Incendiu la un hotel din Cartierul Albert al Ploieștiului
Daniel Dimache -

Un incendiu a izbucnit luni, la miezul nopții, la un hotel din Cartierul Albert al Ploieștiului. Incendiul se manifestă violent, focul cuprinzând circa o suprafață de 700 de metri pătrați clădirea Hotelului City.
Pompierii militari din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Ploiești intervin, la momentul scrierii acestor rânduri, pentru localizarea și lichidarea incendiului. La locul evenimentului s-au deplasat 7 autospeciale de stingere, două autoscări, o autospecială pentru descarcerare și două echipaje SMURD.

Pe lângă echipajele ISU Prahova, sunt prezente alte două echipaje medicale SAJ Prahova. Până acum nu s-a impus activarea planului roșu de intervenție. Din informațiile primite de la ISU Prahova, toate persoanele aflate în hotel s-au autoevacuat. Nu sunt înregistrate victime.


![Prefectura Prahova: Pașii necesari reluării furnizării apei în cele 13 localități afectate Thumbnail [200x250]](https://gazetaph.ro/wp-content/uploads/2025/11/barajul-paltinu.jpg)