Petrolul continuă să nu poată fi învinsă în Liga 1, dar a… uitat să mai și câștige!

Cu multe absențe în efectiv, din cauza suspendărilor și a accidentărilor, dar cu presupusul indisponibil Dean Marian Beța totuși bun de joc, a și evoluat toată repriza a doua și a făcut-o chiar bine, Petrolul s-a prezentat la Chiajna, pentru meciul de sâmbătă, 22 martie 2014, contra Concordiei, cu doi… juniori înscriși, ca rezerve, în raportul de joc, fundașul central Roberto Alecsandru și mijlocașul Marius Anghel! Cei care au mai fost în anturajul primei echipe, în mandatul lui Cosmin Contra, și vor continua să mai fie și de-acum înainte, potrivit www.fcpetrolul.ro. Noul tehnician, Răzvan Lucescu, a păstrat la începutul disputei același sistem de joc, 1-4-2-3-1, implementat de predecesorul său, unul prin folosirea căruia „lupii” se dovedesc – și sub actuala comandă – tot de nebătut, dar își și sporesc numărul de remize, parcă uitând să mai și câștige! De altfel, în acest an, în cinci partide din mini-retur au învins doar o singură dată, în dauna Oțelului, acasă, la reapariția lor acasă în fața propriilor suporteri, restul duelurilor terminându-se nedecis. La fel ca la Piatra Neamț, în compania Ceahlăului, la Chiajna a fost 0-0, Astra Giurgiu având astfel norocul să-și păstreze ecartul de trei puncte avut și înainte de fostul derbi al Ploieștilor. Lucescu jr. părea să fi ales pentru lupta de pe…  „câmpul de cartofi” din Ilfov cel mai bun „11” pe care îl putea alinia, preferându-l pe Walter Fernandez în bandă și retrăgându-l pe Filipe Teixiera în locul suspendatului Ovidiu Hoban, dar și lăsându-l pe bancă pe fostul căpitan, Sony Mustivar, ajuns deja rezervă de lux. Pe teren, s-a văzut însă că Ianis Zicu continuă să dezamăgească, simularea lui din prelunigirile primei reprize punând capac pe o evoluție, încă o dată, foarte slabă. Colac peste pupăză, s-a mai accidentat și Jean Sony Alcenat, subsituit la reluare de Beța, intrat curajos pe așa-zisul gazon al arenei Concordiei. Haitianul a fost contrat puternic pe pulpa piciorului stâng și s-a resimțit, prilej pentru staff-ul tehnic să-l menajeze posibil pentru prima manșă a Cupei României, de miercuri, 26 martie, cu giurgiuvenii. A fost o fază în care grecul Manolis Papasterianos a atacat dur, dar nu a primit și cuvenitul cartonaș galben, din partea centralului Alexandru Tudor (foto jos; www.prosport.ro), cel care a lăsat jocul liber, deși nu s-ar fi impus s-o facă. Primele 45 de minute au fost destul de plictisitoare, s-a jucat mai mult între cele două careuri, gazdele având însă o oportunitate mare de a deschide scorul, la centrarea lui Narcisse Bambara, reluată total aiurea de către Welington da Silva, aflat aproape singur, în poziție centrală, la 7 metri de buturile Petrolului. Era minutul 10 și, deși venită în postură de favorită, Petrolului îi trecuse glonțul pe la ureche.  Apoi, „bombardierul” trupei lui Marius Șumudică, ex-jucătorul formației UTA, Florin Purece, și-a încercat, de câteva ori, șansa, dar fie Peterson dos Santos Pecanha a fost la post, fie jucătorul Concordiei nu a prins cadrul porții Galeria_Petrolului_la_Chiajna_prosport.rooaspeților. Cea mai mare oportunitate de a înscrie a „galben-albaștrilor” a avut-o… Mihai Leca (42), fundașul central dreapta al Chiajnei trimițând spre vinclul stâng al propriei porți, cu capul, balonul centrat din lovitură liberă, executată din lateral dreapta de Walter Fernandez! Însă fostul petrolist din eșalonul secund, Victor Râmniceanu, nu s-a lăsat păcălit de gafa coechiperului său. Astfel încât, s-a mers la vestiare cu același scor ca înaintea primului fluier al lui Tudor: 0-0.

După pauză, numeroșii fani ai echipei vizitatoare (foto mijloc, www.prosport.ro), care aproape că au umplut o peluză și au dat din nou recital, au așteptat golul unui mult așteptat și dorit succes, care să pice măcar în poarta de vizavi de locul unde au fost plasați. Marile ocazii au venit abia pe final de întâlnire, odată cu trecerea la modulul 1-4-4-2, prin introducerea lui Abel Issa Camara, lângă insistentul Toto Tamuz (foto sus, între Narcisse Bambara și Cristian Melinte; www.gsp.ro). Camara nu a marcat – nimic nou, de altfel! -, dar, cel puțin, s-a zbătut și a dat câteva pase ce puteau fi fructificate. În repriza secundă, Concordia a cedat tot mai mult teren, s-a baricadat în fața porții sale și a respins atac după atac. Intrați, ușor-ușor, în criză de timp și devenind chiar disperați după ratările mari ale lui Njongo Lobe Priso (81 – șut peste poartă, de la 10 metri, după pasa de manual a lui Juan Angel Albin), Geraldo Alves (90 – voleu spectaculos, de la 12 metri, puțin pe lângă stâlpul drept) și Albin (90+1 – șut spre colțul scurt, în dreapta, de la 9 metri, deviat în corner, cu vârful bocancului, de Valentin Dima), ploieștenii au irosit din nou șansa unei victorii. Ilfovenii au răspuns, atunci, doar cu un contraatac, la capătul căruia Tiberiu Serediuc (82) a încercat să plaseze mingea în stânga lui Pecanha, dar a ratat ținta, după o pasă excelentă a lui Welington, cel care i-a „furat” mingea în tușă lui Manasse Ruben Enza-Yamissi. Și astfel, ce scria pe tabelă la început a rămas nemodificat până la final. Astra a răsuflat ușurată și se pregătește de încă un duel cu Petrolul, de data aceasta în Cupa României, urmând a veni pe arena Ilie Oană cu un nou antrenor, Florin Marin, cel despre care se spune că va fi, de fapt, nimic altceva decât… trimisul special al lui Victor Pițurcă, viitorul tehnician al giurgiuvenilor, după ce nu va mai fi selecționer!

CONCORDIA: Râmniceanu 6.5 – V. Dima 6.5, Leca 5.5, Melinte 6.5, Bambara 6.5 – Ispir (cpt) 6, Papasterianos 6 – Onduku 6 (77 – Strătilă), Purece 6.5 (69 – N. Roșu 5.5), Serediuc 6 – Welington 6 (89 – L. Ganea). Antrenor: Marius Șumudică.

PETROLUL: Pecanha 6.5 – Alcenat 6 (46 – Beța 6.5), Geraldo (cpt) 6.5, Enza-Yamissi 6, Guilherme 6 – Romario 6, Teixeira 6 – Zicu 4.5 (61 – Priso 5), Albin 6, Walter Fernandez 6 (73 – Camara 6) – Tamuz 6.5. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Au arbitrat: Alexandru Tudor 6.5 – Bogdan Gheorghe 6.5 (ambii din București) și Ciprian Danșa 6.5 (Oradea).

Arbitri adiționali: Sergiu Popa (Aiud) și Sorin Andrei Antonie (București).

Arbitru de rezervă: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea).

Observatori: Ion Craiu (București), pentru joc, și Stan Prodan (Alexandria), pentru arbitraj.

Cartonașe galbene: Zicu (45+2), Leca (73), Râmniceanu (82), Geraldo (83), V. Dima (85), Teixeira (88).

Alexandru_Tudor_prosport.roDeși nu a avut parte chiar de un meci cu foarte multe întreruperi, dar s-a jucat „os pe os”, arbitrul Alexandru Tudor a prelungit – probabil după modelul „Premier League” – prima repriză cu patru minute, deși arătase doar trei, iar a doua – cu cinci, dar s-a ajuns spre șase! În schimb, a fost indulgent la destule intrări peste limitele regulamentului, manieră total opusă celei obișnuite ale sale de a oficia. Însă, centralul nu a avut erori care să fi influențat rezultatul final, apreciat drept echitabil de către Șumudică și deplâns, mai voalat, de omologul său de pe banca ploieștenilor, care-și avertizase jucătorii, după cum el însuși a declarat la final, că – în condițiile unei partide pe un teren ce nu este demn de Liga 1 și a aglomerării din suprafața de pedeapsă a gazdelor – pirma ocazie de gol trebuie fructificată. Asta pentru că intuia că nu vor fi prea multe. Așa s-a și întâmplat, dar sfatul lui Lucescu jr. nu a fost urmat de fotbaliștii echipați în galben și albastru, cărora – prin minutul 80 – galeria le-a strigat: „Jucați fotbal!”. Fapt care l-a… mulțumit pe antrenorul gazdelor, după propriile spuse! În schimb, cel al oaspeților a apreciat spiritul de luptă al fotbaliștilor săi și că au încercat, până în ultima clipă, să marcheze golul victoriei. Urmează meciul de duminică, 29 martie, ora 20.30, în direct tot pe „DigiSport 1”, cu Dinamo București, echipa de pe locul 4 care a fost învinsă, în această etapă, scor: 2-3, de Pandurii Târgu Jiu, pe arena din Șoseaua Ștefan cel Mare. Oaspeții au înscris golul victoriei la ultima fază a jocului, în minutul 90+4! Astfel, gorjenii au ajuns la doar un punct distanță de „câini”, cei din urmă fiind acum la opt de Petrolul. De subliniat că atacantul polonez Kamil Bilinski anulase de două ori avantajul oaspeților, după ce marcaseră Maximiliano Giusti și Marko Momcilovic. Însă Elton da Silva a dat lovitura în al 12-lea ceas!