I-a ieșit și lui Selymes „minunea”: prima victorie cu Petrolul! Una cu… sufletul la gură

Antrenorul principal al Petrolului, Selymes Tibor (foto, dându-i sfaturi lui Gevaro Nepomuceno, alături de secundul său, Mihai Victor Oancea; www.gsp.ro), instalat în vară la cârma tehnică a echipei „lupilor”, a avut nevoie de nu mai puțin de șapte etape pentru a obține prima victorie cu echipa lui! S-a întâmplat „minunea” în debutul rundei de intrare în a doua jumătate a turului sezonului regular. Astfel, vineri, 14 august 2015, pe arena Ilie Oană, trupa găzarilor a scăpat de „balastul” atârnat, înainte de startul actualei ediții de campionat a Ligii I, a rămas tot „lanternă roșie”, însă are acum 1 punct în ierarhie, recuperându-le pe cele șase cu minus cu care a început sezonul și mai punând unul, cu plus. Tehnicianul ploieștenilor a făcut unele modificări în primul „11”, dintre titularii meciului pierdut în fața CFR-ului, scor: 0-1, Beța, Tudose, Moussa, Marinescu și Nepomuceno sărind din schemă, doar la ultimii doi mai apelând Selymes după pauza partidei de acasă cu FC Botoșani, încheiată cu 2-1 (0-0). Semn că reproșurile, post-Cluj, la adresa vârfului tunisiano-francez nu au fost uitate cu una, cu două.

Primul mitan al duelului cu formația lui Leo Grozavu a fost mai degrabă anost, chiar dacă au existat câteva ocazii de gol, în special de partea Petrolului. Intrat în echipa aliniată de la bun început, atacantul Rusu avea să-și anunțe prima reușită în echipamentul galben-albastru, din repriza secund[ (minutul 55), printr-o… ratare din unghi, de pe partea stângă, acolo unde se infiltrase inteligent, dar finalizarea nu i-a fost pe măsură. Ca și cu Pandurii, petroliștii au debutat, deci, în forță, dar – ca și atunci – golul s-a lăsat așteptat. Ar fi putut veni la ultima fază a celei dintâi părți a jocului, atunci când ex-petrolistul Plămadă l-a faultat dur, la marginea interioară a careului mare, pe Farina, însă centralul Marius Avram a avut un ciudat… orb al găinii. Astfel, speranțele deschiderii scorului de către Petrolul s-au teleporta în  a doua jumătate. Intrarea lui Marinescu, în locul lui Peteleu, din nou înlocuit, a fost de bun augur, mijlocașul centrând perfect în „6 metri” pentru reluarea din cădere a lui Rusu, printre picioarele portarului bulgar al botoșănenilor, internaționalul Iliev. De remarcat că pasatorul numărul unu din  efectivul „lupilor”, Zoubir, și-a făcut iar datoria la acea fază, deschizându-l perfect, pe dreapta, pe Marinescu. Francezul avea să „recidiveze” peste doar nouă minute, când a rezistat cu brio atacului neregulamentar al lui Raul Costin, i-a pasat, apoi, în suprafața de pedeapsă lui Varga, cel care a lăsat dibaci mingea spre stânga și a reluat-o, apoi, violent, de la 8-9 metri, în colțul scurt. La 2-0, se părea că ghinionul s-a spart, dar ultimele 10 minute ale întâlnirii au fost trăite cu sufletul la gură de către fanii Petrolului, ca și de Selymes Tibor și colegii săi de staff de pe bancă. Nepomuceno a greșit o minge, Batin l-a depășit în viteză, a centrat în careul mic, Dan Roman și Pecanha nu au atins obiectul de joc și celălalt bulgar al Botoșaniului, Dimitrov, a avut norocul de a fi locul potrivit și a trimis în plasă, din apropiere. Reeveniți în joc, deși destul de târziu (80), moldovenii au forțat serios și au fost aproape de egalare, la o lovitură liberă executată de Vașvari, glonțul trecându-i pe la ureche goal-keeper-ului brazilian al Petrolului. Nu s-a mai întâmplat totuși nimic neplăcut pentru căpitanul Pecanha și coechipierii săi, fluierul de final găsându-i, în sfârșit, cu brațele ridicate de bucurie pentru o primă victorie în acest sezon. Prima dintr-o serie care se dorește a fi cât mai lungă, pentru a se mai salva ce se poate mai poate din acest sezon regular. De subliniat că Petrolul a reușit să marcheze de două ori acasă – o mai făcuse și la Chiajna, dar a fost 2-2 contra Concordiei -, ambele goluri fiind rezultatul unor acțiuni frumoase, cu precădere cea de la primul. Una peste alta, jocul din  actul al doilea a fost superior celui dinainte. Asta cel puțin până s-a făcut de 2-0, ulterior intervenind o relaxare, poate și ca urmare a oboselii acumulate din cauza disputării a trei meciuri în doar șase zile. Când a fost… 1, X și 2, dar nu în această ordine.

Jucătorii remarcați au fost Zoubir, implicat la ambele faze decisive, precum și la luminarea partiturii ofensivei, Rusu și Varga, pentru realizările lor eficiente, Marinescu – catalizatorul atacului, Benga, pentru aceeași dăruire și același sacrificiu, Farina, ca urmare a unor incursiuni interesante, terminate cu șuturi sau centrări periculoase pentru adversari. Nu au ieșit în evidență Peteleu, Faug-Porret, Rippert, Bucșa, Ropotan, ca și ultimele două rezerve utilizate – Nepomuceno și Alexandru Chiriță. Pecanha nu prea a avut de lucru, la golul oaspeților părând incomodat de atacarea balonului, e drept că fără succes, a lui Dan Roman.

Cât privește arbitrajul, după unul foarte bun la Cluj, al lui Kovacs Istvan, a urmat altul ce putea să coste – vezi neacordarea loviturii de la „11 metri” și nesancționarea (măcar) cu avertisment a lui Plămadă, din minutul 45, la faultul dur asupra lui Farina.

Aflat în tribună ca… simplu suporter, zvonindu-se că nu ar mai fi managerrul sportiv al Petrolului, Mihai Joița s-a bucurat că unul dintre fotbaliștii aduși de el, Vlad Rusu, a fostul autorul deschiderii scorului. Se mai aude și că s-a renunțat la serviciile lui Ismail Ahmed Kadir Hassan, după un debut promițător al acestuia, în repriza secundă a meciului cu Pandurii Târgu Jiu. Dar rezilierile de contracte vor ține capul de afiș, până se va stabili definitiv lotul de 25 de jucători care va evolua până la iarnă, atunci când va fi o nouă perioadă de transferuri!

PETROLUL: Pecanha (cpt) 6 – Peteleu 5.5 (53 – L. Marinescu 7), Benga 7, Faug-Porret 6, Rippert 6 – Bucșa 6, Ropotan 6 – Farina 7 (65 – Nepomuceno 5), Zoubir 8, Varga 7.5 – Vl. Rusu 7.5 (72 – Al. Chiriță 5.5). Antrenor: Selymes Tibor.

FC BOTOȘANI: Iliev (cpt) 5 – Patache 5, Plămadă 4.5 (56 – A. Miron 5.5), Cucu 5, Acsinte 6 – R. Costin 5.5, Vașvari 6 – Dimitrov 7, Cabrera 6.5, Brata 5 (53 – Batin 7) – Hadnagy 5.5 (71 – D. Roman 6). Antrenor: Leo Grozavu.

Au arbitrat: Marius Avram 5 – Adrian Radu Ghinguleac 6.5 și Bogdan Gheorghe 7 (toți din București).

Arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș).

Observatori: Paul Cazan (București), pentru joc, și Marian Salomir (Cluj), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Vașvari (29), Faug-Porret (33), Vl. Rusu (37), Benga (58), Cucu (60), Varga (76).

Următorul meci al Petrolului va avea loc sâmbătă, 22 august, de la ora 21.00, în direct pe Antena 1, Look TV, DigiSport și Dolcesport, în compania lui Dinamo București, pe stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare. Se va combate împotriva formației pregătite de antrenorul „lupilor” din mare parte a returului campionatului trecut, Mircea Rednic, dar și a atacantului din stagiile de pregătire de vară, Harlem-Eddy Gnohere.