O comună bogată, Blejoi, acum cu un fotbal ceva mai… „sărac”

DCNu numai pe vremea când își unise forțele cu finanțatorul ploieștean Adrian Nistoroiu, patronul prosperei firme Vispești Glass, echipa de fotbal din comuna prahoveană Blejoi a fost una dintre nucile tari ale campionatului Ligii A Prahova, ci chiar și după despărțirea de acesta. Cu o conducere cu oameni pricepuți, dincolo de bunul simț afișat perpetuu, CS Blejoi oferea mereu surprize plăcute. Însă, se mai întâmpla și să apară și câte un impas, dar nu de ordin financiar, stabilitatea fiind întotdeauna la ea acasă, la această formație, grație contribuției primăriei. Doar că, diversele restructurări de lot, deși bine intenționate și gândite minuțios, au condus, neașteptat, și la exprimări mai puțin grozave pe teren. Așa cum s-a întâmplat și în turul trecutei ediții de campionat, și în cel în curs. Însă, în ediția 2012-2013, problemele s-au reglat în iarnă, atunci când, ca un simplu exemplu, într-un joc amical de pe arena Matizol, din Ploiești, Blejoiul a „chinuit-o” serios pe echipa care avea să promoveze vara trecută în Liga III-a, CSM Câmpina, co-finanțată tocmai de… Adrian Nistoroiu. Ulciorul nu a mai mers la apă și în iarna trecută nu cu mult timp în urmă, corecțiile nemaiputând fi făcute la același nivel ca atunci. Încheind turul pe un loc, 13, în totală discordanță cu condițiile oferite și cu anvergura conducătorilor – amintindu-l aici mai ales pe președintele Comitetului Director, fostul mare arbitru-asistent cu ecuson FIFA, Cristian Nica, retras la finele lui 2013 din activitatea competițională -, era de așteptat ca, după unele transferuri, să urmeze schimbarea la față, în acest retur. Au apărut, e drept, unele semne în acest sens, însă – imediat – s-a revenit la… mediocritatea din toamna trecută. Asta deși CS Blejoi e condusă de pe margine de un antrenor inteligent și pasionat, Răzvan Vlad, care a făcut „școală” cu un posesor de licență PRO, Octavian Grigore, fiind principalul său colaborator de câțiva ani, inclusiv la al doilea eșalon și la al treilea, aparținând de FRF. Deci, „buba” nu putea fi decât la jucători. Și totuși, în lot, sunt unii cu nume, precum portarul Adrian Gheorghe, fundașul central stânga Ionuț Filip sau mijlocașul Irinel Dumitru, actualul căpitan al echipei. În iarnă, a fost readus Petru Dinicu, ex-junior al Astrei, jucător tânăr și polivalent, putând evolua pe mai multe posturi defensive, și Teodor Bojoagă, închizătorul masiv și longilin fiind fiul unui ex-portar al Petrolului, Nelu Bojoagă. Nu au fost singurii, desigur, mai existând și alte „new entries”, ca și reveniri în efectivul blejoienilor. Însă, din diverse motive – sportive, dar și extrasportive -, cei doi nu au mai făcut parte din lot. Nu neapărat din acest motiv, ceva nu merge pe măsura așteptărilor la CS Blejoi, în prezenrt. În special, în privința cotei de atractivitate a jocului. De exemplu, la meciul din optimile fazei locale a ediției 2014-2015 a Cupei României-Timișoreana, în fapt o revanșă după partida pierdută în campionat, duminică, 30 martie, în fața formației AS Ploiești, gazdele de acum – deși s-au calificat în sferturi, după un 2-1 (0-0) – nu au mai lăsat senzația de altădată, de trupă care poate să facă să tremure orice adversar.

Pe arena de la Blejoi, în fața unei asistențe surprinzător de redusă, deși vremea a fost foarte bună nu numai pentru fotbaliști, iar ora – chiar convenabilă, cei care puteau tranșa disputa, încă din prima repriză, au fost oaspeții. Mai exact, cei care se impuseseră, recent, cu 2-1, în campionat. Ocaziile ratate de Cristian Dumitrache și… Dinicu, revenit la AS Ploiești, după ce a făcut pregătirea de iarnă la gruparea oponentă de miercuri, aveau să coste în economia generală a meciului. Cum cei doi au mai fost aproape de gol în repriza secundă, dar au avut ghinion, iar oportunitățile de gol ale Blejoiului au fost destul de puține, s-a ajuns până la urmă ca… pragmatismul să aibă câștig de cauză la final, CS Blejoi fructificând o fază fixă, în minutul 49, atunci când Cristian Vasile a reluat, cu capul, din 8 metri, la cornerul de pe stânga executat de către Irinel Dumitru, iar apoi, Marian Ghiță (70), nepotul lui Jean Grama, a șutat din prima, de la 10 metri, mingea pasată perfect, de pe dreapta, de ex-jucătorul Conpetului, Vasile Oae. S-a făcut de 2-0, iar zarurile păreau deja aruncate. Transformarea, de către Daniel Chiriță (foto; www.ligab.gsp.ro), a unui penalti, just acordat de centralul Laurențiu Piciu, șapte minute mai târziu, la un fault în careu al lui Adrian Ioniță, asupra unui jucător advers, părea să fi readus-o pe AS Ploiești în meci. Însă, a fost doar un simplu foc de paie, astfel că gazdele s-au calificat în sferturi. Apropo de cel căruia i se spune Chiru – jucător activ la aproape 40 de ani, căpitan, antrenor la CSM Câmpina, patron de școală de fotbal și de formații la nivel județean -, acesta ar putea da lecții de fotbal, și acum, unor tineri chiar și din Liga a III-a! Deși cu câteva kilograme bune în plus, Chiriță nu are probleme să fie lider pe teren, el fiind aproape, în repriza întâi, să înscrie un super gol, la o lovitură liberă vicleană, executată de lângă linia de margine a terenului, de pe stânga, portarul Adrian Gheorghe având mari dificultăți, atunci, în a-și salva echipa de la deschiderea scorului. Unde a fost valoare, nici anii care trec nu o pot estompa! Cât pivește învingătoarea, e clar că trebuie un șoc, pentru că poziția din prezent, în ierarhia Ligii A Prahova, nu concordă, repetăm, cu condițiile puse la dispoziție fotbaliștilor.