Petrolistul Ianis Stoica, golgheterul tricolorilor „U 18” în Portugalia și locul 2 la puternicul turneu din Peninsula Iberică. Tinerii fotbaliști români le-au devansat pe Spania și Turcia

Odată cu succesul din ultima zi a turneului amical din Portugalia, 1-0 cu Turcia „U 18”, în urma unui autogol provocat de un junior de la AFC Unirea 04 Slobozia, Mădălin Pascu, după o lovitură liberă directă executată de către ialomițean în minutul 9, echipa națională similară a țării noastre a terminat pe locul secund în ierarhia competiției desfășurate pe tărâm lusitan. Băieții lui Daniel Oprescu, dintre care s-a remarcat și echipierul Petrolului Ploiești, Ianis Stoica, golgheterul tricolorilor noștri cu trei reușite din cinci bifate de tinerii români, au câștigat un meci, ultimul, cu 1-0, în fața Turciei „U 18”, au remizat, 2-2, cu Spania „U 18”, prin „dubla” lui Stoica, și au pierdut la limită, 2-3, cu Portugalia, una dintre reușite fiind a aceluiași Ianis Stoica. Reamintesc că și la disputa cu gazdele, și la cea cu ibericii, victoria României „U 18” a fost pierdută în prelungiri, pe fondul, potrivit unor martori oculari, arbitrajelor părtinitoare. Cum Spania „U 18” a terminat la egalitate, 2-2, în ultimul joc al turneului, cel cu Portugalia, și a făcut astfel 3 puncte, din trei remize, România „U 18” și-a conservat poziția a doua, având deja 4 puncte, în urma unei victorii, a unui rezultat de egalitate și a unei înfrângeri. Competiția amicală a fost adjudecată de Portugalia „U 18”, cu 7 puncte, din două succese și o remiză, pe ultimul loc clasându-se Turcia „U 18”, cu 1 punct.

La o zi de la încheierea turneului, echipa națională „U 18″a României a revenit acasă, via Spania, urmând ca și juniorul de 17 ani Ianis Stoica să intre în vacanță, la fel ca și coechipierii săi de la FC Petrolul Ploiești. În Portugalia, Ianis a strâns din dinți pentru a fi integralist în primele două partide, cele cu reprezentativa de profil a țării gazde și, apoi, cu Spania, deși suferise încă de la jocul de debut o entorsă la gleznă. Contra tinerilor turci, selecționerul Dan Oprescu l-a folosit ca a doua schimbare, la fel ca și pe un coechipier al său, olteanul Mihai Danciu. Iată și efectivul câștigător în dauna ultimilor adversari: Opric (UTA Arad) – Grosu (FC Viitorul), Tălmaciu (AS  SR Municipal Brașov; 53 – Mitran, CSU Craiova), Chilili (FC Voluntari), Sima (FC Viitorul) – Soma Casiadi (AFK Csikszereda Miercurea Ciuc), Grameni (FC Viitorul) – Pascu (AFC Unirea 04  Slobozia; 69 – Danciu, CSU Craiova), Bani (cpt, Dinamo București; 85 – Perianu, FCSB București), Bălan (FC Voluntari; 85 – Rasoveanu, Pandurii Lignitul Târgu Jiu) – 9. Vasluian (AFC Ripensia Timișoara; 69 – Stoica, FC Petrolul Ploiești). Ianis Stoica a a bifat nu mai puțin 201 de minute în turneul din Portugalia și a marcat repet trei goluri, în medie 1 gol/67 de minute, fiind remarcat, reamintesc, de scouterii celebrului club portughez FC Porto!