Deși calificați matematic în play-off, fotbaliștilor de la FC Petrolul nu li se mai dă zi liberă după un meci! Și după un zbor dintr-o parte în alta a țării!

Delegația Petrolului deplasată miercuri, 23 februarie 2022, la Timișoara, în vederea meciului oficial de debut din 2022, contra SSU Poli, în sezonul regular aql Ligii a II-a, a rămas peste noapte în municipiul de la malurile Begăi și ulterior partidei de a doua zi, încheiată după numai 37 de minute! Asta din cauza unei duble pene de curent de la instalația de nocturnă a mai vechiului stadion local, „Dan Păltinișanu”, fapt care a condus, potrivit regulamentului, la victoria cu 3-0, la „masa verde”, a oaspeților. Astfel, vineri dimineață, întoarcerea acasă, tot pe calea aerului, a fost urmată imediat, pentru titulari, de o recuperară rapidă, la Ploiești, în vreme ce toate cele nouă rezerve, împreună cu jucătorii nedeplasați în Banat, s-au antrenat pe teren, la baza sportivă de la Pleașa. Mai mult, pentru cei din urmă nici prima zi a week-end-ului nu a fostuna  liberă, în prima sa parte, antamându-se un meci-test, la Ariceștii Rahtivani, de la ora 12.00, pe un stadion cochet, în compania unei divizionare C prahovene, CSO Plopeni.

Beneficiind de un lot numeros, care îi permite să alcătuiască chiar și două formule la fel de puternice, rămânând și rezerve destule, antrenorul principal Nicolae Constantin are obiceiul de a solicita meciuri amicale care să le arate tuturor celor din lot că sunt în atenția sa necontenită. Situație în care, chiar și atunci când lipsește unul sau mai mulți titulari, există alții la fel de buni, care să-i înlocuiască. Așa cum se va întâmpla sâmbătă, de la ora 17.30, pe arena Ilie Oană, cu Sory Ibrahim Diarra, din cauza cumulului de cartonașe. Astfel, la al doilea meci oficial din acest an al găzarilor, cel cu FC Buzău, trupă învingătoare sâmbătă, 27 februarie, înainte de prânz, în Crâng, cu scorul de 4-1, în dauna Astrei Giurgiu, vârful de atac titular va fi mai mult ca sigur Senad Jarovic, iar rezerva lui – Marius Coman. Astra a avut în primul „11”, antrenat acum de către fostul astrist de pe vremea când echipa avea domiciliul la Ploiești, Daniel Movilă, și trei fotbaliști cu destule prezențe în Liga 1. Mai exact, fundașul dreapta Gabriel Matei, atacantul Sergiu Negruț și mijlocașul de bandă Dragoș Firțulescu, acesta din urmă marcând, din penalti, golul de onaore al oapeților.

La Ariceștii Rahtivani, în prezența primarului și a viceprimarului locali, care au primit drept cadou tricouri înrămate ale Petrolului, cu numele lor imprimate pe spate, și a președintelui executiv al Petrolului, Costel Lazăr, însoțit de căpitanul Valentin Țicu, titular în cele 37 de minute de la Timișoara, garnitura a doua, să-i zic așa, a „lupilor” s-a impus cu 5-0 (3-0). Alexandru Saim Tudor a bifat o „dublă” (minutele 13 și 22), iar Mihai Constantinescu (34), Răzvan Horj (74), cu gol la debutul, deocamadată neoficial, în echipamentul galben-albastru, și Simon Măzărache (84) au fost autori celorlalte trei goluri. Iată și efectivul folosit de Nae Constantin: Moroz – Pashov, Meijers, Sabău, Velisar – Chindriș (cpt), Prejmerean – Constantinescu, Cioiu, Saim Tudor – Jarovic/Jercălău – Duță, Lică, Horj, Olaru, Tolea, Măzărache, Coman și David Ilie (jucătorii de câmp au intrat imediat la reluare, iar portarul – pe parcursul reprizei secunde).