Municipiul Ploiești sărbătoreşte Ziua Drapelului Național, vineri, 26 iunie

Redactia -

Municipiul Ploiești sărbătoreşte Ziua Drapelului Național, vineri, 26 iunie

Ca în fiecare an, Primăria Municipiului Ploiești și Garnizoana Ploiești organizează ceremonia specială care marchează, în comunitatea noastră, Ziua Drapelului Național.

Ziua Drapelului Național va fi celebrată vineri, 26 iunie a.c., pe esplanada Palatului Culturii, unde, începând cu ora 10.00, în prezența oficialităților locale și a militarilor Garnizoanei Ploiești va avea loc ceremonia de binecuvântare și înălțare pe catarg a Drapelului României.

Binecuvântarea și sfințirea Drapelului Național va fi oficiată de către un sobor de preoți.

Înălțarea Drapelului României pe catarg  va fi realizată în cadrul unei ceremonii speciale, de către militarii din gardă. Cu acest prilej, se va intona Imnul Național al României.

Totodată, reprezentanții autorităților publice locale și județene vor susține alocuțiuni, în contextul acestei importante sărbători naționale.

Evenimentul va fi încheiat de cu defilarea Gărzii de Onoare.  

Pentru buna desfășurare a acestor activități, Comisia Municipală pentru Transport și Siguranța Circulației a decis închiderea circulației rutiere și eliberarea parcării pe str. Erou Călin Cătălin (colț cu B-dul Republicii până la colț cu str. Emile Zola – zona dintre Palatul Culturii și palatul Administrativ – intrarea B), în data de 26 iunie a.c., în intervalul orar 06.00-11.30.