Marea surpriză Islanda a câștigat repriza secundă cu Franța! Dar o pierduse drastic pe prima și părăsește EURO

Al cincilea meci de la EURO i-a fost fatal frumoasei surprize Islanda, cea care a continuat competiția după ce echipe mult mai titrate sau mai experimentate îi spuseseră deja adio. Sorții ingrați i-au scos-o pe partea de tablou, în sferturile de finală, tocmai pe selecționata țării gazdă – Franța. Deja a fost mult prea mult pentru Aron Gunnarsson și bravii lui coechipieri, debutul de meci și finalul primei reprize fiind devastatoare pentru trupa lui Lars Lagerbaeck și a colegului său islandez de pe banca tehnică. Olivier Giroud (minutul 13), cel care îl învinsese și pe Ciprian Tătărușanu în cel dintâi meci de la EURO, desfășurat pe aceeași arenă impunătoare din cartierul parizian Saint-Denis, a bifat al doilea gol al său din turneul final, învingându-l pe Hannes Thor Halldorsson, cu sânge rece, după o lansare a lui, la limita ofasidului, de către înlocuitorul suspendatului Adil Rami, noul fundaș central al Barcelonei, Samuel Umtiti. După doar șapte minute, unul dintre cei mai disputați fotbaliști din Europa, Paul Pogba (foto, în echipament albastru, cu numărul 15 pe tricou; www.gsp.ro), de la Juventus Torino, a bifat și el prima sa reușită. Islandezii au rămas fără replică, conștientizând că asecensiunea lor fabuloasă din Franța se apropia de sfârșit. Iar ca să nu mai existe niciun dubiu, Dimitri Payet și Antoine Griezmann, unii dintre principalii marcatori ai formației „cocoșilor”, la EURO, au dat lovitura de grație în numai un singur minut – 43 și, respectiv, 44 -, francezii mergând la vestiare cu un mai puțin de anticipat 4-0! De subliniat că, marcând patru goluri, atacantul lui Atletico Madrid, Griezmann, a devenit golgheterul turneului final al Campionatului European, desfășurat în țara sa, iar Payet, vizat – se spune – de granzii Spaniei și ai continentului, Real Madrid și Barcelona, a bifat iar o reușită spectaculoasă, a treia a lui de la EURO!

La reluare, Islanda a început să mai și atace, iar strategia aceasta a dat roade pentru ceea ce se credea a fi doar golul de onoare, marcat de Kolbeinn Sigthorsson (56), beneficiarul unei pase perfecte trimise la firul ierbii de către un coechipier, de pe dreapta. Însă, după doar trei minute, Franța s-a distanțat din nou la patru lungimi, Giroud trecându-și numele încă o dată pe lista marcatorilor, pentru al treilea gol al său, în clasamentul golgheterilor, ca și Dimitri Payet. Însă, fotbaliștii veniți dintr-o țară cu doar 330.000 de locuitori și puțin peste 20.000 de ftbaliști legitimați nu au depus armele și au reușit să… câștige repriza secundă, ca urmare a unui „cap” la colț al pletosului blond Birkir Bjarnason (84), la a doua reușită a lui în Franța. Era tardiv, evident, dar a mai îndulcit puțin din amarul frumoșilor suporteri ai Islandei, care au atras multe simpatii la EURO. După acest 5-2 (4-0), s- aflat și ultima echipă calificată în semifinale, programul acestora arătând astfel: Portugalia – Țara Galilor (miercuri, 6 iulie 2016, ora 22.00), pe „Nouveau Stade de Lyon”, și Germania – Franța (joi, 7 iulie, 22.00), la „Stade Velodrome”, din Marseille. De subliniat că, de-acum, campioana mondială en-titre, Germania, i-a pierdut pe doi dintre titularii importanți, mijlocașul central Sami Khedira și atacantul Mario Gomez, ambii după accidentările suferite în sfertul contra Italiei!