Misiune aproape imposibilă pentru găzari în Cupa României: meci cu Dinamo, în „Groapă”

SC FC Petrolul Ploieşti nu a avut deloc noroc astăzi la tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Cupei României-Timişoreana, efectuată la Casa Fotbalului de către secretarul general al FRF, Adalbert Kassai. Astfel, meciul Petrolului, ieşit al doilea din urnă, după Poli Timişoara  contra Gazului Metan Mediaş, este unul deziechilibrat, numele adversarei aproape distrugând orice speranţă: liderul detaşat al Ligii I, Dinamo Bucureşti. Cum partida se va desfăşura – într-una din zilele de 6, 7 sau 8 decembrie 2011, după opţiunea ProTV, deţinătoarea drepturilor – pe terenul „câinilor”, conform aceleiaşi trageri la sorţi, una dirijată, pe două grupe, e greu de făcut iluzii, deşi este vorba despre competiţia KO. Aşa că, petroliştii mai trebuie să aibă, probabil, răbdare până să-şi ia revanşa în faţa lui Dinamo, şi jocul din retur urmând să se desfăşoare pe aceeaşi arenă din capitala ţării. Reamintim că, imediat după inaugurarea stadionului Ilie Oană, echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a adminisrat un foarte dureors 5-1 trupei „lupilor”.

Celelalte două confruntări din sferturi, Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu şi Oţelul Galaţi – FC Vasluii, vor avea drept gazde echipele scoase primele, la tragerea la sorţi .Se va juca câte un singur meci şi se va califica echipa care va câştiga în 90 sau 120 de minute ori după adjudecarea loviturilor de departajare. Toate partidele vor fi transmise în direct, după caz, de către „ProTV” sau „sport.ro”.