Între Liga a III-a și primul eșalon este diferență mare. Fortuna a clacat acasă în fața lui ACS Poli, cu un scor de forfait!

În vară, AFC Fortuna Câmpina a reușit să promoveze în Liga a II-a și a readus astfel Prahova în acest eșalon, după o puază de câțiva ani. Tot atunci, ACS Poli Timișoara a retrogradat din Liga I, deși a sperat să rămână acolo în urma unui memoriu la LPF, dar care nu a avut succes. Miercuri, 15 octombrie 2014, pe arena de lângă gara celui de-al doilea municipiu al județului, într-o zi ca una de început de vară, cu soare și cer senin, brăzdat de… supersonice la ora meciului, fosta divizionară C a primit vizita ex-formației de Liga I, diferența în ceea ce privește experiența observându-se încă… diniantea startului, citind primul „11” al combatantelor, dar și numele rezervelor acestora. Dacă Dan Alexa, antrenorul lui ACS Poli, a optat pentru opt foști prim-divizionari, pe bancă mai fiind alți trei, în schimb, Florin Stăncioiu a mizat pe doar trei, numai Andrei Antohi bifând mai multe prezențe în cel dintâi eșalon, ceva mai pe aproape fiind Alexandru Buhuși, Ervin Zsiga jucând prea puțin în Liga I – ambii începând însă partida pe bancă. Această diferență s-a văzut încă din minutul 2, când – culmea – un debutant din primăvară al lui Dinamo, Ionuț Cioinac, a trimis riscant un balon în urmă, între fundașii centrali Marian Marin și Horia Crișan, mai rapid fiind înaltul vârf de atac brazilian Pedro Henrique de Santana Almeida (foto mijloc, dreapta, dansând după goluri cu Cristian Bărbuț; www.sportcampina.ro), cel care a intrat în careu și a șutat, de la 13 metri, în dreapta porții lui Iustin Popescu (foto sus, dreapta; www.sportcampina.ro), pentru un ultrarapid 0-1! Ulterior debutului nefast, Marin și coechipierii săi au fost total descumpăniți, primul șut pe spațiul porții venind abia în minutul 27, dar Bogdan Minciună nu i-a dat mari emoții lui George Smaranda, portarul cu cască (foto sus, dreapta, privindu-l pe Bogdan Chipirliu, atacat de Gabriel Cânu; www.sportcampina.ro) reținând ușor în minutul 27, după o lovitură liberă. Interesant este că și coechipierul său, Adrian Poparadu, a apărut cu o mască de protecție pe față! Altfel, ACS Poli trecuse însă, între timp, pe lângă majorarea scorului, la cornerul de pe dreapta al lui Souleymane Keita, deviat de Cristian Scutaru, cu capul, spre bara a doua, dar colegul din centrul defensivei, Gabriel Cânu (foto mijloc, stânga; www.sportcampina.ro), a ajuns prea târziu la întâlnirea cu mingea, la trei metri de buturi. Fortuna a contat tot pe fazele fixe, însă nici Cioinac (40) nu a avut șanse de izbândă, șutul lui de la 35 de metri trecând peste transversală. În cele două minute de prelungire dictate de către arbitrul Florin Miron, timișorenii puteau da din nou lovitura, însă, mai întâi, Pedro Henrique – angajat de Nicu Boldea, cu un exterior perfect – nu a reușit decât să dea mingea pe lângă Ionuț Popescu, ieșit la 13 metri de poarta sa, faza „stingându-se”, iar apoi Bărbuț a făcut o cursă pe dreapta, încheiată cu un „trasor” pe lângă colțul lung.

2sLa reluare, Stăncioiu l-a lăsat la cabine pe gafeurul Cioinac, optând pentru revenitul după o accidentare Zsiga, însă prestația acestuia din urmă nu a mai semănat deloc cu aceea din debutul campionatului. Prima oportunitate de gol a reprizei secunde le-a aparținut gazdelor, Antohi pasându-i pe stânga lui Bogdan Remus Chipirliu (52), cel care a șutat în cross, de la 13 metri, din unghi de 45 de grade, Smaranda salvând cu piciorul, din cornerul rezultat Fortuna nereușind să mai pericliteze poarta bănățenilor. A fost doar un simplu foc de paie, pentru că, în următorul sfert de oră, la rampă a ieșit tânărul timișorean Cristian Bărbuț. În minutul 55, el a demarat pe dreapta și a scos în spate, pe jos, la Boldea, dar mijlocașul a trimis „în plopi”, de la marginea careului mare. A fost semnalul atacurilor periculoase ale lui ACS Poli, rapida extremă – folosită în primul mitan în atac, alături de Pedro Henrique – profitând de lipsa de viteză a lui Alexandru Aldea și Marian Marin, devansându-i pe aceștia și șutând tare de la  14 metri, lateral stânga, Popescu respingând tot pe direcția lui, a doua oară având noroc și majorând scorul (58). Oaspeții nu s-au oprit și au continuat să-i dea emoții tânărului goal-keeper al Fortunei, acesta reușind să-l împiedice, la 14 metri de buturi, pe Pedro Henrique, scăpat singur după ce-i „ciupise” balonul din bocanc lui Crișan. Nu a mai putut face nimic însă, în minutul 66, când George Neagu, lăsat liber de Aldea, a centrat de pe stânga, Bărbuț deviind din cădere, de lângă bara a doua, pentru un 3-0 absolut meritat. Înainte cu 120 de secunde, își 3dîncercase șansa dintr-o lovitură liberă și Chipirliu, dar l-a imitat atunci pe Cioinac, la faza din prima repriză.Ultima oportunitate de a reduce din handicap a Fortunei a fost consemnată în minul 79, un-doi-ul Antohi-Chipirliu oferindu-i ultimului prilejul de a șuta, de la 10 metri, ușor lateral stânga, după un frumos exterior al celui dintâi, dar Smaranda a boxat mingea, care a ajuns apoi la un coehcipier al său. Scorul putea lua proporții în al treilea minut de prelungire, Boldea angajându-l în adâncime pe Ovidiu Popescu, rămas față în față cu Popescu, la 14 metri, dar a șutat cu… ochii închiși, apărătorul buturilor gazdelor deviind balonul pe lângă bara din dreapta a porții sale. S-a terminat 3-0, un scor care a confirmat și pe teren diferența intuită încă dinaintea primului fluier și recunoscută, de altafel, la conferința de presă, și de tehnicianul Fortunei, cel care a surprins asistența prin așezarea lui Georgian Honciu – de regulă acesta jucând în spatele vârfului de atac sau la închidere, pe vremea când era căpitanul Chindiei Târgoviște – 4spe banda stângă. Acolo unde a fost cvasi-inexistent! Odată cu intrarea, după pauză, a lui Zsiga, Honciu a trecut într-o poziție mai obișnuită pentru el. Stăncioiu a regretat absența din defensivă a lui Bogdan Șandru, rămas rezervă, apreciindu-l drept cel mai rapid apărător al echipei sale, care ar mai fi putut face față raidurilor lui Bărbuț. În urma eșecului, echipa patronată de Radu Călin a căzut de pe podium, ocupând acum locul al patrulea (cu 11 puncte, la egalitate cu Unirea Tărlungeni, dar cu un golaveraj mai bun), fiind depășită de învingătoarea sa din etapa intermediară, care are în prezent, 15 puncte, și a urcat pe poziția a doua a ierarhiei la zi. Lider se menține invincibila de până în această etapă, Metalul Reșița (17), învinsă însă la scor, 0-4, la Slatina, de FC Olt, după o reușită a lui Alexandru Leucuța și un hat-trick al lui Ștefan Blănaru, mijlocaș reprofilat ca atacant, în absența titularilor Bobi Verdeș și Marius Curtuiuș, ambii suspendați. Pe locul 3 se află CS Mioveni, trupa lui Claudiu Niculescu trecând repede peste eșecul din runda precedentă, de pe teren propriu, 0-1 cu Unirea, câștigând acum în deplasare cu același rezultat, pe terenul nou-promovatei FC Cranasebeș, grație golului lui Claudiu Bălan.

FORTUNA: I. Popescu 6 – Aldea 5 (68 – Dobrosavlevici 5.5), M. Marin (cpt) 5.5, H. Crișan 5, G. Damian 5 – Cioinac 4.5 (46 – Zsiga 5.5), B. Minciună 5.5 – V. Munteanu 5.5, Antohi 6, Honciu 5 – Chipirliu 6 (69 – Buhuși 5). Antrenor: Florin Stăncioiu.

ACS POLI: Smaranda 7 – Belu-Iordache 6.5, Scutaru (cpt) 7, Cânu 7, G. Neagu 7.5 – Ov. Popescu 6.5 – Keita 6.5 (87 – Ov. Petre), Poparadu 6.5, Boldea 7 – Bărbuț 8.5 (75 – Fl. Nanu 6), Pedro Henrique 7.5 (67 – Al. Popovici 6.5). Antrenor: Dan Alexa.

Au arbitrat: Florin Miron 7 (București) – Tunyogi Ferencz 7 (Zalău) și Radu Despa 7 (Baia Mare).

Observatori: Marian Rusen (București), pentru joc, și Vasile Bratu (Slobozia), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Bărbuț (22), Keita (24), Chipirliu (28), Belu-Iordache (29), G. Damian (44), Pedro Henrique (45), G. Neagu (57), Dobrosavlevici (86).

5d6sProfitând de vremea foarte frumoasă, iubitorii de fotbal au umplut tribuna arenei din Poiana Câmpina, printre cei care au urmărit partida numărându-se și trei bucureșteni, antrenorul lui Dinamo, Flavius Stoican (foto jos, dreapta; www.sportcampina.ro), directorul sportiv al „câinilor”, Cristian Bobar, și mijlocașul Rapidului, Vali Negru, venit împreună cu soția și fiul lor în vârstă de trei ani, pentru a-și susine nașul – patronul Fortunei, Radu Călin. Aflat la pensie, ex-secretarul general LPF, ploieșteanul Valentin Alexandru, a fost din nou prezent pe stadionul local, la un meci al singurei divizionare secunde din județul Prahova. În pauza partidei, jucătorii echipei de minifotbal Vispești 2010 Ploiești (foto jos, stânga; www. sportcampina.ro), câștigători ai titlului național, Cupei României, Supercupei și a câtorva turnee interne, au fost prezentați asistenței, cu cupele adjudecate, fiind aplaudaí cu dărnicie, președintele executiv Dan Tănase primind din partea ofițerului de presă al clubului gazdă un fanion al Fortunei și un tricou original cu autografele tuturor componenților lotului. Iar asta sub ochii umeziți de meoție ai patronului Adrian Nistoroiu, un împătimit al fotbalului jucat pe teren redus, dar nu numai! Sâmbătă, 18 octombrie, de la ora 11.00, Marian Marin și coechipierii săi vor oferi replica, în deplasare, unei alte nou-promovate, Șoimii Pâncota.