Thriller pe „Ilie Oană”, în „deplasarea”de la… Chindia a Petrolului! Mirko Ivanovski, demon; Christian Irobiso – înger(ul) victoriei „lupilor” în final de meci! Chiar se gândește să plece Tamaș?

Pe o arenă care devenise plină sau aproape plină la meciurile de acasă ale Petrolului, odată cu mult dorita revenire în Liga 1, ieri, în ultima zi de vară calendaristică, la o oră totuși mai de… eșalon secund, numericul suporterilor la „deplasarea” de pe terenul (și al) Chindiei a fost ceva mai scăzut. Însă, oricum, mult mai mare decât la meciurile de „acasă” ale dâmbovițenilor, chinuiți de câțiva ani cu naveta la Ploiești, pe „Ilie Oană”, de când au promovat și ei, dar având arenă neomologabilă, respectiv încă neterminată. Deci, obligată să joace „acasă” la 62 de kilometri de domiciliu, Chindia nu s-a putut bucura mereu de un suport deosebit al suporterilor, firesc mai puțini aici decât în orașul Turnului cu același nume. Așa s-a întâmplat și miercuri după-amiază, în meciul direct disputat pe „iarba verde de acasă” bine cunoscută de ambele combatante.

A fost un duel început mai decis de „gazde”, șutul lui Akhmatov – o fostă țintă a adversarilor, anul trecut, așa cum scriam în avancronică – având o replică bună din partea lui Vâlceanu, aflat din nou în zi bună, golurile primite neputându-o fi imputate. Cred că nici al doilea, care a fost o execuție superbă a junelui Atanase. Dar, până să primească acele goluri portarul Petrolului, mijlocașul Dumitriu punctase de tot atâtea ori, parcă răzbunându-se pe acel gol înscris Voluntariului în prima etapă, pe același stadion, dar anulat de VAR! Primul a venit după o centrare a lui Țicu, de pe stânga, o deviere subtilă a lui Ivanovski – când încă nu era… nervos cu nervii! – și o reluare, cu pământul, în colțul în care titularul buturilor Chindiei, Căbuz, încasase golul „ceferistului” Yeboah. Acum l-a luat rezerva Moldovan! Era minutul 8 și m-am gândit imediat la meciurile de la Mediaș, cu „U” Cluj, cel contra Rapidului, de la Ploiești, și cel de la FC U 1948 Craiova, jucat la Târgu Jiu. Și acolo, tot în prima repriză, de fiecare dată, marcase Petrolul, prin Grozav, apoi din nou el și, respectiv, Jair, terminându-se toate trei meciurile cu 1-0 pentru „lupi”.

De data aceasta, același Dumitriu, simțindu-se în largul său pe „Ilie Oană” ca titular, a ținut să bifeze o premieră: prima oară când FC Petrolul a condus cu două goluri avans în acest sezon! O fază perfectă, cu o centrare de pe dreapta, atunci, a celuilalt fundaș lateral, Borța, un „cap” bine țintit spre vinclul stâng, balonul mușcând transversală și depășind apoi linia porții lui Moldovan, rămas fără replică. La jumătatea primei reprize, „oaspeții” luaseră, deci, un ecart bun – chiar dacă se spune că 2-0 este un scor periculos – și și-au permis chiar să se joace cu unele oportunități de a mai marca, de „remarcat” fiind mai ales barele lui Ivanovski și Grozav. La reluare, toate bune și frumoase până când același Ivanovski a protestat, inutil fără discuție, la o fază în tușa de la tribuna a doua, atunci parcă… „cerșind” cartonașul galben. Și l-a primit, just, de la centralul bucureștean Andrei Chivulete, în minutul 57! După alte 12 minute (69), parcă l-a „cerut” și pe al doilea, la un duel la care – știți povestea – a dat cu cotul, cu brațul, cu palma, nu mai contează cum, și gata eliminarea! Când mai erau până la ultimul fluier, cu prelungirile anunțate în minutul 90, nu mai puțin de 25 de minute.

Impulsionate de Adrian Mihalcea, un antrenor care ajunsese să arunce cu mapa, foile zburând care încotro, înspre fotoliile băncii de rezervelor, așa supărat fiind de rezultat, „gazdele” au crezut că aveau de-atunci o „pâine de mâncat”. Deși până atunci a fost din nou impecabil, au primit o „mână de ajutor” de la Tamaș, la o minge pe care i-a trimis-o pe șut lui Popa, autorul unui șut din prima, sus, în plasă (75). Încă cinci minute sub presiune și a venit acel „golazo” al lui Atanase, șut cu interiorul, din afara careului mare, aproape de vinclul stâng. Se făcuse de minutul 80, Petrolul era cu 10 jucători pe teren, efectul nechibzuinței lui Mirko fiind absolut dur. Însă, numai 120 de secunde a durat speranța celor de la Chindia că ar putea bifa chiar și o remontadă incredibilă. Masivul Irobiso a protejat perfect la un un balon trimis lui în „16 metri”, Atanase s-a lovit ca de o stâncă de nigerian, iar Moldovan a văzut mingea numai când era deja în plasă, „înțepată” de abilul atacant pentru un 3-2 care avea să fie decisiv! Finalul a fost absolut nerecomandabil cardiacilor, Jair ratând pasa decisivă spre Tucaliuc, pe care are fi scris un 4-2, iar Vâlceanu a făcut adevărate minuni în poartă.

Victorie meritată, încă trei puncte în ierarhie, adunate lângă cele 11 anterioare, al patrulea succes, dintre care trei considerate în deplasare, deși… două pe teren neutru și unul „acasă”. Însă, la final, Tamaș le-a dat petroliștilor o veste total neplăcută: se gândește s-o… părăsească pe Petrolul!!! O fi fost momit de cei de la FC Voluntari pentru o revenire, cu promisiunea că va fi demis cel din cauza căruia plecase din Pipera, președintele ex-dinamovist Bogdan Bălănescu? O fi auzit „cântec de sirenă” dinspre Ardeal, din orașul în care a mai jucat și de la echipa la care mai combătuse, deducție cvasi-logică după declarația lui Dan Petrescu: „Dacă vine Tamaș la CFR? Bine ar fi!”? Vom vedea… Până atunci, petroliștii se vor bucura iar de fotbal în nocturnă, duminică, 4 septembrie 2022, la 21.30, mulțumindu-i LPF-ului pentru amânarea, până aproape de Crăciun, a derbiului FCSB – CFR Cluj, programat inițial în aceeași zi de week-end apropiat și de la aceeași oră!