Lista candidaţilor PSD pentru primăriile din judeţ la alegerile din 2020

Daniel Dimache -

Lista candidaţilor PSD pentru primăriile din judeţ la alegerile din 2020

Partidul Social Democrat şi-a lansat astăzi candidaţii la 84 de primării din judeţul Prahova, la algerile locale din luna iunie a acestui an. Preşedintele PSD Prahova, Bogdan Toader, actualul preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova şi candidat pentru încă un mandat în această funcţie, s-a prezentat la conferinţa de presă prin care a anunţat candidaturile, alături de parlamentari ai partidului şi de o serie de primari „grei” care candidează în continuare în iunie 2020 pentru un nou mandat, sub „stindardul” social-democrat, Adrian Dumitru- Blejoi, Cornel Nanu- Cornu, Florin Pelin – Tomşani, Vasilică Neacşu- Valea Călugărească, Sorin Nicolae Popa- Comarnic, Iulian-Cristian Bâgiu- Aluniş, Nicolae Negoiţescu- Gornet, dezminţind astfel zvonuri care dădeau plecări în masă ale primarilor PSD spre Partidul Naţional Liberal, aflat, deocamdată pe val, şi fiind mai în vogă.

De altfel, pe lista ataşată de noi, mai jos, cu cele 84 de candidaturi îi puteţi regăsi şi pe alţi primari de forţă social-democraţi, precum Florin Constantin- Vălenii de Munte, Ion Ioniţă- Vărbilău, George Stoica- Băneşti, Paul-Costin Cazanciuc- Râfov, Valentin State- Dumbrăveşti şi alţii, dar şi candidaţi puternici care vin să câştige mandatul de edil, dar nu îl deţin deocamdată.

Publicitate

Nu se mai regăsesc în aceste liste, primarii din Ciorani şi Păuleşti, care şi-au anunţat trecerea la PNL, dar surpriză, plecarea acestora se încearcă a fi compensată cu fostul liberal Silviu Negraru, actualul primar al oraşului Mizil, trecut în tabăra PSD.

Nu au fost anunţaţi candidaţii pentru cele două municipii. La Ploieşti, a anunţat Bogdan Toader, va candida cel care va fi desemnat câştigaător în sondajul organizat de partid, între senatorul Radu Oprea şi actualul viceprimar Cristian Ganea.

Vă prezentăm integral conferinţa de presă susţinută cu ocazia lansării candidaturilor pentru primăriile judeţului.

 

 

ALEGERI LOCALE 2020 – CANDIDAȚI PSD pentru funcția de primar
PSD PRAHOVA
   
 Nume localitateNUME PRENUME
1oras AzugaPASCU NICOLAE
2oras BusteniGHIȚĂ IRINEL
3oras ComarnicPOPA SORIN NICOLAE
4oras SinaiaPAVEL GEORGINI MIHAIL
5oras BreazaRICHEA GHEORGHE
6oras SlanicCOSTEA DANELUȘ
7oras Valenii de MunteFLORIN CONSTANTIN
8oras Boldesti ScaeniBUCUROIU CONSTANTIN
9oras UrlatiBOLGIU COSTIN
10oras MizilNEGRARU CĂLIN SILVIU
11AdunatiNEGOTEI OCTAVIAN
12AlunisBÎGIU CRISTIAN
13ApostolacheEDIȚOIU STELIAN
14Aricestii ZeletinSTAN ION
15Baba AnaSAMSONOVICI DAN
16Balta DoamneiMATEI CRISTINEL
17BanestiSTOICA GHEORGHE
18BarcanestiDIMA GHEORGHE
19BatraniSTOICA FLORIN NICOLAE
20BerceniANDREI ALEXANDRU
21BerteaPETCU ION
22BlejoiDUMITRU ADRIAN
23Boldesti GradisteaVASILE VIOREL
24BraziMIRCEA RADU
25BrebuILIOIU ION CĂTĂLIN
26BucovFLORIN CIOBANU
27CalugareniENACHE ION
28CarbunestiCĂNĂILĂ MARIAN
29CepturaSTANCIU GEORGE
30CerasuTUDORACHE FLORIN
31ChiojdeancaBABA-IANA GHEORGHE
32Cocorastii ColtSTANCIU MARIAN
33Cocorastii MisliiCOMAN NICOLAE
34ColceagENACHE MARIN
35CornuNANU CORNEL
36CosmineleANTON CORNELIU
37DraganestiTOMA IONUȚ
38DrajnaSTAMA ION
39DumbravaGREERUȘ ION
40DumbravestiSTATE VALENTIN
41FantaneleNIȚU CONSTANTIN
42FlorestiTRETIACENCO PAUL
43FulgaBADEA CONSTANTIN
44GherghitaNICHITA MIHAIL
45GornetNEGOIȚESCU NICOLAE
46Gornet CricovION COSTIN-EVELIN
47Gura VaduluiLUNGU CONSTANTIN
48Gura VitioareiMOISE ADRIAN
49IordacheanuCONSTANTIN AUREL
50IzvoareleIOAN PAUL GRIGORE
51JugureniMARCOCEANU CONSTANTIN
52LaposBARBU VIOREL
53LipanestiSTAN ALIN
54MagureleENE ROMELIA LUMINIȚA
55ManeciuGHIȚĂ SPIRIDON
56OlariVOINESCU MILICĂ
57PacuretiANDREESCU GRIGORE
58PlopuDUMITRESCU RĂZVAN
59Poiana CampinaBURCI CRISTIAN
60Poienarii BurchiiGHEORGHE ION
61PosestiSPĂTĂRELU VALENTIN
62Predeal SarariTOADER EUGEN
63Provita de JosCREȚU DANIEL
64Provita de SusMOVILEANU OVIDIU
65Puchenii MariSORIN CONSTANTIN
66RafovCAZANCIUC PAUL COSTIN 
67SalciaBOȘTINĂ DAN
68SalciileRĂDUȚĂ DAN ALEXANDRU
69SangeruRADU GHEORGHE
70ScorteniPĂSCUȚOIU DANIEL
71SecariaBĂLAN AURELIAN
72SoimariBĂDICĂ LAURENȚIU
73StarchiojdGÎRBEA AHMED
74StefestiTĂBĂRAȘ VASILE
75TaleaNEAGOE CRISTIAN
76TataruPOPA IONUȚ
77TeisaniOPRESCU PETRE
78TelegaBREZEANU COSTEL
79TinosuPĂUN MARIUS
80TomsaniPELIN FLORIN
81Vadu SapatTĂBÂRCĂ ADRIAN
82ValcanestiCONSTANTIN NICOLAE
83Valea CalugareascaNEACȘU VASILICĂ
84VarbilauIONIȚĂ ION