Locul trei a fost asigurat. Va mai urca o poziție Petrolul, până la sfârșitul turului?

Doar circa 6.000 de fani ai Petrolului, cărora li s-a adăugat un grup de suporteri inimoși ai nou-promovatei din Târgu Mureș, ASA, au fost prezenți duminică seara pe arena Ilie Oană, la al doilea meci consecutiv cu peluzele închise. Excepție a făcut sectorul destinat susținătorilor echipelor vizitatoare, populat aproape pe sfert. Primele 15 minute ale unui duel care se anunța a fi polul de atracție al etapei a XV-a din campionatul Ligii I le-au aparținut, neașteptat, oaspeților, cei care au avut o posesie superioară, fiind întâia oară, după mai multă vreme, când „lupii” – recunsocuți ca știind să țină foarte bine de minge, mai ales pe teren propriu – au fost dominați de advesari. Din fericire pentru ei, în absența unui atacant abil de gura porții, pasele prelungite și atacurile jucătorilor lui Cristi Pustai nu și-au găsit finalitatea dorită de ei, iar când se întâmplă așa, poate veni și un gol al oponenților, contrar cursului jocului. Și-așa s-a întâmplat! Imediat ce s-a bifat primul sfer tde oră al întâlnirii, Alcenat a declanșat un contraatac „marcă înregistrată”, a driblat dibaci în colțul drept al careului mare, i-a pasat apoi, pe jos, lui Tamuz, flancat de Marius Constantin, israelianul deviind însă măiastru, cu călcâiul, spre Albin (foto mijloc, atacat de Nicolas Gorobsov; www.fcpetrolul.ro), autorul unui șut din prima, în cross, de la 10 metri, din unghi de 45 de grade, de pe stânga. A fost o fază mult gustată de către susținătorii culorilor galben-albastre, o mai rara avis de la un timp, pe „Ilie Oană”. ASA a fost „numărată în picioare”, iar după alte cinci minute – adusă în stare de… knock-down, după o acțiune irosită ilar de N’Koyi, scăpat singur pe dreapta, dar încercând un dribling în plus, în locul unui șut sănătos, spre norocul lui, un fundaș mureșean trimițând balonul în afara terenului de joc, în corner. Specialistul fazelor fixe din tabăra Petrolului, spaniolul Pablo de Lucas, a centrat, de pe dreapta, la 5 metri de buturile lui Stăncioiu, în poziția centrală, ieșirea hazardată a portarului fiind taxată prompt de Geraldo (foto sus, cu banderolă, felicitat de Mourad Satli; www.fcpetrolul.ro), cu o lovitură de cap, care trimis balonul în poarta goală. La 2-0, s-a terminat cu posesia revelației primului eșalon, băieții lui Gigi Mulțescu punând stăpânire pe joc, iar în minutul 27, la o altă fază fixă, lovitură liberă din lateral stânga, cu Teixeira – de data aceasta – în rol de executant, același Geraldo a reluat, tot cu capul, spre buturi, goal-keeper-ul mureșenilor prinzând obiectul de joc, după un salt acrobatic în fața lui Tamuz. După 60 de secunde, junele Bumba a încercat și el să amenințe buturile lui Pecanha, dar șutul de la 28 de metri, perpendicular pe axul porții ploieștenilor, s-a dus peste transversală. Și așa s-a scris istoria primei reprize ca și – avea să se vadă la final – a meciului. Timp de 45 de minute, Mulțescu a optat pentru un „11” alcătuit din 10 străini și un singur, român, Ioan Filip, postându-l inedit pe N’Koyi nu lângă Tamuz, cum se anticipa la citirea formației înainte de primul fluier al arbitrului Lucian Rusandu, pe… banda dreaptă, în locul lui Priso, acesta fiind inapt de joc. Congolezul a avut prilejul să arate astfel că merită a fi folosit mai mult, și nu numai… accidental. Nu a profitat însă deloc, singura fază în care s-a remarcat fiind cea în care a provocat acordarea primului cartonaș galben lui Bejan, dar în rest – nimic! Justificat, antrenorul Petrolului l-a înlocuit la reluare cu fostul coechipier de la Fortuna Sittard, Nepomuceno, ceva mai activ, dar nici olandezul nerupând gura târgului.

Albin_micaÎn repriza a doua, raportul de ocazii de gol a înclinat în favoarea trupei ardelene, la adăpostul unui 2-0 pe care – se știe deja – mai toată lumea fotbalului îl apreciază un scor periculos, petroliștii trecând în registru pragmatic, mizând astfel, aproape exclusiv, pe contraatac. Așa cum s-a întâmplat în minutul 69, când – după un „patru versus trei” – Tamuz a optat pentru o pasă pe dreapta la internaționalul din Curacao, mijlocașul intrând apoi spre centru și șutând cu piciorul stâng, dar dându-i numai ceva emoții lui Stăncioiu, cel care – mascat puțin – a avut nevoie de două intervenții, pentru a prinde balonul. Avea să fie însă ultima oportunitate de a înscrie a gazdelor. În schimb, Goga trimisese pentru prima oară pe spațiul porții lui Pecanha, în minutuil 59, însă brazilianul a scos de sub bară, opunându-se ulterior unui șut-centrare al lui Hora (73), bine deschis de Zicu, pe dreapta, în careul de „16 metri”. Ultimele trei faze în care se mai putea marca i-au avut în prim-plan tot pe ardeleni, Voculeț  (75) expediind un trasor de la 35 de metri, din poziție centrală, însă direct acolo unde se afla Pecanha, croatul Ipsa i-a pasat, involuntar, lui Henrique (76), șutul deviat al jucătorului cariocas, de la 8 metri, din unghi de 45 de grade, stânga, fiind amortizat de către un adversar, ușurându-i sarcina coechipierului dintre buturi. În sfârșit, cu 10 minute înainte de scurgerea timpului regulamentar de joc, supărat că ai săi coechipieri nu reușesc să înscrie măcar golul unui eșec la limită, Hora și-a încercat, și el, șansă din colțul drept al careului mare, dar tot fără sorți de izbândă. Ar mai fi de consemnat că – intrat pe final de meci în locul lui Tamuz – uruguyanul Pastorini (foto jos, atac de Florin Bejan pe tendon; www.fcpetrolul.ro) i-a provocat al doilea cartonaș galben unuia dintre fundașii centrali de la ASA, implicit pe cel roșu, într-o fază în care, dacă i-ar fi pasat lui Pablo de Lucas, scăpat singur pe culoar, ar fi concurat la stabilirea unui scor de forfait! Asta chiar dacă astfel mureșenii ar fi rămas în tot efectivul pe teren, în cele patru minute în care au mai rămas din meci! Fixat în minutul 21, rezultatul de pe tabelă a rămas „înțepenit” acolo până la ultimul fluier al lui Rusandu, central cu o prestație bună, Petrolul consolidându-și locul 3, la cinci puncte de următoarea clasată, Astra Giurgiu, și la doar unul singur în spate față de CFR Cluj. Echipă care a rămas fără antrenorul principal, Vasile Miriuță anunțându-și, după succesul cu 4-0 în dauna formației CSMS Iași, plecarea la Gyor, în prima ligă a Ungariei. Eventualitate ca – bulversați – cei din „Gruia” să-și poată pierde poziția de secondantă a liderului, Steaua, detașat la cinci lungimi față de locul 2. Rămâne ca Geraldo și compania să obțină maximum din ultimele două meciuri din tur, la Dinamo și, acasă, cu Concordia Chiajna, iar Felgueiras & Co. să se mai împiedice într-un joc, fie în Giulești”, cu Rapidul, fie pe teren propriu – cu o altă nou-promovată, dar mult mai bine clasată – CS Universitatea Craiova. În acest moment, în vreme ce se întețesc zvonurile că de la CFR vor fi… vânduți toți jucătorii, la iarnă, Petrolul are al doilea golaveraj și a doua defensivă după Steaua, fiind pe același loc, ex-aequo cu de-acum fosta trupă a lui Miriuță, în ierarhia neoficială a ofensivelor din Liga I. Nu ar fi deloc de mirare ca Gigi Mulțescu și fotbaliștii lui să termine imediat sub lider după etapa a XVII-a, ultima a turului, iar fanii „lupilor” să scape astfel de… obsesia locului 3!

PETROLUL: Pecanha 7 – Alcenat 7.5, Geraldo (cpt) 8.5, Ipsa 7, Satli 7 – I. Filip 6.5, Pablo de Lucas 7.5 – N’Koyi 5.5 (46 – Nepomuceno 6.5), Albin 8, Teixeira 7 (62 – Mustivar 7) – Tamuz 7.5 (85 – Pastorini). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

ASA TÂRGU MUREȘ: Stăncioiu (cpt) 5.5 – Feussi 6, M. Constantin 6, Bejan 5, Sepși 6 – G. Mureșan 6, Gorobsov 6 (57 – Voiculeț 6.5) – Hora 6.5, Goga 6.5, Bumba 6 (57 – Zicu 5) – Axente 5 (46 – Henrique 6). Antrenor: Cristian Pustai.

Au arbitrat: Lucian Rusandu 7 (Sfântu Gheorghe) – Sebastian Eugen Gheorghe 7 (Suceava) și Ovidiu Artene 7 (Vaslui).

Arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Pitești).

Observatori: Paul Mincu (București), pentru joc, și Cornel Sorescu (Pitești), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Bejan (29 și 89), M. Constantin (32), Bumba (53), Nepomuceno (71), Mustivar (87).

Cartonaș roșu: Bejan (89).

Pastorini_la_eliminarea_lui_Bejan_micaLa meciul de la Ploiești, comentatorul postului de televiziune Look TV, Marian Olaianos, recunoscut pentru nonconformismul său, el amendând live, la TVR, un meci strategic, de la Brașov, de pe vremea „Cooperativei”, a refuzat să-i pronunțe numele lui Gabriel Mureșan pe parcursul transmisiei, ca protest la decizia Comisiei de Recurs a FRF de a anula restul de suspendare pe 16 etape a mureșeanului, după ce acesta i-a provocat o accidentare gravă, la ochi, stelistului Raul Rusescu, în partida de pe arena Trans Sil, pierdută de bucureșteni cu scorul de 1-0! Ca urmare, fotbaliștii și antrenorul echipei ASA Târgu Mureș au refuzat sincroanele de la „Look TV”, la final! Despre Mureșan a vorbit, în schimb, Gigi Mulțescu, cel care a declarat, la aceeași televiziune, că “râdea la încălzire, atunci când era huiduit. El e un jucător puternic”! Dar, nu numai la mișcările de încălzire, fostul campion cu CFR Cluj a suportat oprobriul ultrașilor Petrolului, ci și pe tot timpul meciului a fost huiduit copios, la fiecare atingere a balonului! Dar ceva teamă tot a avut, nemaifăcând aproape niciun fault în timpul jocului! La conferința de presă de după această confruntare, Cristi Pustai a spus, zâmbind amar, că s-a mirat de aversiunea fanilor găzarilor față de jucătorul său, deoarece îi știa ca fiind… anti-Steaua!

Seara s-ar fi încheiat cum nu se poate mai bine pentru tabăra „lupilor”, dacă Geraldo – „omul meciului” – nu ar fi fost accidentat serios de fostu-i coechipier Zicu, căpitanul fiind scos pe targă, în minutul 65, și se părea că urma a fi schimbat cu Beța, pregătit deja să intre pe teren. La semnul medicului Petrolului, dr. Claudiu Stamatescu, tehnicianul gazdelor a renunțat la înlocuire, portughezul revenind pe gazon și dând dovadă, apoi, de un adevărat spirit de sacrificiu. Numai că, de la vestiare a ieșit șchiopătând vizibil, iar Mulțescu a spus că jucătorul se va supune unei radiografii magneto-nucleare, pentru a se vedea care au fost urmările atacului condamnabil al machidonului. “Cred că e un microb la Târgu Mureş, dacă şi Zicu a ajuns să faulteze!” – a conchis antrenorul „galben-albaștrilor”.