Omagiu al suporterilor pentru Ilie Oană şi victorie a urmaşilor săi pentru locul 2

Prefaţată de o nouă foarte frumoasă coregrafie 3D a ultraşilor din peluza galeriei (foto jos, www.petrolul.ro), dedicată ex-marelui antrenor al Petrolului din perioada de vârf a istoriei clubului găzarilor, Ilie Oană, pe un fond muzical impresionant, şi de un moment de reculegere în memoria celui înmormântat chiar în ziua meciului, fosta glorie Alexandru Fronea, partida dintre echipa antrenată de Cosmin Contra şi Gloria Bistriţa a fost un mesaj sugestiv. Asta în sensul că actualii jucători sunt capabili de performanţe care să se apropie de nivelul celor de altădată. Sony Mustivar şi coechipierii săi aveau nevoie de victorie, indiferent de scor, pentru a urca pe treapta a doua a podiumului, dare au făcut-o în stil mare, oferind un spectacol atractiv pe gazon, punctat cu trei goluri de generic TV, dintre cele patru care au consfinţit succesul lor.

Fără Marinescu, Grozav, Neag, Povilas, Younes şi Achim, cu un prim „11” mai puţin aşteptat, tehnicianul făcând foarte bine că şi-a menajat câţiva titulari, încă de la început sau pe parcursul întâlnirii, în perspectiva primei manşe a semifinalelor Cupei României-Timişoreana, de la Galaţi, cu Oţelul, de joi, 18 aprilie 2013, ora 20.30, în direct pe „DigiSport1”, petroliştii au controlat da capo al fine disputa cu „lanterna roşie” a ierarhiei Ligii I, Cea care are totuşi meritul că nu a închis jocul şi a contribuit, după puteri, la spectacolul de pe teren. Cu o primă repriză excelentă, în care au marcat de două ori, prin Sauvadet (foto stînga; www.fcpetrolul.ro – minutul 23; centrare a lui Alcenat, de pe dreapta, preluare şi şut în cross, la vinclu, de la 18 Jeremy_Bokila_il_evita_pe_Wilfried_Kanon_in_Petrolul_-_Gloria_Bistrita_13.IV.2013metri) şi Bokila (foto dreapta – 34; „covrig” la întâlnire al aceluiaşi francez, evitare a lui Kanon şi şut senzaţional, sub bară, de la marginea careului mare), i-au delectat pe cei peste 10.000 de fani din tribunele şi peluzele arenei Ilie Oană. Dar au şi ratat alte patru ocazii mari – Geraldo (11), Cristescu (15), Sauvadet (30) şi Mojica (42). Şi repriza secundă a debutat în forţă pentru Petrolul, însă lui M. Cristescu (48) nu i-a ieşit lobul, cu capul, de la 12 metri, după o centrare de manual a lui Enza-Yamissi, după patru minute replicând şi oaspeţii, dar Chiţu a finalizat modest o fază în care a centrat, de pe dreapta, M. Stancu, iar Antonache i-a pasat acrobatic, cu călcâiul, din careu până la 20 de metri de buturi. Apoi, pentru a continua spectacolul, nou-intratul Morar a concretizat, şi el, foarte frumos, o centrare a lui Alcenat, omul cu assist-urile, şutând în diagonală, la vinclu, stânga-dreapta, pentru un 3-0, la capătul unei ore de joc încântător. Dolha, portarul Gloriei, era deja groggy, însă a avut şi meritul a se opune la multe şuturi sau reluări pe care scria gol. Fără el între buturi, se putea consemna scorul campionatului! Renan l-a întrebuinţat imediat după a treia reuşită a echipei sale, apoi Mojica (66) a trimis în bara din dreapta, după un voleu de la 25 de Omagiu_3D_adus_lui_Ilie_Oana_de_peluza_galeriei_13.IV.2013_fcpetrolul.ro_la_meciul_cu_Gloria_Bistritametri, în urmă cu două minute dându-i mari emoţii goal-keper-ului Gloriei cu o centrare şutată, scoasă de sub transversală, şi cu un corner bătut tot acolo, atunci când apărătorul buturilor oaspeţilor a deturnat mingea peste bara orizontală. Bolivianul a reuşit, până la urmă, să şi finalizeze, de la punctul cu var, în minutul 72, arbitrul Marian Balaci sancţionând cu penalti un henţ în careu al lui Berceanu, jucătorul cu mască fiind surprins de o centrare a lui Alcenat.  A fost primul gol al lui Mojica în echipamentul galben-albastru. Tot Berceanu era să-şi dea un autogol, în primul minut de prelungiri, presat de M. Cristescu, însă a avut noroc după centrarea lui Mojica. Şi Renan putea să înscrie puţin mai devreme, dar Dolha a avut atunci unul dintre momentele sale de graţie. În repriza secundă, doar Enescu (66), din lovitură liberă de la 22 de metri, i-a dat emoţii lui Bornescu, care a scos spectaculos de lângă „păianjenul” din stânga sa. Rezultatul final, 4-0 (2-0), i-a permis Petrolului să mai urce un loc, acolo unde se afla fosta concitadină Astra, până înaintea meciului pierdut vineri, 12 aprilie, la Mediaş, în faţa echipei ex-antrenorului său, Gheorghe Mulţescu, scor: 1-2. Antrenorul „lupilor” a profitat de evoluţia scorului şi i-a debutat, la echipa sa, pe brazilianul Romario şi pe azerul Naziri, ambii intrând decişi în joc, pe fondul degringoladei din tabăra ardelenilor.

SC FC PETROLUL: Bornescu 7 – Alcenat 8 (74 – Naziri 7), Geraldo 7.5, Enza-Yamissi 7, Grecu 6.5 – Mustivar (cpt) 7.5, Mojica 8 – Renan 7.5, M. Cristescu 7, Sauvadet 8.5 (53 – Morar 8) – Bokila 8 (65 – Romario 7). Antrenor: Cosmin Contra.

GLORIA: Dolha (cpt) 7.5 – M. Stancu 5.5, Hlincă 4.5 (81 – B. Oprea), Kanon 5.5, Ţârcă 5.5 – Pouye 6, Enescu 6 – R. Radu 5.5, Cubilla 5.5 (46 – Berceanu 4), Chiţu 5.5 (63 – V. Pop 5.5) – Antonache 6. Antrenor: Nicolae Manea.

Au arbitrat: Marian Balaci 7 (Drobeta-Turnu Severin) – Marius Nicoară 7 (Băile Herculane) şi George Florin Neacşu 7 (Câmpulung Muscel).

Arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti).

Observatori: Ionuţ Calancia, penbtru joc, şi Nicolae Marodin, pentru arbitraj (ambii din Bucureşti).

Cartonaş galben: Hlincă (41).

La conferinţa de presă de după partidă, tehnicianul bistriţenilor a recunoscut diferenţa mare de valoare dintre cele două echipe şi a transmis celor prezenţi felicitări pentru echipă, joc, suporteri şi stadion! La rândul său, omologul de pe banca gazdelor a spus: „O victorie meritată. M-am temut, toată săptămâna, ca jucătorii să nu intre relaxaţi pe teren, dar nu s-a întâmplat aa; ceva. Am înscris primul gol nu foarte repede, dar nici foarte târziu, ne-am descătuşat, apoi a venit şi golul al doilea, până la pauză, şi am avut liniştea necesară. Nu ne-am relaxat nici în cea de-a doua repriză, toţi jucătorii care au intrat şi-au făcut treaba foarte bine şi sunt foarte mulţumit că au înţeles că suntem pe un drum bun, dar şi că, deocamdată, n-am realizat nimic. Timp de 24 de ore, ne bucurăm pentru această victorie, iar apoi începem să pregătim meciul de la Galaţi, cu Oţelul, din Cupa României”. De subliniat că ultima rezervă utilizată de către antrenorul ardelenilor, Vasile Pop, este vărul primar al lui… Cosmin Contra.