cu revenirea în Divizia A, după numai o ediţie în elita sportului cu mingea mică din  România, handbalistele de la CSM Ploieşti – cu sabia lui Damocles deasupra capului – s-au întors foarte motivate în întrecerile Ligii Naţionale, după o pauză care părea că nu se mai termină. Astfel, cel puţin până acum, luna aprilie le prieşte de minune, ploieştencele câştigând, mai întâi, în deplasare, în dauna Universităţii Constanţa, cu scorul de 33-27 (18-16), avându-le drept marcatoare pe Andreea Dospin (10) goluri), Daniela Crap (7), Nicoleta Gâscă-Alexandrescu (6), Aneta Barcan-Gheorghe (4), Janina Luca (foto, în roşu, blocând o adversară, sub privirile coechipierei marcatoare cu numărul unu din jocul de de la Constanţa; www.prahovasport.ro) şi Ramona Ştefan, câte trei reuşite. Apoi, „acasă”, în sala polivalentă de la Plopeni, fetele lui Gheorghe Ionescu au dispus şi de Oţeul Galaţi, cu 32-28 (18-12), de data aceasta golghetera partifdei fiind Luca, autoare a 12 goluri, dintre care două din aruncări de la „7 metri”. Celelalte puncte au fost bifate de Ştefan (6), Alexandrescu (5), Alina Moroianu (3), Gheorghe, Crap, şi Codruţa Zavragiu – câte două. Interesant este că principala realizatoare a gălăţencelor a fost Diana Mihaela Druţu, cu 11 goluri (1 x „7 metri”), rudă a portarului de la echipa masculină a municipalităţii ploieştene, Relu Druţu.

Din păcate, în partida contra Oţelului, s-a accidentat la umăr, încă din prima repriză, centrul Andreea Dospin, iubita fotbalistului brazilian al Astrei, Junior Morais. Ea a stat ulterior pe bancă, având braţul imobilizat într-o faşă, urmând a face un control care să ofere date despre perioada ei de inactivitate. Pierdere mare pentru fetele de la CSM, care se pregătesc de meciul cu Oltchim Râmnicu Vâlcea, de duminică, 29 aprilie, ora 13.00, de la Plopeni, tot acolo unde vor juca, contra echipei HC Odorhei, şi băieţii lui Mircea Bedivan şi Lucian Nicolae, de la 11.00, în deschiderea unui cuplaj ce se anunţă de mare atractivitate.