Petrolul a sporit porția de goluri, la Iași: i-a dat cinci bietului Lăcătuș!

Redactia -

Într-o săptămână, începută la peste 30 de grade Celsius, cu un 4-1 pe arena Ilie Oană, în dauna învingătoarei nescontate de duminică, 10 august 2014, a Astrei Giurgiu, FC Botoșani, scor: 1-0 pentru Acsinte & Co., în Moldova, continuată în nocturnă, la Plzen, cu un rezultat identic cu cel de la Ploiești și o calificare în play-off-ul Europa League, în fața Viktoriei, Petrolul a confirmat, în aceeași zonă în care „dracii” au capotat, că este în mare formă: 5-1 cu CSMS Iași. Și tot duminuică, și tot pe o căldură aproape insuportabilă, cel puțin în prima repriză a meciului desfășurat pe stadionul Emil Alexandrescu. Chiar dacă, la pauză, s-a mers la vestiare cu 1-1, pe tabela de marcaj, nici cel mai optimist suporter al „alb-albaștrilor” nu mai spera – și nu doar pentru că echipa lui favorită rămăsese în 10 jucători pe teren, din primul minut de prelungiri, ca urmare a atacului criminal al lui Mitic asupra lui Albin, soldat cu „roșu” direct! – la măcar obținerea unei remize. Deși, după ce au deschis scorul, în minutul 19, prin Teixeira, șut în cros, de la 12 metri, dreapta, mingea fiiind ștearsă ușor cu vârful mănușilor de Caparco, înainte să lovească bara interioară și apoi să intre în plasă, oaspeții au părut deja mulțumiți, iar „debutantul” Wesley (foto jos; urmărit, pe de o parte, de adversarii Pablo de Lucas, Mustivar și Albin, iar pe de alta, de coechiperii Olah, Munteanu și Crețu; www.ziaruldeiasi.ro) i-a taxat, 360 de secunde mai târziu, cu un „cap” bine plasat, de la 8 metri, din poziție centrală, profitând de marcajul larg al lui Gerson, ulterior centrării de pe stânga a lui Ciucur, suita de ocazii mari de la buturile italianului a anunțat iureșul ploieștenilor, din partea a doua a întâlnirii. Fără să mai stea mult pe gânduri, la reluare, Mutu (foto sus, tatonându-l pe Gabriel Boșoi; www.ziaruldeiasi.ro) – din nou în bună dispoziție de joc! – a arătat că știe să și finalizeze, nu doar să rateze, și a marcat în minutul 49, de la 14 metri, după pasa ingenioasă a lui Albin, aflat în zi mare, el contribuind și la deschiderea scorului, de altfel. La 1-2, ieșenii și-au dat seama că nu mai era loc la nicio surpriză din partea lor, privind resemnați cum „bestia nera” se tot înfuria și mai marca! Mai întâi, „buldozerul” Tamuz (55) a fost beneficiarul unui carambol Wesley-Albin – după pasa înapoi, de pe linia de fund, a lui Teixeira, cel care conlucrase, la un corner de pe dreapta, cu Pablo de Lucas – și a preluat, în careul mare, a driblat scurt și a șutat, dintre trei adversari, în colțul lung, de la 10 metri, iar apoi tot el (71) a plasat al doilea cross, stânga-dreapta de data aceasta, după o minge jucată de Albin și Mustivar. Odată cu indigoul pus pe rezultatul din meciurile cu FC Botoșani, de la Ploiești, și Viktoria, de la Plzen, se părea că s-ar fi închis „conducta de goluri”, dar nu e bine să spui niciodată niciodată, cât vreme MVP-ul wesley-pablopartidei, internaționalul uruguayan al Petrolului, nu-și încheiase încă recitalul la scenă deschisă: lovitură liberă din lateral dreapta, cu boltă, iar săracul Caparco a sărit pe sub o minge ce s-a „culcat” frumos, în plasă, la colțul opus. Era penultimul minut de prelungiri și show-ul „lupilor” chiar că s-a sfârșit atunci, Albin mărind rația de goluri ale petrolișilor și „refuzând” astfel un 4-1 în trei meciuri consecutive ale echipei sale, după două jocuri din trei disputate în deplasare! Cu 9 puncte, din tot atâtea posibile, și cu 10-2 la golaveraj, găzarii s-au (și) instalat pe prima treaptă a podiumului, cu trei reușite în plus față de Steaua, învingătorare cu 1-0 (1-0), la Cluj, în fața unui CFR, care a evoluat mai mult de o repriză cu un om mai puțin pe teren, după eliminarea lui Negruț. Un CFR care le-a dat emoții, în repriza secundă, învingătorilor de la final! Astra, liderul din runda a II-a, a fost devansată de Dinamo, egală acasă, cam norocos, cu o nou-promovată, ASA Târgu Mureș (1-1). Urmează sâmbătă, 16 august, un derbi tradițional, pentru Petrolul, cel cu Rapidul, ce va debuta la 21.00, o oră rezonabilă într-o lună cu temperaturi ridicate. În opt zile, „lupii” vor avea parte de trei dispute, în afara celei cu trupa lui Ionel Ganea, mai trebuind bifat turul din play-off-ul EL, cu Dinamo Zagreb, de pe 21 august, și – apoi – duelul din etapa a IV-a, de la Craiova, cu CS Universitatea, de duminică, 24 august. Dacă, la meciul cu Pancu și compania, cele două peluze de pe „Ilie Oană” vor fi din nou închise, nici titularul inamovibil de pe partea dreaptă a defensivei ploieștenilor, Alcenat, nu va fi prezent pe teren, el fiind eliminat la Iași, din cauza cumulului de cartonașe, în minutul 86, după un un fault ce putea fi evitat, în condițiile în care mai avea un avertisment, primit cu doar 300 de secunde mai devreme!

CSMS IAȘI: Caparco 6 – Mitic 3, Fl. Plămadă 4, L. Munteanu 4, I. Voicu 4.5 (66 – Vladu 4.5) – Olah (cpt) 6, Al. Crețu 5 (64 – M. Dedu 4.5) – Boșoi 5, Wesley 7, Ciucur 6.5 – Pălimaru 4.5 (65 – Călugăru 4.5). Antrenor: Marius Lăcătuș.

PETROLUL: Pecanha 7 – Alcenat 6, Geraldo 7, Gerson 6 (46 – Hoban 7), Fanchone 7 – Mustivar 7.5, Pablo de Lucas 7 (81 – L. Marinescu) – Teixeira 8, Ad. Mutu (cpt) 8, Albin 9 – Tamuz 8.5. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Au arbitrat: Cristian Pavel Balaj 8 (Baia Mare) – Alexandru Cerei 7 (Cluj) și Alexandru Vodă 7 (Alba Iulia).

Rezervă de arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj).

Observatori: Mihai Stancu (București), pentru joc, și Vasile Bratu (Slobozia), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Boșoi (76), Alcenat (81 și 86).

Cartonașe roșii: Mitic (45+1), Alcenat (86).

Deși după doar trei zile de la returul din Cehia și ulterior unor deplasări cu avionul, la Plzen și retur, plus la Iași, la care s-au adăugat și două drumuri cu autocarul, în Cehia, Răzvan Lucescu a tratat cu maximă seriozitate partida din etapa a III-a a Ligii I, aruncând în luptă cel mai bun „11” posibil, singurele noutăți fiind titularizările foarte inspirate ale lui Mustivar, în locul lui Hoban, și Albin, în cel al lui Nepomuceno, românul și, respectiv, olandezul fiind însă primele opțiuni la schimbările din meciul din parcul Copou. Când te gândești că Lucescu jr. a urcat în tribună, la „Emil Alexandrescu”, jucători ca Astafei, Satli, Morar sau Peteleu, e clar cam ce lot are la dispoziție acum Petrolul, în vreme ce Steaua i-a avut pe bancă, în „Gruia”, pe Vâlceanu, Filip ori Neagu!