Handbaliştii de la CSM Ploieşti au legat două victorii

Redactia -

Pentru prima oară în această ediţie de campionat a Ligii Naţionale de handbal masculin, echipa ploieşteană CSM a izbutit două victorii consecutive, ambele obţinute în sala polivalentă de la Plopeni. După ce, acolo, s-a înclinat echipa CSM Satu Mare, scor: 25-20 pentru „gazde”, a venit rândul omologilor de la CSM Bucureşti să piardă în faţa băieţilor lui Mircea Bedivan şi Lucian Niculae, de data aceasta rezultatul final fiind mai strâns: 24-23 (13-10), pentru Florin Nicolae (foto, în aruncare) şi colegii săi de grupare. Ambele succese vor conta foarte mult în lupta pentru salvarea de la retrogradare, obiectiv impus formaţiei municipalităţii ploieştene. După ce prahovenii au condus la trei goluri diferenţă, la pauză, în partea a doua a jocului au avut unele emoţii, oaspeţii reuşind chiar să răstoarne scorul pe tabela de marcaj, în minutul 57, însă ecartul lor a fost minim. Finalul a fost însă bine gestionat, de amfitrioni iar victoria a revenit astfel echipei mai decise în ultimele minute. Echipă care care a urcat astfel un loc, de pe poziţia a XIII-a pe a XII-a, în ierarhia la zi.

Principalul marcator al formaţiei CSM Ploieşti a fost interul Florin Nicolae, cu 8 goluri, de câte 5 ori punctând Marius Mihoci şi Bogdan Botezatu, căpitanul Alexandru Dimache a înscris 3 goluri, iar Gabriel Ghizdăvescu şi Narcis Zamfir, 2 – respectiv 1. Portari au fost folosiţi Marian Dumitru şi Relu Druţu, iar Ionuţ Roua şi Mihai Ghizdăvescu nu au avut noroc de vreun gol. Următorul joc al CSM-ului din Ploieşti va fi unul foarte dificil, la Târgu Jiu, în compania mult mai puternicei Energia Pandurii, care va prefaţa însă o altă partidă, cu mult mai importantă pentru Dimache şi compania – cea de la Plopeni, contra Universităţii Cluj, o altă grupare angrenată în lupta pentru salvarea de la retrogradarea în Divizia A.