Pandurii şi Dinamo, în sferturile Cupei României

Meciurile din ziua a doua stabilită pentru desfăşurarea optimilor de finală ale Cupei-României-Timişoreana, la fotbal, au fost diametral opuse ca desfăşurare. Astfel, dacă la Tîrgu Jiu a fost nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a se putea decide echipa calificată în sferturile aşa-numitei competiţii KO., la Bucureşti a fost doar un galop de sănătate al lui Dinamo.

După 120 de minute de joc, Pandurii şi FC braşov au terminat 0-0, deşi ambele combatante au avut, pe rând, posibilitatea de a deschide scorul. Braşovenilor le-a fost  însă din ce înce mai greu, închizătorul portughez Bruno Madeira fiind eliminat în minutul 27, iar fundaşul stânga argentinian David Distefano văzând şi el „roşu,” cu 10 minute înainte de finalul prelungirilor. Totuşi, chiar şi cu doi oameni mai puţin pe teren, la un moment dat, braşovenii au împins partida spre loviturile de la „11 metri”, acolo unde, cu puţin noroc, se puteau chiar desprinde în câştigători. Însă, când vedetele echipei, mai proaspeţii internaţionali Marian Cristescu şi Alexandru Chipciu, şutează peste poartă de la punctul cu var, iar până şi „veteranul” Cristian Ionescu îi imită, a devenit imposibil de obţinut calificarea. Asta chiar dacă rataseră şi ivorianul Ousmane Viera şi Alexandru Vlad, din tabăra gorjenilor. Însă, Claudiu Voiculeţ, Călin Cristea şi Alexandru Maxim au transformat, iar oaspeţii au răspuns doar prin Lucian Cristian Munteanu şi spaniolul Javiuer Velayos. S-a terminat astfel 3-2 (0-0; 0-0), în favoarea echipei lui Petre Grigoraş, Pandurii Târgu Jiu.

În schimb, pe arena din Şoseaua Ştefan cel Mare, după ce a fost iertată, în minutul 11, de un gol perfect valabil, marcat de Cosmin Vancea,  de la divizionara secundă din Seria a II-a, Gaz Metan Severin, un gol anulat de către arbitrul Paul Unimatan (Zalău), pentru un presupus ofsaid, semnalizat aiurea (foto; www.gsp.ro, captură „ProTV”), de la margine, de asistentul Nicolae Megheşan (Târnăveni), Dinamo s-a putut dezlănţui. „Dubla” lui Liviu Ganea (37 şi 60) şi reuşitele lui Srgian Luchin (41), George Ţucudean (74) şi ex-astristul Georgian Păun (84) au fixat tabela la un 5-0 fără prea multe alte comentarii. Astfel, după Gaz Metan Mediaş, Oţelul Galaţi, Pandurii Târgu Jiu, şi Dinamo Bucureşti s-a calificat pentru sferturile de finală ale Cupei României. Aceste formaţii vor fi însoţite în următoarea fază a competiţiei de câştigătoarele partidelor de astăzi, dintre FC Vaslui şi Dunărea Galaţi (ora 16.00), Astra şi SC FC Petrolul (17.30; „Dolcesport”), CS Otopeni şi Rapid Bucureşti (19.00; „sport.ro”) şi FC Poli Timişoara şi Steaua Bucureşti (20.45; „ProTV”).