Petrolistul Ovidiu Hoban a debutat oficial cu o victorie în echipa națională a României

Redactia -

După ce a fost convocat la echipa națională a României pentru meciuuile amicale, din vară, contra primei reprezentative a statului Trinidad-Tobago, fiind chiar titular integralist atunci, și Slovaciei, mijlocașul închizător al Petrolului Ploiești, Ovidiu Hoban (foto, în stânga; www.fcpetrolul.ro), a debutat și într-o partidă oficială a tricolorilor noștri – cea contra Ungariei, de pe 6 septembrie 2013, disputată pe „Arena Naíonală”, în fața a 55.000 de spectatori. Hoban și coechipierii săi au câștigat, fără drept de apel, cu 3-0 (2-0), după golurile marcate de Ciprian Marica (2), Mihai Pintilii (31) și Cristian Tănase (88).

Hoban l-a înlocuit, în minutul 79, pe autorul deschiderii scorului, Marica, și a fost în prim-planul a două faze de joc, câte una la fiecare poartă. Mai întâi, l-a faultat pe vârful de atac Szalai Adam, la circa 25 de metri de buturile lui Ciprian Tătărușanu, lovitura liberă directă fiind expediată peste poartă de către același jucător ungur, apoi a fost aproape de a-și mareca debutul oificial cu un gol, el reluând cu capul din fața careului mic, dintr-o poziție cam incomodă, mingea centrată de Bogdan Stancu. În total, jucătorul Petrolului a prins 14 minute pe gazonul foarte bun al celui mai mare stadion din țară. Adus la Ploiești, înaintea sezonului 2012-2013, de la Univeresitatea Cluj, Ovidiu Hoban a avut evoluții foarte apreciate în returul trecutului campionat al Ligii 1, fiind cel mai bun jucător de pe teren în finala Cupei României, adjuecată de echipa sa pe 1 iunie. Drept urmare a acestor prestații, el a atras atenția selecționerului Victor Pișurcă, find chemat la toate acțiunile lotului național după partida cu Trinidad-Tobago. El a mai evoluat în carieră la prim-divizionarele Universitatea Craiova, UTA Arad și Gaz Metan Mediaș.