Mihai Polițeanu anunță noi investiții în Ploiești: reparații, asfaltări și facilități noi în parcuri

Redactia -

Mihai Polițeanu anunță noi investiții în Ploiești: reparații, asfaltări și facilități noi în parcuri

Primăria Ploiești a început o nouă etapă de reparații ale străzilor din municipiu, după lucrările derulate în primăvară. Anunțul a fost făcut de primarul Mihai Polițeanu, care a precizat că intervențiile au debutat în zona de Vest a orașului, pe Șoseaua Vestului.

Potrivit edilului, lucrările de frezare a carosabilului se desfășoară în aceste zile, urmând ca asfaltarea să fie realizată vineri și sâmbătă noaptea, pentru reducerea impactului asupra traficului.

Publicitate

„A început a doua etapă de reparații străzi (după cea din primăvară) pe zona de Vest a orașului. Se frezează astăzi și mâine pe Șoseaua Vestului, urmând ca asfaltarea să se facă vineri și sâmbătă noaptea”, a transmis Mihai Polițeanu.

Intervențiile vor continua în zona de Vest până la epuizarea fondurilor rămase disponibile în cadrul contractului actual, valoarea estimată a lucrărilor fiind de aproximativ 800.000 de lei.

Ulterior, municipalitatea intenționează să încheie un nou contract pentru reparații de străzi, printr-o procedură de achiziție competitivă. Valoarea totală estimată a lucrărilor din noul contract este de aproximativ 8 milioane de lei, iar cea de-a treia etapă de reparații din acest an ar urma să înceapă spre finalul verii.

Primarul a explicat și motivul pentru care noua procedură de achiziție nu a fost demarată mai devreme, astfel încât etapele de lucrări să fie legate fără întreruperi. Potrivit acestuia, întârzierea adoptării bugetului de stat și, implicit, a bugetului local, a afectat calendarul investițiilor.

„De ce nu a pornit mai repede licitația pentru noul contract ca să fie continuitate a lucrărilor pentru a putea lega etapele 2 și 3? Pentru că adoptarea bugetului de stat, și implicit a celui local, a întârziat până aproape de jumătatea anului”, a precizat Polițeanu.

În același mesaj, edilul a anunțat și o evoluție în proiectul străpungerii Laboratorului. După verificările realizate de Inspectoratul de Stat în Construcții și constructor, lucrările efectuate până acum au fost declarate conforme, ceea ce permite municipalității să stabilească împreună cu executantul etapa finală – turnarea stratului de uzură.

O altă măsură anunțată vizează facilitățile pentru vizitatorii parcurilor din municipiu. La solicitarea Servicii de Gospodărire Urbană (SGU) și a administrației Parcului Memorial „Constantin Stere” din Bucov, vor fi instalate două noi toalete publice în zona parcurilor de la Sala Sporturilor și Bucov.