N-a mai fost GROZAV şi i s-a aplecat de la… „portocale”

Nu mai puţin de 55.000 de spectatori, doborându-se recordul de la finala Europa League, din vară, au fost marţi seară pe „Naţional Arena” şi au „pictat” un tablou, în trei culori, cum nu s-a mai văzut niciodată pe un stadion de fotbal din României. La momentul intonării imnului ţării noastre, cântat de zeci de mii de oameni, au fluturat tot atâtea steguleţele, plus alte câteva de dimensiuni mai mari. A fost ceva deosebit şi se părea că episodul respectiv i-a motivat nemaipomenit pe băieţii lui Victor Piţurcă, printre care şi jucătorul Petrolului, Gheorghe Grozav (foto, felicitat de coechipieri după ce a adus victroria la Istanbul, în dauna Turciei; www.gsp.ro), titular din nou. În minutul 4, Gabriel Torje a trăsnit transversala, la o lovitură liberă directă, însă doar 300 de secunde mai târziu, Olanda avea să deschidă scorul, la un corner, Jeremain Lens înscriind cu o lovitură de cap, expediată de la 17 metri peste Gabriel Tamaş, retras inutil  pe linia porţii părăsite de Ciprian Tătăruşanu, cel care boxase mingea venită din corner, până la adversar. De-atunci, batavii au fost superiori la posesie, însă nu-i mai puţin adevărat că, la numai două minute după reuşita lui Lens, Gicu Grozav, scăpat în careul mare, uşor lateral stânga, a şutat cu ochii închişi, de la 10 metri, direct în portarul Maarten Stekelenburg, irosind şansa unei egalări rapide. Când să se intre în ultimul sfert de oră al primei reprize, la o altă fază fixă, înaltul şi puternicul fundaş stânga Bruno Martins Indi a punctat ca la antrenament, finalizând  din careul mic o lovitură liberă a lui Rafael van der Vaart. Cum Ciprian Marica a redus din handicap, după o acţiuine perspnală, încheiată cu un şut perfect la colţul scurt, de la 18 metri, fază petrecută în minutul 40, speranţa revenirii în meci şi a unei egalări reapăruse pe „Naţional Arena”. A spulberat-o de tot arbitrul Craig Thomson, în formă slabă la acest meci, ca şi colegul său de la prima tuşă, scoţianul dictând penalti la o ţinere reciprocă – în lateralul suprafeţei de pedeapsă, pe stânga, în sensul de atac al oaspeţilor – a lui Tamaş cu Luciano Narsingh. A transformat acelaşi van der Vaart, în al doilea – şi ultimul – minut de prelungiri, „portocala mecanică” intrând la cabine astfel cu un foarte liniştitor avantaj: 3-1.

La reluare, olandezii au jucat parcă la trecerea timpului, românii au ripostat timid, Grozav nemaiavând nicio oportunitate de gol, ci doar vreo două demarcări, rămase însă fără vreun rezultat pe tabelă, aşa că rezultatul părea să rămână cel stabilit la finele celui dintâi mitan. Jucătorul Petrolului a fost înlocuit în minutul 75, de Adrian Mutu, după o prestaţie deloc… grozavă. Dacă însă băieţii lui Piţurcă nu au mai punctat, a făcut-o, în schimb, Robin van Persie (87), cel care şi-o fi zis că, dacă tot a egalat pentru Manchester United, la Cluj, în meciul contra CFR-ului, în grupele Ligii Campionilor, nu i-ar strica o reuşită şi la Bucureşti, la puţină vreme după vizita în Ardeal. I-a ieşit de minune, stângul lui necruţător trimiţând balonul printre picioarele lui Tătăruşanu, la pasa perfectă a lui Narsingh, plecat însă – asta a fost impresia  – din ofsaid, care nu a fost semnalizat de asistentul de la tuşa a doua, nici el mai breaz decât omologul de pe partea cealaltă! Dar nu din cauza arbitrajului a pierdut România la scor, 1-4 (1-3), ci exclusiv fiindcă nu se ridică, în prezent, nici măcar la jumătate din niveul unei Olande aflară chiar departe, încă, de trupa imperială de cândva! Tricolorii vor ierna pe locul al doilea, cu 9 puncte, la 3 de lideri, învingătorii lor de marţi. Câştigând acasă, cu 3-1, partida cu Turcia, Ungaria devine astfel principala contracandidată a lui Răzvan Raţ & Co. la locul de baraj pentru calificarea la Cupa Mondială din Brazilia – 2014.