„Lupii tineri” Mihnea Rădulescu și Iustin Răducan au jucat în meciul României „U 19” cu Finlanda. Primul a bifat 82 de minute, iar al doilea, pe final, numai 19

Miercuri, 11 octombrie 2023, pe arena Bazaly, din Ostrava (Cehia), s-a dat startul uneia dintre grupele de calificare de la nivelul echipelor naționale „U 19”, pentru turneul final EURO 2924, din Irlanda de Nord. Repartizată într-o serie, cea cu numărul 10 a calificărilor, cu reprezentativele similare ale Finlandei, statului San Marino și Cehiei, România „U 19” a debutat… în stilul Petrolului, în SuperLigă, cu o remiză albă: 0-0! Un rezultat care o plasează, după prima zi a întrecerilor pe poziția 2-3, ex-aequo cu nordicii, adversarii de miercuri. Din lotul tricolorilor noștri fac parte și doi tineri echipieri ai Petrolului, mijlocașul Mihnea Rădulescu (la titlu, cu echipamentul având inscripționat numărul 20) și atacantul Iustin Răducan (foto în text), ambii din efectivul aliniat adesea de Florin Pârvu, în primul eșalon românesc.

Rădulescu a fost titular din  nou șa România „U 19”, doar o singură dată neavând această șansă, dar și atunci numai pentru că a fost menajat și a intrat astfel pe parcursul unei partide amicale. El a evoluat timp de 82 de minute, fiind înlocuit de Laurențiu Vlăsceanu, de la divizionara secundă Unirea Slobozia. În schimb, Răducan a început jocul pe bancă, el schimbându-l în minutul 71 pe rapidistul Antonio Stan, rezerva actuală a golgheterului „alb-vișiniilor”, kosovarul Albion Rrahmani. În al doilea meci de la Ostrava, echipa pregătită de selecționerul Adrian Dulcea, al cărui fiu este accidentat, absentând de la acest turneu, o va întâlni, sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 16.00, ca și ieri, pe San Marino „U 19”. În al treilea – și ultimul – joc, România „U 19″ va combate cu trupa țării gazde, lider după cea dintâi zi, după un 4-0, în prima partidă, cu viitoarea adversară de sâmbătă a lui Mihnea Rădulescu și Iustin Răducan. Derbiul grupei din Cehia, cu formația țării gazde, se va desfășura marți, 17 octombrie, tot de la ora 16.00, dar pe o altă arenă decât confruntările cu Finlanda și San Marino. Ambele partide pe care le mai au de jucat ” lupii tineri” Rădulescu și Răducan, în această grupă a X-a, vor fi televizate live, la rândul acestora, tot pe FRF TV.