Olanda ne-a scos fotbalul din cap şi ne-a făcut să nu ne simţim deloc… Grozav!

Redactia -

Marţi, 26 martie 2013, pe „Amsterdam ArenA”, echipa naţională a Olandei a arătat măsura reală a primei reprezentative de seniori a României, administrându-i o înfrângere severă, scor: 4-0 (1-0), fără să se întrebuinţeze însă la maximum. Chiar că tricolorii noştri – printre care şi jucătorul Petrolului, Gheorghe Grozav (în echipament roşu, duelându-se cu Bruno Martins Indi; Foto: Reuters), titular din nou şi folosit 68 de minute, până a fost înlocuit, ca ultimă schimbare a selecţionerului Victor Piţurcă, cu Adrian Mutu – ar trebui să fie mulţumiţi că au scăpat doar cu atât! Asta deoarece batavii au ratat multe ocazii de gol la buturile lui Costel Pantilimon, învins de două ori de căt6re „concitadinul” de la Manchester, Robin van Persie (minutele 56 şi 65, din penalti), căruia i s-au adăugat Rafael van der Vaart (12) şi Jeremain Lens (90+1). Dacă fotbalistul „lupilor” a evoluat în nota lui obişnuită, alţi colegi de echipă au prins o seară şi mai tristă, oaspeţii Amsterdamului având doar două oportunităţi mai bune de a marca, prin Adrian Popa, în prima repriză, şi Bogdan Stancu – în a doua. Acest eşec destuld e ruşinos vine după meciul modest făcut la Budapesta, în compania Ungariei, care ne-a devansat cu un punct în clasamentul la zi al grupei preliminare din Cupa Mondială – Brazilia 2014, după ce a remizat, şi în deplasare, cu Turcia, de data aceasta fiind 1-1.

Pentru Petrolul, nici prestaţiile celorlalţi internaţionali nu au fost încurajatoare, Manasse Ruben Enza-Yamissi pierzând în Africa de Sud, 0-2, cu Republica Centrafricană, iar Gualberto Mojica Olmos, în Columbia, cu Bolivia (0-5). Cel din urmă s-a scos cumva, prinzând marţi seară circa 15 minurte în remiza-surpriză de la La Paz, 1-1, cu Argentina, însă altitudinea de 3.600 de metri a capitalei ţării mai noului „lup” justifică acest rezultat. Elhad Naziri nu a fost inclus în lotul Azerbaidjanului nici în Luxemburg, nici la Baku, în faţa Portugaliei, drumul spre victoria lusitanilor, cu 2+0, fiind deschis de Bruno Alves, fratele petrolistului Geraldo Alves. În sfârşit, selecţionata de tineret a României, cu jucătorul „galben-albaştrilor, Vlăduţ Morar, folosit în finalul partidei de la Londra, cu Anglia „U 21”, şi 90 de minute, contra trupei similare a Franţei, la Blois, fiind schimbat în prelungiri, a pierdut, de fiecare dată, cu 3-0! Deci, semne proaste pentru petrolişti în ultimele zile!