Merge din rău în mai rău pentru Petrolul

Luni, 26 martie 2012, în cadrul etapei a XXIII-a a campionatului Ligii I, pe arena de fotbal din Piatra Neamţ, SC FC Petrolul Ploieşti reuşise să-i reducă la tăcere pe cei 2.500 de spectatori, după ce a intrat la vestiare cu un gol avans, ca urmare a penaltiului transformat cu o anumită doză de noroc, în minutul 21, de Daniel Opriţa (foto, în mijloc, alături de Bojan Golubovic, în echipament galben, priviiţi  de Mihai Tudor şi Andrei Ţepeş; www.prosport.ro). Portarul sârb al Ceahlăului, Bojan Jovic, a atins balonul, însă nu s-a putut opune golului oaspeţilor. Arbitrul bucureştean Radu Petrescu pusese mingea pe var, după ce Andrei Ţepeş îl trăsese, discret, de tricou pe acelaşi Opriţa, aflat într-o bună poziţie de a marca. Cum şi jocul ploieştenilor fusese destul de bun în prima repriză, cu francezul Damien Boudjemaa pe post de coordonator inspirat, existau speranţe pentru o revanşă în faţa moldovenilor, după înfrângerea din tur, de la Buzău, ulterioară reuşitei lui Daniel Stana, un ex-jucător al „lupilor”.

Însă, la pauză, managerul general demisionar, Vivi Răchită, care a stat totuşi pe bancă, a dictat retragerea, schimbarea lui Boudjemaa cu Valentin Negru demonstrând clar strategia asupra căreia s-a optat pentru mitanul secund. Nu au trecut decât patru minute de la reluare şi, la o pasă, cu capul, a altui sârb, Bojan Golubovic, atacantul Marian Constantinescu a reluat acorbatic, din semifoarfecă, de la 13 metri, profitând de marcajul larg al lui Cristian Melinte, cel care a şi deviat, apoi, balonul în bara din stânga a porţii lituanianului Valincius Povilas, care a nu a mai putut interveni. După ce petroliştii au scăpat de o lovitură liberă indirectă – la o pasă înapoi a camerunezului Vincent Bikana, Povilas prinzând mingea cu mâinile, decizie totuşi cam exagerată -, şuturile lui Stana şi Golubovic fiind blocate la sacrificiu de  către fundaşii Petrolului, a venit şi răsturnarea scorului. Era minutul 62, când acelaşi insistent Golubovic a trimis puternic, cu dreptul, spre buturile adverse, din afara careului mare, iar Bikana, aflat aproape de propriile buturi, a blocat mingea cu braţul drept, dar a  şi scăpat de acordarea unui al doilea cartonaş galben, care i-ar fi adus eliminarea. A executat, cu fentă, tot Golubovic şi s-a făcut de 2-1, rezultat care avea să reziste până la terminarea partidei, doar nemţenii mai având oportunităţi mari de gol, apoi, însă fie s-a opus Povilas cu succes, fie au ratat băieţii lui Costel Enache, antrenor care a optat pentru folosirea în primul „11” a câtorva toarte tineri fotbalişti, precum Alexandru Ichim, Andrei Ţepeş ori Cristian Valentin Muscalu. Însă, jocul gazdelor l-au făcut mai experimentaţii Golubovic, Constantinescu, Stana şi Ionuţ Bădescu, care au evoluat cu totul altfel în repriza a doua.

CEAHLĂUL: Jovic 6.5 – Dumitraş (cpt) 6.5, Ichim 6.5, Viţelaru 6, Ţepeş 5.5 – Onciu 6 (61 – Monroy 6.5), Achim 6 – Muscalu 5.5 (24 – Bădescu 6.5), Golubovic 8, Stana 7 (90 – Cr. Gafiţa)  – M. Constantinescu 7.5. Antrenor: Constantin Enache.
PETROLUL: Povilas 6 – M. Tudor 5, Melinte 4.5, Bikana 4.5, Ben Djemia 6.5 – Mustivar 6 (cpt: 77 – R. Neagu), Osiako 5.5 (70 – Fl. Dumitru 6) – Opriţa 7.5, Boudjemaa 7 (46 – V. Negru 5), Hamza 6 – Zerka 6. Antrenor: Valeriu Răchită.
Au arbitrat: Radu Petrescu 7 – Adrian Ghinguleac 7 (ambii din Bucureşti) şi Daniel Ciocănea 6.5 (Sibiu).
Cartonaşe galbene: Bikana (18), Ţepeş (24), Achim (45+2), Jovic (45+3), Osiako (45+3), Melinte (45+3), Zerka (60).