Petroliştii – egali şi cu ruşii lui Dan Petrescu

Duminică, 8 iulie 2012, la orele prânzului, la Bad Reichenhall, în Germania, pe o arenă cochetă, cu gazon excelent şi pistă de atletisim, situată în mijlocul pădurii, Petrolul i-a oferit replica primei formaţii pe care Dan Petrescu a aliniat-o contra unei grupări din ţara lui, după trei ceasuri şi un sfert urmând duelul cu Dinamo. Deplasând la faţa locului un efectiv format din peste 30 de fotbalişti, „Bursucul” a reuşit să alcătuiască două trupe cât de cât echilibrate, care au reuşit să înscrie însă doar un singur gol, în 180 de minute, din fericire, acela în poarta tânărului portar al lui Dinamo, Andrei Manyur, învins de Artur Tlisov, în minutul 76. Din acest punct de vedere, „lupii” au ieşit mai bine, ei bifând a doua remiză albă, după acel 0-0 din meciul precedent, contra ciprioţilor de la Anorthosis Famagusta. A plăcut insistenţa cu care băieţii lui Mircea Rednic au atacat, încă de la început, buturile lui Ivan Boychora, cel care a făcut faţă cu greu şuturilor lui Marian Cristescu (4) şi Adrian Cristea (16), intercalate de lovitura cu capul a lui Daniel Opriţa (foto, în dreapta; www.fcpetrolul.ro), din minutul 12, uşor deviată de către Artem Fiedler şi respinsă, apoi, de goal-keeper-ul lui Kuban, de lângă bara dreaptă. A urmat o fază controversată, la şutul lui Gheorghe Grozav (27), de la 22 de metri, uşor lateral stânga, când mingea l-a lovit în braţ pe căpitanul Igor Armaş, moldoveanul de peste Prut putând fi sancţionat atunci cu o lovitură de la „11 metri” şi cu un cartonaş galben. Arbitrul austriac a preferat să arate… colţul terenului, apreciind că nu a fost vorba despre un gest intenţionat. După numai trei minute, în compensaţie, acelaşi central a evitat să acorde penalti pentru ruşi, după o acţiune în care, pe rând, Vasili Hamutovski şi Jean Sony Alcenat au respins mingi grele, dar – dintr-un carambol – obiectul de joc a ajuns la Gigel Bucur, care – marcat – a reluat, Ovidiu Hoban respingând cu mâna de pe linia porţii. Nu s-a dat nimic, deşi se impunea, ca şi în primul caz, penalti, ba chiar şi un „roşu” pentru fostul clujean. Mai nervoşi, ulterior, Anton Sosnin (35) şi Roman Bugaev (48) au fost avertizaţi pentru intrări dincolo de limitele regulamentului. În minutul 51, după o pasă în urmă a lui Aleksandr Kozlov, venit în viteză, liber, Roman Şahov a şutat direct în transversală, de la 10 metri. Imediat, George Galamaz a primit al doilea „galben”, avându-l pe primul din minutul 27, şi a fost eliminat, dar cu drept de înlocuire, intrând juniorul Ionuţ Neag! Odată cu schimbarea lui Hamza Youjnes cu Mihai Roman II s-au înmulţit ocaziile la poarta rezervei lui Boychora, Bogdan Karyukin, care a scăpat cu noroc la reluarea din plonjon, cu capul, din poziţie centrală, de la 7 metri, a olteanului (67), beneficiarul unei centrări de manual a lui Sebastian Achim. Acesta din urmă l-a mai seervit, încă o dată, pe Roman, în minutul 82, dar „capul” a fost pe direcţia portarului. Pe final, Cristea şi Damien Boudjemaa au trimis şuturi frumoase, care au ocolit de puţin buturile adverse. S-a terminat astfel fără gol pe tabelă: 0-0.

La sfârşitul întâlnirii, Mircea Rednic, care renunţase între timp la belgienii Patrick Dimbala Mawongo şi Julian Bisconti, a declarat pentru siteul clubului: “Un meci bun de pregătire, între două echipe care îşi încearcă jucătorii, îşi verifică automatismele şi combinaţiile de la antrenamente. Mă bucur că n-am luat gol şi că, din punct de vedere tactic, am jucat foarte bine. Băieţii au făcut ceea ce treabuia, ne-am creat şi ocazii, dar, din păcate, e al doilea meci consecutiv în care n-am reuşit să înscriem. Asta înseamnă că mai avem mult de muncă, important fiind să ne creăm ocazii. Va veni şi golul”. Numai să apară odată!

PETROLUL: Hamutovski (46 – Bornescu) – Alcenat (53 – Achim), Galamaz (52 – Neag), Hoban (46 – Bikana), Guilherme – Opriţa (cpt; 46 – Boudjemaa), Marinescu (46 – Mustivar), M. Cristescu, Ad. Cristea – Grozav (56 – Cojocnean), Younes (65 – M. Roman II).

KUBAN: Boychora (46 – Karyukin)  – Kozlov, Fiedler, Armaş, Bugaev – Sosnin, Manojan – Ionov, Şahov (70 – Nesterenko), G. Bucur (80 – Lobkarev) – D. Niculae (56 – Sekpet).

În acest meci, în care Opriţa a redevenit căpitan, oferindu-i la reluare banderola predecesorului din debutul returului, Sony Mustivar, a debutat, la Kuban Krasnodar, noua achiziţie – Daniel Niculae, internaţionalul român rezistând cu brio, aproape o oră, la căldură – au fost de 33 de grade Celsius, ce au impus câte o pauză de hidratare pe repriză! -, deşi avea doar câteva antrenamente cu noua sa formaţie. În tribună, a fost văzut Bogdan Mara, observat şi la partida cu Anorthosis, Mihai Stoica şi Laurenţiu Reghecampf, mai asistând, pentru o perioadă de timp, şi italianul Dario Bonetti, antrenorul lui Dinamo. Următorul test al ploieştenilor este programat pentru marţi, 10 iulie, împotriva cehilor de la FK Teplice, ora de disputare urmând a fi anunţată luni, pe www.fcpetrolul.ro.