Şi în fotbal, nu mereu cel mai bun învinge. Petrolul merita s-o facă!

Un stadion aproape plin, doar câteva locuri răzleţe – cele lăsate libere potrivit obligaţiilor regulamentare pentru siguranţă şi mare parte din spaţiul destinat galeriei oaspeţillor, olandezii venind foarte puţini la Ploieşti şi având şi regretul decesului unuia dintre fani, în oraş, înainte de meci, din cauza unor probleme de ordin medical! – fiind zărite pe arena Ilie Oană, a avut parte de un meci foarte bun al Petrolului. Echipa lui Cosmin Contra a fost superioară celei care a terminat pe locul 4 ultimul sezon din Eredivisie, Vitesse Arnhem. „Lupii” au făcut poate cel mai bun joc al lor, chiar peste cele pe care le-au câştigat în sezonul precedent, lipsind doar un gol în plus faţă de adversari, pentru a încununa o prestaţie care, repetată des, ar face din Petrolul una dintre cele mai de temut formaţii din Liga 1. Deşi antrenorul a vorbit la conferinţa de presă de după prima confruntare cu Vitesse că jucătorii săi i-au cam respectat pe oaspeţi în primele 15 minute, mai degrabă a fost invers, fotbaliştii lui Peter Bosz periclitând abia în minutul 19 buturile lui Peterson dos Santos Pecanha, brazilianul având practic o singură intervenţie de efect, atunci, după acţiunea individuală a lui Gael Kakuta, jucătorul legat contractual de Chelsea şutând puternic şi goal-keeper-ul ploieştenilor salvând spectaculos, aproape de sub bară. E drept că primele două oportunităţi de gol le-au aparţinut oaspeţilor, dar cea a căpitanului georgian Guram Kashia (21), „cap” de la 12 metri mult peste bara verticală, ca urmare a unei centrări a lui Kelvin Leerdam, de pe dreapta, nu a fost pe măsura celei a lui Kakuta, un atacant de bandă stângă foarte dibaci. Acesta a cedat însă prematur, din cauza unei probleme musculare, fiind înlocuit, iar petroliştii au răsuflat uşuraţi. Ultima oară, în repriza întâi, când trupa din Arnhem a dat cu adevărat emoţii a fost la şutul unui alt gruzin, Valeri Kazaishvili (24), balonul trecând de puţin pe lângă stâlpul stâng, expediat de la 18 metri, din poziţie perpendiculară pe axul porţii adverse. „Lupii” au ripostat cu patru faze în care puteau şi ei să deschidă scorul, dar Hamza Younes (22) a reluat cu capul puţin peste transversală, la cornerul lui Damien Boudjemaa, cel din urmă l-a imitat, după opt minute, lansat de Ferebory Dore, când a tras din colţul drept al careului mare, Gheorghe Grzav fiind protagonistul ultimelor două ocazii (36 şi 40), el trimiţând puternic, de la 25 de metri, dar Piet Velthuizen a respins cu maximă dificultate, iar Dore nu a putut scoate, atunci, nici măcar o lovitură de colţ, respectiv intrnaţionbalul român nu a cadrat de puţin, ulterior, un alt „trasor”, de la aceeaşi distanţă.

Jonathan_Reis_deschide_scorul_din_lovituta_de_la_11_metri_pentru_Vitesse_cu_Petrolul_fcpetrolul.roLa reluare, arbitrul spaniol Carlos Del Cerro Grande a început să le „sufle vânt în pupă” lui Theo Janssen şi coechipierilor săi! După ce al treilea georgian din trupa finanţată de Merab Jordania, compatriotul lor miliardar, Giorgi Chanturia (50), a şutat din lateral stânga şi Pecanha a respins mingea, centralul iberic a pus mingea pe var, sancţionând drastic, peste doar 60 de secunde, un duel care se întâlneşte în mod obişnuit în suprafeţele de pedeapsă. Astfel, la o centrare din stânga a lui Patrick van Aanholt, brazilianul Jonathan Reis i-a luat faţa lui Alexandru Benga şi, simţindu-l foarte aproape în spate pe cel din urmă, s-a aruncat ca în piscină! Cavalerul fluierului a arătat fără ezitare lovitură de la „11 metri”, pe care acelaşi abil atacant (foto jos, executând penaltiul; www.fcpetrolul.ro) al lui Vitesse a transformat-o cu fentă, în stânga goal-keeper-ului Petrolului. Dacă, în meciul cu Pandurii, de luni, 29 iulie 2013, „galben-albaştrii” s-au trezit conduşi pe tabela de marcaj cu 10 minute înainte de final, acum a fost mai mult timp pentru a egala şi, eventual, a câştiga o dispută pe care meritau să şi-o adjudece. Cursa de urmărire s-a declanşat la patru minute după deschiderea scorului, Grozav (55) trimiţând în plasa exterioară o mingea care a circulat pe traseul Jean Sony Alcenat-Younes. Însă, nici adversarii nu au stat cu mâinile în sân, Kazaishvili (57) reluând slab o minge pusă perfect la 12 metri, în poziţie aproape centrală, de van Aanholt. Apoi, olandezii abia au mai făcut faţa cavalcadei ploieştenilor, doar Marko Vejinovic (68) mai dând ceva fiori, dar pentru ultima oară, cu un şut de la 18 metri, în cross, Pecanha deturnând balonul în corner. În schimb, Pablo de Lucas (65) l-a întins serios pe Velthuizen, de la 25 de metri, după o pasă în urmă a lui Boudjemaa, ghinionistul Grozav (70)  a trimis peste transversală, la centrarea lui Filipe Teixeira, iar sărbătoritului zilei, Vlădut Morar (20 de ani), fiindu-i deviat, pe lângă bara stângă, în minutul 77, de către van der Heijden, „latul” de la 14 metri. Omul cu „scăriţa” de la penalti, din partida cu Pandurii, s-a scos, de data aceasta, Gicu Grozav (foto sus, în dreapta, felicitat de coechipieri; www.fcpetrolul.ro) reluând în plasă (84), din apropierea careului mic, din dreapta, cu ajutorul lui… Frank vad der Struijk, o minge deviat de către acelaşi fundaş central stânga batav, van der Heijden, la şutul tare al lui Pablo de Lucas. S-a făcut astfel dreptate pe jumătate, scor final: 1-1, aproape de sfârşitul unui duel în care, nu a existat niciun dubiu, formaţia mai bună a fost Petrolul. Fără a se fi decis calificarea în play-off-ul Europa League, găzarii trebuie să meargă acum la victorie, indiferent de scor, pe „GelreDome”, dar şi un rezultat de egalitate acolo, de la 2-2 în sus, fiindu-le suficient pntru a accede în play-off. Exemplul recent al Astrei Giurgiu, care a nîvins-o, la Nicosia, pe Omonia, tot după un rezultat de 1-1, consemnat pe „Arena Naţională”, trebuie să-i motiveze pe „lupi”, joi, 8 august, la Arnhem, partida urmând a fi văzută şi în ţară, fiind preluată tot de postul de televiziune „DigiSport”, de la 21.00 (ora României). Cum batavii nu au impresionat prea mult la Ploieşti, fiind de depăşit aici, nimic nu poate fi imposibil chiar şi la ei acasă!

SC FC PTEROLUL: Pecanha 7 – Alcenat 7.5, Geraldo (cpt) 6.5, Benga 6.5, Guilherme 6.5 – Hoban 7.5, Pablo de Lucas 7 – Boudjemaa 7 (72 – Morar 6.5), Younes 6.5 (69 – Camara 6.5), Grozav 8 – Dore 7.5 (63 – Teixeira 6.5). Antrenor: Cosmin Contra.
VITESSE: Velthuizen 6.5 – Leerdam 7, Kashia (cpt) 6.5, van der Heijden 7, van Aanholt 7 – Vejinovic 6.5 (75 – van der Struijk 6), Kazaishvilli 6.5, Janssen 6.5 – Ibarra 7, Reis 6.5, Kakuta 7 (23 – Chanturia 6.5). Antrenor: Peter Bosz.
Au arbitrat: Carlos Del Cerro Grande 6.5 – Teodoro Sobrino Magan 7 şi Abraham Alvarez Canton 6.5 (toţi trei din Spania).
Arbitru de rezervă: Alejandro Hernandez Hernandez (Spania).

Delegat UEFA: Milos Markovic (Serbia).
Observator arbitraj: Frank de Bleeckere (Belgia).

Cartonaşe galbene: Benga (51), Kashia (73), Chanturia (76), van Aanholt (85), Grozav (85).

La conferinţa de presă de după meci, tehnicianul oaspeţilor a spus că „sunt mulţumit de rezultat. Cred că ambele echipe păstrează şanse de calificare. Petrolul a atacat mai mult, mai ales în prima repriză, dar în partea secundă cred că am reuşit să punem probleme şi noi. Acest 1-1 este un scor bun pentru noi, având în vedere presiunea în care am jucat. Sunt mulţumit de jucătorii mei. Concluzionând, pot spune că am venit aici să câştigăm, însă ne întoarcem la Arnhem, oricum, cu un rezultat bun, în perspectiva dublei manşe. A fost o plăcere să jucăm aici, la fel cum este o plăcere să evoluezi într-o cupă europeană. Atmosfera a fost realmente fantastică şi – ţinând cont de acest fapt – pot spune că Petrolul a avut în public al 12-lea jucător. Este o echipă bună, căreia va trebui să-i acordăm atenţie în meciul retur. Sunt fericit că nu îi va avea pe toţi aceşti suporteri alături şi la meciul de pe stadionul nostru”! Afectat de remiză, Contra a declarat: „Cred că meritam victoria, fără să primim gol. Vitesse a fost ajutată de arbitru, din punctul meu de vedere. Eu zic că avem şanse acolo. Penaltiul a fost foarte uşor acordat. Noi am fi meritat să câştigăm, repet, deoarece am fost mai buni. Petrolul a demonstrat că nu e o echipă care să se apere, vom ataca şi la Arnhem din primul minut. Dacă am materializa măcar jumătate dintre ocaziile avute, am fi greu de bătut de către orice formaţie. Vitesse nu m-a surprins cu nimic, în retur putând să marcăm mai multe goluri„!