Petrolul, dezavantajată de arbitraj în partida-test pierdută în fața „lanternei” Superligii Rusiei

Duminică, 26 ianuarie 2014, la cinci după-amiază, pe unul dintre terenurile bazei sportive aflate la cinci minute de hotelul IC Santai, acolo este cazată în primul stagiu de pregătire de la Belek, echipa de pe locul al doilea al ierarhiei Ligii I, Petrolul Ploiești, a avut norocul să scape de ploaia torențială și de vântul de dinainte, un curcubeu vestind relaxarea meteo chiar înainte de al doilea meci-test dn Turcia, cel împotriva „lanternei roșii” a clasamentului Superligii Rusiei, Anji Mahacikala. Un adversar calificat în primăvara Europa League, dar care a renunțat la multe dintre vedetele aduse pe bani grei, printre care Samuel Eto’o sau ex-echipierul lui CFR Cluj, Lacina Traore, cumpărat de PSG, dar împrumutat la Everton. Ploieștenii au scăpat cu fața curată după un „unu contra unu” al lui Pecanha (minutul 4) cu Smolov, rusul scăpând singur, dar șutul i-a fost respins de către portarul brazilian. Apoi, Ianis Zicu (11) și-a dovedit clasa, fructificând în stil mare o centrare a lui Priso, „machidonul” reluând, în cross, în vinclul porții lui Kerjakov. Odată deschis scorul, petroliștii au trecut la comanda ostilităților din teren, după cum scrie www.fcpetrolul.ro, testul nefiind televizat la cererea imperativă a rușilor, și și-au manifestat superioritatea prin pase repetate. Unele care i-au pus în dificultate pe puternici jucători ruși, destul dintre ei fiind experimentați. Totuși, cea mai mare ocazie de gol de până la pauză a avut-o Aliev, care a înțeles însă, și el, ce goal-keeper mare are Petrolul! La reluare, lui Adrian Mutu, căpitan în premieră și evoluând trei sferturi de meci, i s-a anulat un gol apreciat de către ploieștenii prezenți la fața locului ca fiind valabil – „Briliantul” reluând în plasă o minge revenită din bară, după ce fusese trimisă acolo tot de el. Însă, doar centralul turc a sesizat atunci un henț și nu a validat astfel reușita. Pe final de partidă, rușii au profitat – scrie tot www.fcpetrolul.ro – de alte două greșeli de arbitraj, mai întâi fiind un penalti inexistent, la o presupusă atingere a Ianis_Zicu_digisport.ro_micabalonului cu mâna, în careu, de către Hoban, transformat de Asildarov (85), iar ulterior, un ofsaid reactivat, nesemnalizat de la margine, al lui Serderov (88), cel care a împins mingea – revenită din transversală după șutul lui Agalarov – în plasă. S-a terminat astfel 2-1 ( 0-1), pentru Anji, un joc amical stricat de arbitrii locali, fapt semnalat și de Geraldo Alves, în sincronul acordat reporterilor televiziunilor aflate la fața locului: ”Am jucat bine, a fost un antrenament reușit, dar nu am înțeles maniera de arbitraj. Mutu a dat un gol valabil, dar a fost anulat, după care arbitrul a dictat un penalty aiurea și s-a făcut că nu vede ofsaidul de la golul doi al lor. Pe noi nu ne interesează aceste rezultate, vrem doar să ne facem antrenamentele și să creștem de la meci la meci, asta fiind cel mai important. I-am dominat pe ruși în multe momente, am jucat mai bine decât ei, iar asta ne face să fim încrezători. Păcat că n-am fost lăsați să câștigăm. Ne pregătim în continuare, suntem pe drumul cel bun”. La acest meci au fost menajați francezii Sony Mustivar, accidentat la gambă în disputa cu Sturm Graz, și Damien Boudjemaa, cel care a acuzat dureri intercostale după un duel mai tare de la un antrenament. Se speră în rapida lor recuperare, pentru a putea fi folosiți, pe 29 ianuarie, la ultimul joc din primul stagu de pregătire de la Belek, contra sârbilor de la FK Jagodina. A mai lipsit și Hamza Younes, despre care am scris că a plecat, chiar în ziua acestui test, spre Plovdiv, pentru a semna un contract cu Botev, cluburile înțelegându-se deja,  potrivit impresarului Mihai Joița, mai trebuind doar ca tunisianul să accepte oferta salarială de – se spune – 20.000 de euro/lună, promisă de bulgari. Se pare că perioada pe care se va întinde angajamentul de acum fostului golgheter al Petrolului ar fi de doi ani și jumătate.

Antrenorul Cosmin Contra a trimis pe teren, și cu Anji, două formule aproape diferite de echipă: Pecanha – Alcenat, Geraldo, Gerson, Beța – Romario, Teixeira – Priso, Zicu, Walter Fernandez – Ad. Mutu (repriza I); Bornescu – S. Achim, Hoban, Enza-Yamissi, Guilherme – Romario (75 – Geraldo), Pablo de Lucas – Al. Chiriță, Ad. Mutu (75 – Walter Fernandez), Morar – Camara (II). De remarcat apariția ca titular a fiului fostului petrolist Daniel Chiriță, Alexandru, fost coechipier cu Adrian Mutu și la AJC Ajaccio, și debutul lui Gerson Guimaraes Fereirra Junior, cel care a semnat, pe trei ani și jumătate, cu doar câteva ore mai înainte de amicalul împotriva rușilor.