Pe „Ilie Oană”, o repriză de somn, alta – ca șaorma – cu de toate. Goluri „made in Spain”

Ce mai, Petrolul nu mai este iubită, acum, de prea mulți fani! Cu toate apelurile de săptămâna trecută, întru ajutorarea echipei la ultimul meci din turul sezonului regular al Ligii I, de luni, 5 octombrie 2015, doar vreo 1.500 de suporteri au ales să vină la partidă, la care au asistat și… trei fani ai adversarei, ACS Poli Timișoara. E greu al naibii când gazonul aerată ca vai de lume, când pământul ocupă tot mai mult spațiu din suprafața de joc, când lipsesc mulți titulari, când nici arbitrajul nu mai este imparțial etc. Eusebiu Tudor a optat, din nou, pentru cel mai bun „11” posibil în condițiile date și – ca să vă dați seama ce „bancă” a avut la dispoziție – a făcut doar două schimbări. Deși s-ar fi impus… mai multe decât cele impuse de regulament.

Bănățenii – și ei fără patru titulari, Luchin, Hernandez, Zicu și Poparadu, cu toții indisponibili – au făcut o primă repriză la… 0-0. Și le-a ieșit pe deplin. S-au baricadat în propria jumătate, s-au strâns, ca ariciul, în „16 metri” și au mizat rar pe viteza lui Bărbuț și pe efortul intens al lui Elek, un fost echipier al Petrolului, în eșalonul secund. A mai încercat și Goga câte ceva, dar impresia generală a fost că timișorenilor le-ar fi convenit de minune un X, la Ploiești. Cum nici găzarii nu au prea intrat în careul mare advers, a rezultat o primă repriză numai bună de tras un pui de somn! Trei oportunități de gol au fost cu totul, dar așa cu îngăduință, cea mai mare având-o Bărbuț (minutul 23), la o pasă înapoi a lui Goga, dar vitezistul lui Florin Marin era încă… amețit după ce primise o minge în plină figură de la Beța!

De la cabine, la reluare, parcă s-au întors alți fotbaliști, începând și oaspeții să arate că știu să și atace mai mult, ci nu numai să se apere. Nu s-a pierdut mult timp, și Benga (51) a fost aproape de deschiderea scorului, la o centrare „pe lung” a lui Nepomuceno. Timișoara a replicat tare – șut din drop al spaniolului Llorente (56), de la 25 de metri, balonul trăsnind transversala. A fost semnalul de alarmă al unui jucător propus în vară Petrolului, dar ignorat din cauza unei strategii… francofone. Imediat și-a intrat, apoi, în rol Alexandru Tudor, cel căruia i s-a apărut că, dacă Zoubir cade în careul mare, după o piedică vizibilă din avion, a lui Melinte, asta înseamnă… simulare!!! Și se pedepsește cu un cartonaș galben. Uite-așa, degeaba! Scăpată cu bine după acest moment critic, ce putea conduce la dezghețarea tabelelor de pe „Ilie Oană”, ACS Poli a trecut, gospodărește, la ofensivă. O centrare a lui Dan Popescu – fundaș stânga care ar fi venit la Petrolul, numai să fi fost chemat în vară, dar nu a fost pe gustul fostului antrenor! – s-a „plimbat” de pe stânga pe dreapta, dar nici Elek, nici Bărbuț nu au apucat să împingă mingea în plasă (65). De frică, de nefrică, a ripostat și Petrolul pe loc, la pasa în careu a lui Ropotan, Tamuz readucând – în sfârșit – aminte ce fotbalist era când a venit la Ploiești. Însă, șutul lui din întoarcere a ocolit de puțin vinclul stâng (68). După doar 60 de secunde a venit și confirmarea că Llorente nu… glumise. A primit o minge de la Sarmov, a pivotat și a avut timp din belșug să și-o așeze pentru șut, unul în diagonală, de la 25 de metri, din unghi de 45 dee grade dreapta, Pecanha nereușind decât să mângâie obiectul de joc, înainte de a lovi bara și a intra ulterior în plasă. Glo de generic! Doar trei minute au mai trecut și a venit declicul și pentru „lupi”, tot Ropotan pasând în careul mare, de data aceasta la Lemnaru, cel care a preluat, s-a întors și a trimis spre un Tamuz (foto, în echipament galben-albastru; www.gsp.ro) înconjurat de trei adversari. Cânu a deviat nefericit la 7 metri, în poziție centrală, pentru reluarea simplă, la colțul din dreapta, a spaniolului Petrolului, Velasco, ibericul reușind să marcheze prima oară, după doar 24 de minute jucate în echipamentul galben albastru – 13 la eșecul de la Ovidiu, cu Viitorul. Au trecut 240 de secunde și a venit și momentul psihologic pentru petroliști: o cursă pe stânga a lui Zoubir, în revenire de formă și, iar, cel mai bun om al ploieștenilor, s-a terminat cu o pasă înapoi, dar același Velasco și-a „dat cu firma în cap”, cu un luft de zile mari, norocul fiind însă că balonul a ajuns pe la 20 de metri de buturi, Bucșa repezindu-se către acesta și părând că va rupe plasa. Poate așa ar fi și fost dacă ar fi putut să și cadreze șutul. Nu a făcut-o, iar de-atunci s-a „rup filmul”! Nu și pentru timișoreni – care au acuzat, și ei, neacordarea unei lovituri de la „11 metri”, la un atac cu umărul al lui Bucșa asupra lui Elek. Ba chiar și la unul asupra lui Scutaru, fază mai greu de apreciat ca fiind penalti 100%. ACS Poli putea reveni la conducere în minutul 85 și, cu siguranță, ar fi plecat acasă cu trei puncte. Asta după ce părea că vizase doar unul. Atunci, Sarmov a șutat cu efect, de la 22 de metri, din poziție centrală, după o pasă a lui Llorente, Pecanha a respins – după un plonjon de felină – de lângă colțul stâng, Belu Iordache a urmărit mingea, a recentrat pe jos, iar Elek, venit spre bara a doua, a trimis direct spre poartă. Goal-keeper-ul brazilian s-a arcuit și a respins din nou, vârful de atac al oaspeților acuzând însă că balonul trecuse de linia porții. Fapt neconfirmat chiar fără tăgadă de reluările televiziunilor, deși, într-adevăr, prima impresie, „pe viu”, a fost că Elek a avut dreptate.

Una peste alta, s-a terminat 1-1 (0-0), după o repriză secundă neașteptat de spectaculoasă pe acel… câmp de cartofi.S-a încheiat un tur în care Petrolul a câștigat doar o singură dată, acasă cu FC Botoșani, a remizat de șase ori și a pierdut tot de șase. Cu 9 puncte adjudecate pe teren, dintre care 6 i-au fost retrase de o comisie a FRF, din cauza unor datorii, găzarii păstrează, de ceva vreme, „lanterna roșie”. Dacă nu era penalizarea, ar fi fost pe poziția a XII-a, la egalitate cu Botoșaniul, dar cu un gol mai puțin primit. Deci, nu chiar cine știe ce mai bine.

PETROLUL: Pecanha 6.5 – Bucșa 6.5, Benga 6.5, Genev 6.5, Beța 6.5 – Ropotan 6.5, L. Marinescu (cpt) 5.5 – Zoubir 7, Lemnaru 5.5 (73 – Milinceanu 5.5), Nepomuceno 6 (61 – Velasco 6.5) – Tamuz 5.5. Antrenor: Eusebiu Tudor.

ACS POLI: Kirschstein 6 – Melinte 5.5 (61 – Belu Iordache 7), Scutaru (cpt) 6.5, Cânu 5.5, D. Popescu 7 – Llorente 8.5, Artean 6.5 (87 – Curtean), Sarmov 7 – Bărbuț 6 (81 – Ovidiu Popescu), Elek 7, Goga 6.5. Antrenor: Florin Marin.

Au arbitrat: Alexandru Tudor 4 – Adrian Radu Ghinguleac 6 (ambii din București) și Marius Marchidanu 7 (Brăila).

Arbitru de rezervă: Dragoș Istrate (București).

Observatori: Viorel Ilinca (Pitești), pentru joc, și Szekely Zoltan (Baia Mare), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Beța (45+1), Zoubir (57), Bărbuț (59), Goga (84).

Interesant este că, după acest joc, foștii „gemeni” ai arbitrajului românesc, Ion Crăciunescu și Adrian Porumboiu, au avut păreri divergente în privința fazelor litigioase. Primul nu a avut dubii la lovitura de pedepasă ce trebuia dictată la atacul ex-petrolistului Melinte asupra lui Zoubir, a admis că se putea lua aceeași decizie și la contactul dintre Bucșa-Elek, dar nu s-a putut pronunța fără echivoc asupra valaiblității golului celui din urmă, din minutuil 85. Cel de-al doilea l-a cauționat total pe Alexandru Tudor la fazele de penalti și a văzut gol valabil pentru ACS Poli. Cam asta-i lumea fotbalului autohton actual. Unii hăis, iar alții cea. Și când te gîndești că pe Porumboiu îl așteptau unii fani petroliști ca pe… Mesia s-o preia pe echipa de suflet a lor!

Primul duel din returul sezonului regular, cel cu FCSB, este programat pe 18 octombrie, după desfășurarea partidelior oficiale ale echipei naționale a României, cu Finlanda și, respectiv, în Insulele Feroe, în preliminariile EURO 2016, dar nu se cunoaște încă locul de desfășurare, cel mai probabil urmând a fi Buzăul, dacă nu cumva chiar Brașovul.